Reakcja KI z kwasem siarkowym VI i H2O2

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Xardas
Posty: 46
Rejestracja: 25 mar 2014, o 19:31

Reakcja KI z kwasem siarkowym VI i H2O2

Post autor: Xardas »

Witam
Na ostatniej maturze z chemii było to o to zadanko. Nie mam pojęcia co w jej wyniku powstaje.
Obserwacje to :
Bezbarwny roztwór odbarwia się na brązowo i strąca się ciemny osad.

PS
Czy gdzieś mogę znaleźć więcej takich dziwnych reakcji potrzebnych do matury o których nie ma ani słowa w moim podręczniku z Nowej Ery ?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Reakcja KI z kwasem siarkowym VI i H2O2

Post autor: Giardia Lamblia »

Xardas pisze:Bezbarwny roztwór odbarwia się na brązowo
No jak się odbarwia, to raczej nie na jakiś kolor

I2 w tym wypadku nada brązowego koloru roztworowi.

Pokombinuj mając tę informację.

Btw. z chlorowców musisz wiedzieć jakie kolory mają:

Chlor gazowy (czy w r-r wodnym ma kolor), woda bromowa/brom, jod stały, jod w r-r wodnym (najczęściej jest tam obecny również KI, więc powstaje coś à la płyn Lugola).

Reakcja przewija się zapewne w Witowskim, ale tutaj nie chodzi o to, żebyś kuł ją na pamięć. Kluczem do rozwiązania zadania jest umiejętność skojarzenia kolorku z ewentualnymi możliwymi produktami.
Xardas
Posty: 46
Rejestracja: 25 mar 2014, o 19:31

Re: Reakcja KI z kwasem siarkowym VI i H2O2

Post autor: Xardas »

KI utlenia się do I2. H2O2 redukuje się do H2O. K wypiera wodór z H2SO4 i powstaje K2SO4. Niestety tak ta reakcja nigdy nie będzie mogła być uzgodniona. Musi powstać coś jeszcze (pewnie chodzi o ten ciemny osad). Niestety nie mam pojęcia co to może być.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Reakcja KI z kwasem siarkowym VI i H2O2

Post autor: Adax82 »

Xardas,
Xardas pisze:Niestety tak ta reakcja nigdy nie będzie mogła być uzgodniona
2I-1 I2 + 2 e
2O-1 O2 –2e

2 KI + H2O2 + H2SO4 2I + K2SO4 + 2 H2O
.reakcja jest uzgodniona
Xardas
Posty: 46
Rejestracja: 25 mar 2014, o 19:31

Re: Reakcja KI z kwasem siarkowym VI i H2O2

Post autor: Xardas »

Wiem błąd, ale to nie zmianie faktu że coś tu jeszcze musi być, bo wytrąca się ciemny osad.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Reakcja KI z kwasem siarkowym VI i H2O2

Post autor: DMchemik »

2 KI + H2O2 + H2SO4 2I + K2SO4 + 2 H2O

Jest już w równaniu wyżej, zgadnij który reagent nim jest.
Xardas
Posty: 46
Rejestracja: 25 mar 2014, o 19:31

Re: Reakcja KI z kwasem siarkowym VI i H2O2

Post autor: Xardas »

Aha. Czyli oba opisy dotyczą jednej substancji to jest I2. Czyli można powiedzieć że albo I2 zabarwia roztwór na brunatny kolor, albo strąca się w postaci ciemnego osadu. No cóż, nie myślałem że można napisać dwie rożne obserwacje do tego samego związku chemicznego.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Reakcja KI z kwasem siarkowym VI i H2O2

Post autor: DMchemik »

Dopóki jest odpowiedni nadmiar KI - powstaje roztwór KI3 (a ściślej jest to układ równowagowy KI + I2lt=== KI3) o brunatnym kolorze. W miarę trwania reakcji wytrąca się jod bo zużywa się KI. Osady w reakcjach redoks czasem wymagają więcej czasu na powstanie, niż w większości jonowych reakcji wymiany podwójnej sól-sól, gdzie zazwyczaj błyskawicznie powstaje osad wskutek znacznego przekroczenia rozpuszczalności.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości