Ciemno przy największym powiększeniu

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
michcioh
Posty: 2
Rejestracja: 12 paź 2014, o 08:58

Ciemno przy największym powiększeniu

Post autor: michcioh »

Witam,

mam mikroskop Bresser NV, przy użyciu obiektywu x40 uzyskuję obraz z preparatu, ale mam wrażenie, że obiektyw jest na tyle nisko, że światło z diod nie dociera odpowiednio i wszystko jest strasznie ciemne. Czy to normalne dla tego mikroskopu (tzn ktoś nie pomyślał podczas projektowania), czy można jednak coś zrobić by korzystać realnie z powiększenia x40 obiektywu?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pomoc.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Ciemno przy największym powiększeniu

Post autor: planapo »

Obiektyw 40x ma byc nisko. Pamietaj, ze mikroskop jaki masz to niestety ZABAWKA, nie uzyskasz na nim super rezultatow, ale - przy optymalnym preparacie - zadowalajace poczatkujacego efekty na pewno tak.

Poza zle przygotowanym preparatem - moze cos jest zdecentrowane, niedokrecone - posprawdzaj.

Tu masz nasze szczegolowe doswiadczenia z tym sprzetem: mikroskopy-zabawkowe-do-wiadczenia-i-testy-vt49275.htm
michcioh
Posty: 2
Rejestracja: 12 paź 2014, o 08:58

Re: Ciemno przy największym powiększeniu

Post autor: michcioh »

Witaj,

dziękuję za odpowiedź,

wiem, że mój mikroskop należy do kategorii zabawek (choć sam wyciągam z niego wiele frajdy) , jednak zastanawiam się po co powiększenie 40x skoro i tak ledwo co widać bo ciemno jak rozumiem inne mikroskopy są pomyślane rozsądniej i inaczej zbudowane, że to światło bez problemu dociera?

Czy możesz podać mi przykład mikroskopu, o którym nie powiesz, że jest zabawkowy, a jednocześnie jest relatywnie tani? Może warto w przyszłości zainwestować

A artykuł o testach czytałem przed zakupem, dzięki za umieszczenie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Ciemno przy największym powiększeniu

Post autor: planapo »

Przetestuj na innych preparatach, zrob to co napisalem powyzej i daj znac czy jest lepiej. 40x jest generalnie obiektywem, ktory wymaga nieco wprawy w mikroskopowaniu.

W obecnej chinszczyznie nic dobrego nie znajdziesz, za male pieniadze (50-250 zl) tylko uzywane stare PZO, wiecej na ten temat w artykule (:
JohnyM

Re: Ciemno przy największym powiększeniu

Post autor: JohnyM »

O którą lampkę chodzi? Dia czy EPI?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość