roztwory

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
swistak
Posty: 12
Rejestracja: 24 lis 2012, o 19:42

roztwory

Post autor: swistak »

PROSZE O POMOC
podaj jaki ładunek bedzie miała warstwa adsorpcyjna miceli koloidowych utworzonych w wyniku działania na roztwór wodny
a. 0,01mold/dm3 NaCl nadmiarem 0,01mol/dm3 wodnego r-ru azotanu (v) srebra
b. 0,01mol/dm3 AgNO3 nadmiarem 0,01 mol/dm3 r-ru NaCl

Mam jeszcze jedno pytanie odnosnie rozpuszczalności. Mam podana tabelke z róznymi substancjami i ich rozpuszczalnoscia w kilku temperaturach.
Zadanie: sporzadzono 25%r-r KNO3 w temp 30stopni C a nastepnie temperature obniżono do 20st. Na tej podstawe musze stwierdzic, w kt temperaturze jaki mialam roztwor (nasycony/nienasycony). Jak mam to sprawdzić?

z góry serdecznie dziękuje za kazda pomoc!
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: roztwory

Post autor: Adax82 »

swistak,
W kwestiach biologicznych nie mogę się niestety wypowiedzieć.
swistak pisze:Zadanie: sporzadzono 25%r-r KNO3 w temp 30stopni C a nastepnie temperature obniżono do 20st. Na tej podstawe musze stwierdzic, w kt temperaturze jaki mialam roztwor (nasycony/nienasycony). Jak mam to sprawdzić?
1. Zapoznaj się ( w wielu dostępnych tabelach ) jaka jest rozpuszczalność KNO3 w zależności od temperatury.
2. Zobacz, jaka jest rozpuszczalność KNO3 w temp. 20 stC.
3. Oblicz ile jest KNO3 w 25% roztworze ( w temp. 30 st.C )
4. Porównaj czy ilość obliczona w pkt.2 jest większa czy mniejsza niż ilość obliczona w pkt. 3
5. Jeśli ilość obliczona w pkt. 3 jest mniejsza niż ilość obliczona w pkt. 2 to roztwór jest nienasycony, zaś jeśli ilość obliczona w pkt. 3 jest większa niż ilość obliczona w pkt.2 to roztwór jest przesycony ( strącanie soli ). Jeśli ilości obliczone w pkt. 3 i pkt. 2 są sobie równe to roztwór będzie nasycony
swistak
Posty: 12
Rejestracja: 24 lis 2012, o 19:42

Re: roztwory

Post autor: swistak »

2zadanie juz rozumiem, dziekuje bardzo! natomiast jesli chodzi o to pierwsze, to tez teoretycznie powinno ono być zwiazane tylko i wylacznie z chemia. Dlatego wlasnie zastanawiam sie, gdzie jest haczyk ^^
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości