zadanie - wodorotlenki

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
mmmichal
Posty: 95
Rejestracja: 11 lis 2013, o 09:57

Re: zadanie - wodorotlenki

Post autor: mmmichal »

cytozyna pisze:Ok, a te jony odpowiedzialne za odczyn to NH4+, tak?gt
Ten znaczekna końcu pytania budzi we mnie nadzieję, że jest ono żartem. Gdyby jednak było testem na cierpliwość, to ja jestem patologicznie cierpliwy i jestem skłonny napisać co to jest odczyn roztworu, a nawet znajdę linka do Wikipedii i nie zawaham się go wkleić

A przy okazji kilka informacji o odczynach wodnych roztworów gazów. Zwróć uwagę, że większość najbardziej znanych gazów po wprowadzeniu do wody tworzy roztwory o odczynie obojętnym lub kwaśnym.

Odczyn obojętny będą miały na przykład wodne roztwory gazów szlachetnych, wodoru, azotu, tlenu, metanu, etanu, propanu, butanu, acetylenu, CO itp. One się po prostu (w niewielkim stopniu) rozpuszczą w wodzie i nie zajdzie żadna reakcja. Oczywiście niektóre z tych gazów mogą reagować z H2O, ale w specjalnych warunkach (w których już trudno mówić o wodzie, raczej jest to na przykład para wodna lub wodny roztwór czegoś tam).

Wiele znanych gazów będzie miało odczyn kwaśny, bo albo dysocjują w wodzie z wydzieleniem kationów wodoru (np. HCl, H2S), albo są bezwodnikami kwasowymi (np. SO2, SO3, CO2, NO2) i reagują z wodą tworząc dysocjujące w wodzie kwasy.

Z nietypowych reakcji znanych gazów, które zajdą po wprowadzeniu ich do wody, warto wspomnieć o dwóch:
- chlor powoli i w niewielkim stopniu ulega takiej reakcji:
Cl2 + H2OHCl + HOCl
- fluor gwałtownie reaguje z wodą wypierając z niej tlen:
F2 + H2O2HF + 1/2O2
Odczyny powstałych roztworów są chyba oczywiste.

Jeśli więc w zadaniu jest mowa o gazie, którego wodny roztwór ma odczyn obojętny lub kwaśny, to trudno zgadnąć o jaki gaz chodzi i zwykle trzeba podać jeszcze inne jego właściwości np. palność, barwę, zapach, tworzenie osadu w reakcji z określonym odczynnikiem itp.

Natomiast gdy w zadaniu pojawi się gaz, którego wodny roztwór ma odczyn zasadowy, to na pewno chodzi o amoniak. Jeśli będziesz mieć zadanie (np. opis doświadczenia), w którym trzeba udowodnić, że wydzielający się gaz to NH3 lub zidentyfikować go, to wystarczy, że zaproponujesz przepuszczenie gazu przez wodę i zbadanie odczynu, albo zbliżenie do wylotu probówki, rurki itp. mokrego papierka wskaźnikowego.
mmmichal
Posty: 95
Rejestracja: 11 lis 2013, o 09:57

Re: zadanie - wodorotlenki

Post autor: mmmichal »

Adax82 pisze:30 lat wcześniej obowiązująca konwencja nie poddawała w wątpliwość istnienia NH4OH - zobaczcie to na maturach z lat 80-tych i wcześniej.
Punkt widzenia zależy od. stopnia rozwoju nauki.
[.]
Morał z tego jest taki, że obecnie obowiązujące zasady czy doktryny nie obowiązują na wieki".
No cóż, tak już jest z tym światem i z konwencjami, że się zmieniają. Ale skoro poradziliśmy sobie bez siły życiowej i bez flogistonu, to i bez cząsteczek NH4OH jakoś damy radę (chyba, że gdzieś się jednak pojawią i dadzą się na tym przyłapać). Chociaż przyznam, nie jest lekko! Nie dość, że ciągle ktoś coś wykrywa, odkrywa lub przykrywa, to jeszcze przyjdzie potem taki jeden IUPAC i jak nazwę wymyśli. Ale na szczęście my tu na forum jesteśmy czujni i tak łatwo nie damy się zaskoczyć, nawet wytycznymi CKE!
13112015

Re: zadanie - wodorotlenki

Post autor: 13112015 »

mmmichal pisze:Natomiast gdy w zadaniu pojawi się gaz, którego wodny roztwór ma odczyn zasadowy, to na pewno chodzi o amoniak.
Albo o metylo-, dimetylo- lub trimetyloaminę. Tylko zapach będzie trochę inny. Ale warto o tym pamiętać.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości