kształt jonu NO3-

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
vanhezz
Posty: 71
Rejestracja: 22 lip 2013, o 13:14

kształt jonu NO3-

Post autor: vanhezz »

Atom azotu jak wiadomo ma 2 elektrony na podpowłoce s i 3 niesparowane na podpowlokach p, jesli chodzi o połowke walencyjną. Aby doszło do utworzenia jonu musi zajść hybrydyzacja orbitali azotu. Na jednym powstałym orbitalu jest para elektronowa a na 3 pozostałych niesparowane elektrony.
Dwa niesparowane elektrony uwspólniają się z dwoma elektronami atomu tlenu, pozostały niesparowany elektron azotu uwspólnia się z ostatnim niesparowanym elektronem tlenu. Pozostała wolna para elektronowa azotu tworzy wiązanie koordynacyjne z tlenem.
Lp atomu centralnego wychodzi mi 3,5 co wskazywałoby na hybrydyzacja sp3 i kształt piramidy trygonalnej.
Jednak przy liczeniu Lp i uwzględnianiu liczby elektronów potrzebnych do uzupełnienia oktetów ligandów nie wiem czy brać 6 czy 5. 5 bo jeden atom tlenu ma 7 elektronów (jon ujemny) chyba że 6, biorąc bardziej ogólnikowo ze tlen ma 6 elektronów walencyjnych - wtedy Lp wychodzi sp2 i kształt trójkątny - jednak to znowu mi się kłuci, bo hybrydyzacji ulegają 4 orbitale azotu i powinny powstać 4 orbitale zhybrydyzowane .
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości