Pytanie praktyczne

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
zniwiarz
Posty: 24
Rejestracja: 23 cze 2014, o 07:50

Pytanie praktyczne

Post autor: zniwiarz »

Czy ocynkowana beczka wejdzie w reakcję z kwasem fosforowym?nie stężonym tylko z roztworem wodnym.Precyzując chodzi o to czy warstwa cynku ulegnie zniszczeniu tak jak maiło by to miejsce z kwasem azotowym?
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Pytanie praktyczne

Post autor: Adax82 »

zniwiarz,
Tak, wejdzie w reakcję z H3PO4.
Jest tak dlatego, że cynk oraz jego tlenek, wodorotlenek i siarczek są dość reaktywne na działanie określonych kwasów lub ich bezwodników.
Rzeczona beczka wykonana została z niskowęglowej stali ( prawie czyste żelazo ) i pokryta powłoką z cynku - raczej w sposób ogniowy ( tj. poprzez zanurzenie w roztopionym cynku ) niż w sposób galwaniczny ( mamy tu znacznie cieńszą powłokę Zn ).
Powłoka ochronna Zn na stali w sensie ochrony korozyjnej - to już inna bajka. Taka powłoka nie chroni przed działaniem kwasów.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Pytanie praktyczne

Post autor: DMchemik »

Wejść wejdzie, tylko nie jestem pewien na jest odporna na działanie H3PO4. Jest faktem, że fosforan cynku rozpuszcza się w kwasie fosforowym, jednak roztwory fosforanu cynku w tym kwasie zabezpieczają stal przed korozją - tworzą się nierozpuszczalne sole podwójne i pojedyncze:

Zn3(PO4)2 i Zn2Fe(PO4)2 a także FePO4.

Co do stali ocynkowanej, to przypuszczam, że kwas zeżre warstwę cynku, a następnie odsłonięta warstwa stali ulegnie fosforanowaniu. W końcu odrdzewiacz to kwas fosforowy z dodatkiem ZnO, czyli fosforan cynku w kwasie fosforowym.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości