Liczby kwantowe i energia elektronu w atomie

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Dyego
Posty: 8
Rejestracja: 5 wrz 2014, o 18:40

Liczby kwantowe i energia elektronu w atomie

Post autor: Dyego »

Hej,

Wertując Witowskiego z 2011 roku (tom I, zad. 155) natknąłem się na zadanie, które spowodowało, ze głowa lekko spuchła.
Poniżej przedstawiono skróconą konfigurację elektronową skandu 21Sc:
21Sc=[Ar] 4s23d1
Podaj wartości wszystkich liczb kwantowych dla tego/tych elektronu(-ów), który(-e) ma/mają najwyższą energię w atomie.
Strzeliłem, że chodzi o elektron z 3d, ale tematu nie rozumiem i nie za bardzo wiem o jaką energię chodzi. O ile mnie pamięć nie myli to z elektronami jest trochę jak z obiektami na Ziemi, im dalej od jądra tym energia/grawitacja maleje. Z drugiej strony każda cząstka ma swoją energię. Dotychczas wydawało mi się, że energia wewnętrzna elektronu jest w pewnym sensie stała (taka sama dla każdego). Widzę jednak, że nie tędy droga i zastanawia mnie jak to ugryźć.

Ale nie na tym koniec! W odpowiedziach rozwiązanie brzmi tak: n=3, l= 2, m=-2 lub -1 lub 0 lub 1 lub 2, ms= +- 1/2 Rozumiem, że liczba magnetyczna przyjmuje wartościlt-l,l ale skoro mówimy o elektronie 3d1 to oczywiste jest, że elektron ten zajmie pierwszy obszar orbitalny, czli px (lub jak kto woli pierwszą kratkę). W mojej odpowiedzi zapisałem, że m=-2.

Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
plontaj
Posty: 80
Rejestracja: 1 sie 2013, o 22:09

Re: Liczby kwantowe i energia elektronu w atomie

Post autor: plontaj »

Kod: Zaznacz cały

zasoby1.open.agh.edu.pl/dydaktyka/fizyka/c_od_atomu_do_atomu/fizyka/energia_elektronu/energia_elektronu.html
Strzeliłem, że chodzi o elektron z 3d, ale tematu nie rozumiem i nie za bardzo wiem o jaką energię chodzi. O ile mnie pamięć nie myli to z elektronami jest trochę jak z obiektami na Ziemi, im dalej od jądra tym energia/grawitacja maleje. Z drugiej strony każda cząstka ma swoją energię. Dotychczas wydawało mi się, że energia wewnętrzna elektronu jest w pewnym sensie stała (taka sama dla każdego). Widzę jednak, że nie tędy droga i zastanawia mnie jak to ugryźć.
Ciężko doszukiwać się analogii chemii/fizyki kwantowej do klasycznej, bo są one po prostu od siebie inne.

Jeżeli chodzi o energię to należy także pamiętać o energii kinetycznej. Chcąc na siłę doszukać się analogii, to faktycznie planety oddalone dalej od słońca poruszają się szybciej (ich prędkość liniowa jest większa).
Ale nie na tym koniec! W odpowiedziach rozwiązanie brzmi tak: n=3, l= 2, m=-2 lub -1 lub 0 lub 1 lub 2, ms= +- 1/2 Rozumiem, że liczba magnetyczna przyjmuje wartościlt-l,l ale skoro mówimy o elektronie 3d1 to oczywiste jest, że elektron ten zajmie pierwszy obszar orbitalny, czli px (lub jak kto woli pierwszą kratkę). W mojej odpowiedzi zapisałem, że m=-2.
Co o tym myślicie?
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Liczby kwantowe i energia elektronu w atomie

Post autor: Olafek »

Wszystkie te poziomy orbitalne są równocenne energetycznie więc każdy z nich może być zajęty przez ten elektron z równym prawdopodobieństwem. Nie wiem dlaczego wszyscy (włącznie z moją byłą panią z chemii) uważają, że pierwsza kratka musi być zajęta jako pierwsza. To jest tylko umowne. Chociaż na maturze też bym napisał m=-2.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Liczby kwantowe i energia elektronu w atomie

Post autor: Giardia Lamblia »

Olafek pisze:Nie wiem dlaczego wszyscy (włącznie z moją byłą panią z chemii) uważają, że pierwsza kratka musi być zajęta jako pierwsza.
Wgłębiając się w temat, to jest trochę bardziej skomplikowane. Wkracza pojęcie termów:

Kod: Zaznacz cały

en.wikipedia.org/wiki/Term_symbol#Term_symbols_for_an_electron_configuration
Oraz szczegółowe reguły Hunda.

Ja nie mam do tego głowy, przynajmniej nie dziś.
Olafek pisze:Wszystkie te poziomy orbitalne są równocenne energetycznie więc każdy z nich może być zajęty przez ten elektron z równym prawdopodobieństwem.
Są równocenne energetycznie, aczkolwiek patrząc tu:

Kod: Zaznacz cały

en.wikipedia.org/wiki/Atomic_orbital#Orbitals_table
i wgłębiając się w termy - to nie jest to samo.

No ale to już kwantówka. nie moja bajka.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości