Pójście na SUM (czy w moim przypadku w ogóle realne?)

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
OnOonOoon
Posty: 17
Rejestracja: 2 paź 2014, o 20:56

Pójście na SUM (czy w moim przypadku w ogóle realne?)

Post autor: OnOonOoon »

Witam

Chciałbym, żebyście serio potraktowali ten post, nie jest to żadna prowokacja, choć może i tak się może wydawać. Pewnie wielu z Was uzna ten temat za absurdalny, zobaczymy.

Nie będę tutaj opowiadał całego swojego życia, żeby nie zanudzać, ale tak w skrócie:
Mam 21 lat, zdałem podstawówkę, gimnazjum, technikum, a potem podstawową, obowiązkową maturę.
Kiedy chodziłem do szkoły, w ogóle nie myślałem o wybraniu się na studia, a już na pewno nie na medycynę. Zawsze wydawała mi się odległa, dla mnie nierealna. Ale pociągało mnie to i zawsze towarzyszyła myśl Cholera, jak super byłoby być kimś, kto to studiuje, uczy się tego, poświęca się".
Moją marną pracę rzuciłem, w ogóle się w niej nie realizowałem. Od jakiegoś czasu zacząłem myśleć o studiach.

Bardzo chciałbym pójść w kierdunku medycznym. I najrealniejsze opcja, to opcja nr 1:

1. Szkoła policealna, technik elektroradiologii albo technik farmacji.

2. Wkuwanie biologii i podejście w maju do matury, a później studia na ratownika medycznego. To byłoby pewnie znacznie trudniejsze, nie wiem czy sam dałbym radę ogarnąć i dobrze nauczyć się na maturę.

I 3. Najbardziej pożądana przeze mnie opcja, ale i najtrudniejsza, chyba nawet nierealna?
Ostre wkuwanie, dzień w dzień na maturę rozszerzoną z biologii i chemii, poświęcanie się i przez najbliższych kilka miesięcy życie tylko chemią i biologią.
Tylko nie wiem czy to w ogóle realne?
Gdybym miał jakiś spis wszystkich działów, krok po kroku, czy książek, to z każdym dniem przyswajałbym sobie wiedzę. Dzień i noc.
Moim marzeniem byłoby pójść na SUM, ale musiałbym zdać maturę rozszerzoną z biol i chemii na jakieś 90% pewnie?

Ostatnio chemię czy biologię miałem w 2 klasie technikum. Macie prawo mnie wyśmiać, bo pewnie dla wielu wyda się to nawet zabawne, heh.

Czy jest więc choćby najmniejsza szansa na 3 opcję, czy sobie od razu darować?.
Kacperek
Posty: 274
Rejestracja: 23 mar 2013, o 18:05

Re: Pójście na SUM (czy w moim przypadku w ogóle realne?)

Post autor: Kacperek »

Lepiej zabrać się za książki niż zakładać głupkowaty temat na forum. Nikt nie wie jak szybko się uczysz, czy masz ścisły umysł etc. Ucz to się przekonasz, najważniejsze to dążenie do celu)
OnOonOoon
Posty: 17
Rejestracja: 2 paź 2014, o 20:56

Re: Pójście na SUM (czy w moim przypadku w ogóle realne?)

Post autor: OnOonOoon »

Właśnie wczytuję się w pierwszy tom repetytorium Danowskiego
Miło, że pojawiła się odpowiedź, która nie zgnoiła mnie z błotem
Awatar użytkownika
distinguished
Posty: 267
Rejestracja: 17 maja 2012, o 22:24

Re: Pójście na SUM (czy w moim przypadku w ogóle realne?)

Post autor: distinguished »

Skoro myślisz o studiach to nie poddawaj się.
OnOonOoon pisze:Czy jest więc choćby najmniejsza szansa na 3 opcję, czy sobie od razu darować?.
Szansa jest bardzo duża, zależy jak ją wykorzystasz.
OnOonOoon pisze:Gdybym miał jakiś spis wszystkich działów, krok po kroku, czy książek, to z każdym dniem przyswajałbym sobie wiedzę. Dzień i noc.
Spis książek nie jest długi. Do teorii wystarczy komplet podręczników szkolnych. Musisz przejrzeć arkusze maturalne z poprzednich lat. Zobacz jakie są zadania, jakich treści się wymaga, a najlepiej zacznij je robić jak najwcześniej. Przyswój teorię i w między czasie trzaskaj zadania z arkuszy.
Często jest tak, ze to czego uczymy się na początku po paru miesiącach zapominamy. Rób po czasie powtórki z działów, które już opanowałeś.
Po więcej rad sięgnij do tematów z działu maturalnego albo pisz bezpośrednio tutaj na pewno ktoś pomoże.
OnOonOoon
Posty: 17
Rejestracja: 2 paź 2014, o 20:56

Re: Pójście na SUM (czy w moim przypadku w ogóle realne?)

Post autor: OnOonOoon »

Zatem dzięki wielkie Przede mną trudne zdanie - opanowanie biologii i chemii na rozszerzoną maturę.
Z jednej strony mnie to przeraża, ostatnio miałem z tym styczność w drugiej klasie technikum.
Z drugiej, jestem pełny motywacji i się nie poddam, spróbuję dać z siebie wszystko!
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Pójście na SUM (czy w moim przypadku w ogóle realne?)

Post autor: Mårran »

Poszukaj na biologu, znajdą się ludzie w podobnej sytuacji, też po technikach Można się nawzajem motywować i ogarniać naukę.
Pani Buka
OnOonOoon
Posty: 17
Rejestracja: 2 paź 2014, o 20:56

Re: Pójście na SUM (czy w moim przypadku w ogóle realne?)

Post autor: OnOonOoon »

No pewnie, gdyby znalazł się ktoś podobny, to śmiało
Samemu jest zdecydowanie gorzej, na razie napotykam same problemy, heh. Jest tego mnóstwo. Przeglądam uważnie vademeca, czytam, przyswajam.

Trochę się w tym gubię, przydałaby się jakaś lista krok po kroku - co przeczytać, czego się nauczyć konkretnie, w jakiej kolejności.
Otworzyłem przykładową maturę z chemii, podstawową. I niestety.

Na razie próbuję się w tym jakoś odnaleźć, heh.
OnOonOoon
Posty: 17
Rejestracja: 2 paź 2014, o 20:56

Re: Pójście na SUM (czy w moim przypadku w ogóle realne?)

Post autor: OnOonOoon »

Pomyślałem, że co jakiś czas będę tutaj pisał jak mi idzie
Doda mi to na pewno motywacji, a może i dostanę jakieś wskazówki, kto wie.

Postanowiłem, że nie będę od razu rzucał się z motyką na słońce, tylko dojdę małymi kroczkami do celu!
Zacząłem od pierwszej gimnazjum, jako że właściwie zapomniałem nawet o podstawach.

Na dzień dzisiejszy przerobiłem to gimnazjum, czyli kwasy, wodortlenki, dysocjacje jonowe i powstawanie, alkany, alkeny i alkiny, kwasy karboksylowe i estry, reakcje spalania, półspalania i spalania niecałkowitego.

Muszę jednak przyznać, że otworzyłem sobie arkusz maturalny z chemii i nadal mnie przeraża. Myślicie że powinien, kiedy do matury zostało zaledwie kilka miesięcy, a ja mam jeszcze dużo do nadrobienia?

No i biologia, której właściwie jeszcze nie zacząłem, nie wiem od czego powinienem! Ale damy radę
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Pójście na SUM (czy w moim przypadku w ogóle realne?)

Post autor: Mårran »

Arkusze mogą na razie przerażać, ale próbuj robić je, jak już przebrniesz przez część materiału licealnego. Im więcej, tym lepiej

A biologię zacznij od podstaw - komórki, genetyki ,metabolizmu.
Pani Buka
plusk
Posty: 64
Rejestracja: 3 paź 2013, o 11:22

Re: Pójście na SUM (czy w moim przypadku w ogóle realne?)

Post autor: plusk »

Mnie jeszcze we wrześniu tamtego roku przerażał arkusz z biologii. Teraz przeraża mnie anatomia

Sofia
Posty: 585
Rejestracja: 3 sty 2012, o 15:11

Re: Pójście na SUM (czy w moim przypadku w ogóle realne?)

Post autor: Sofia »

Mnie dwa lata temu wisiała matura. Rok temu niepokoiła i denerwowała anatomia. Teraz przeraża mnie biochemia

Rok czasu to wbrew pozorom wystarczająco jak na te przedmioty. Powodzenia!
OnOonOoon
Posty: 17
Rejestracja: 2 paź 2014, o 20:56

Re: Pójście na SUM (czy w moim przypadku w ogóle realne?)

Post autor: OnOonOoon »

Dziękuję wszystkim za motywujące posty!
Praca wre, choć przyznam, że na razie jak najbardziej poświęcam się chemii, żeby większość ogarnąć, biologii na razie jeszcze w zasadzie nawet nie liznąłem cholera, nie wiem czy to nie błąd.

Ogólnie mam w planach do końca miesiąca jak najbardziej wchłonąć chemię, a od kolejnego dołączyć biologię.

Niektóre zadania z podstawowej matury z chemii są już dla mnie jasne, gorzej z tą rozszerzoną

No i niech to, gdyby to była tylko jedna matura rozszerzona do zdania, to mógłbym się całkowicie jej poświęcić, a i szanse byłyby większe, a tu niestety aż dwa przedmioty na rozszerzeniu, praktycznie od podstaw. No ale nic, nie poddaje się )

Choć te 90% z rozsz. chemii i biologii wydaje mi się na razie zupełnie nieosiągalne
fetkaedka
Posty: 83
Rejestracja: 12 maja 2014, o 17:27

Re: Pójście na SUM (czy w moim przypadku w ogóle realne?)

Post autor: fetkaedka »

chemię da się naprawdę nadrobić, tylko rób dużo, dużo zadań. moim zdaniem sprawa gorzej wygląda z biologią.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 58 gości