Fosfolipidy a transport przez błony.

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
wum2013
Posty: 68
Rejestracja: 17 paź 2014, o 20:33

Fosfolipidy a transport przez błony.

Post autor: wum2013 »

Witam,

"[.] łatwość z jaką cząsteczki przemieszczają się w płaszczyźnie błony, zależy od długości i liczby podwójnych wiązań reszt kwasów tłuszczowych w fosfolipidach"
[Kawiak 2009 Seminaria z cytofizjologii str. 130]

Gdzie znajdują się te podwójne wiązania w obrębie reszt kw. tłuszczowych i co kryję się pod pojęciem długości tych wiązań (w tym od czego zależy ta długość)?
Kamiiil
Posty: 28
Rejestracja: 29 mar 2014, o 16:15

Re: Fosfolipidy a transport przez błony.

Post autor: Kamiiil »

Ogon fosfolipidu zbudowany jest z kwasów tłuszczowych - nasyconych lub nienasyconych i właśnie w tych nienasyconych występuje (co najmniej jedno) podwójne wiązanie. Obecność wiązań podwójnych zwiększa płynność błony komórkowej.

A długość nie odnosi się do wiązań podwójnych, tylko do długości kwasu tłuszczowego. Im kwas tłuszczowy jest dłuższy, tym płynność błony komórkowej jest większa )
wum2013
Posty: 68
Rejestracja: 17 paź 2014, o 20:33

Re: Fosfolipidy a transport przez błony.

Post autor: wum2013 »

Dziękuję za odpowiedź.

Z czego właściwie wynika to, że im krótsze łańcuchy i im więcej wiązań podwójnych tym większa płynność błony?

I w sumie jeśli mógłbyś rozwiać swoje dalsze wątpliwości:

1. Ten sam autor podaje, że ruchy flip-flop zachodzą co 10 do piątej sekundy, czyli około 28 h, to prawda, czy po prostu wydaje mi się to mało prawdopodobne?

2. Fosfatydyloetanoloamina występuje zarówno w części E i P błony komórkowej, ale częściej po stronie P- autor podaje sprzeczne dane w tekście z rysunkiem. Mógłbyś się odnieść?
wum2013
Posty: 68
Rejestracja: 17 paź 2014, o 20:33

Re: Fosfolipidy a transport przez błony.

Post autor: wum2013 »

nie mam opcji edytowania włączonej jeszcze, tam powinno być moje a nie swoje wątpliwości
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Fosfolipidy a transport przez błony.

Post autor: Giardia Lamblia »

Krótkie łańcuchy mniejsza powierzchnia oddziaływań (siły van der Waalsa, hydrofobowe) łatwiej jest pokonać siłę oddziaływań i poruszać się w obrębie błony komórkowej

Zagięty łańcuch pośrednio j.w. łańcuch zamiast przylegać i oddziaływać z równoległymi innymi kwasami tłuszczowymi, jest zagięty i powierzchnia oddziaływań jest znacznie mniejsza + są większe odległości.
wum2013 pisze:1. Ten sam autor podaje, że ruchy flip-flop zachodzą co 10 do piątej sekundy, czyli około 28 h, to prawda, czy po prostu wydaje mi się to mało prawdopodobne?
Są bardzo rzadkie, natomiast informacja wydaje mi się niepełna - przydałaby się jeszcze jednostka powierzchni (np. na jeden μm2 powierzchni błony komórkowej).
wum2013 pisze:2. Fosfatydyloetanoloamina występuje zarówno w części E i P błony komórkowej, ale częściej po stronie P- autor podaje sprzeczne dane w tekście z rysunkiem. Mógłbyś się odnieść?
Wewnętrzna warstwa.
wum2013
Posty: 68
Rejestracja: 17 paź 2014, o 20:33

Re: Fosfolipidy a transport przez błony.

Post autor: wum2013 »

Dzięki wielkie!

A posiadasz może wiedzę nt. tych flip-flop- dokładnie co ile i na jaką jednostkę powierzchni? Ew. jakieś źródło, bo Alberts milczy.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Fosfolipidy a transport przez błony.

Post autor: AnnaWP »

Mam informację zapisaną w wykładzie, że raz na 10 do 5 sek.
Ale nie mam źródła.
Na ile pamięć mnie nie myli w Kawiaku coś było albo w Stryerze, na pewno na studiach to miałam w podręczniku, a to dwa podstawowe w tych tematach były, więc.
Kamiiil
Posty: 28
Rejestracja: 29 mar 2014, o 16:15

Re: Fosfolipidy a transport przez błony.

Post autor: Kamiiil »

Flip-flop zachodzi w komórce raz na miesiąc. Nie spotkałem się jeszcze, aby ktoś podawał flip-flop na jednostkę powierzchni.

Tak podaje Campbell
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Fosfolipidy a transport przez błony.

Post autor: AnnaWP »

Zmotywowałeś mnie i sprawdziłam - tak, Kawiak podaje wlaśnie 10 do 5 sek. W Podstawach cytofizjologii", str. 60 w wydaniu 1998 dokładnie. To daje ok. raz na dobę.
wum2013
Posty: 68
Rejestracja: 17 paź 2014, o 20:33

Re: Fosfolipidy a transport przez błony.

Post autor: wum2013 »

raz na miesiąc, nie dobę, hm?
wum2013
Posty: 68
Rejestracja: 17 paź 2014, o 20:33

Re: Fosfolipidy a transport przez błony.

Post autor: wum2013 »

ojej, źle, przepraszam 28 h, to trochę więcej niż doba

rozwialiście wszelkie moje wątpliwości, dziękuję!
Kamiiil
Posty: 28
Rejestracja: 29 mar 2014, o 16:15

Re: Fosfolipidy a transport przez błony.

Post autor: Kamiiil »

wum2013 pisze:raz na miesiąc, nie dobę, hm?
Owszem, Campbell podaje raz na miesiąc, strona 127 w wydaniu 2014.
wum2013
Posty: 68
Rejestracja: 17 paź 2014, o 20:33

Re: Fosfolipidy a transport przez błony.

Post autor: wum2013 »

No to hm. dość dziwne, bo różnica między dobą a miesiącem jest dość znaczna. Jakże nie lubię sprzeczności w książkach.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości