Zadanie na kolokwium

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Izka94
Posty: 4
Rejestracja: 30 paź 2014, o 07:41

Zadanie na kolokwium

Post autor: Izka94 »

1. Ile czasu powinno trwać utlenianie 10 mg HOOC-CH=CH-COOH za pomocą Ce (IV) regenerowanego anodowo, prądem o natężeniu 50 mA, aby całkowicie utlenić podany kwas. Wydajność reakcji wynsi 80%, a jedynymi produktami reakcji utleniania zawierającego więgiel jest C02 i kwas mrówkowy w stosunku 1:1.

2. Ile czasu powinno trwać utlenianie 5mg aldehydu o wzorze HOOC-CH2-CH(OH)-CHO za pomocą ceru (IV) regenerowanego anodowo prądem o natężeniu 50mA, aby całkowicie utlenić podany związek. Wydajność prądowa reakcji wynosi 80% a jedynymi produktami r. utleniania zawierającymi węgiel są CO2 i kwas mrówkowy w stosunku stechiometrycznym 3:1. W rozwiązaniu należy podać równanie sumaryczne zachodzącej reakcji.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Zadanie na kolokwium

Post autor: DMchemik »

Bardzo fajne zadanka, jutro rano sobie przy kawce policzę. No a masz jakąkolwiek koncepcję własną rozwiązania?
Izka94
Posty: 4
Rejestracja: 30 paź 2014, o 07:41

Re: Zadanie na kolokwium

Post autor: Izka94 »

Koncepcję rozwiązania mam, bo sądzę, że to będzie trzeba liczyć z prawa Faradaya, ale kompletnie nie wiem jak ma wyglądać to równanie
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Zadanie na kolokwium

Post autor: DMchemik »

1) (C(-I)HC(III)OOH)2 + 8Ce4+ + 8H2O ==== 2HC(II)OOH + 2C(IV)O2 + 8Ce3+ + 8H+

czyli na 1 mol kwasu (114g) trzeba wygenerować 8 moli elektronów. Dasz teraz sobie radę?
Izka94
Posty: 4
Rejestracja: 30 paź 2014, o 07:41

Re: Zadanie na kolokwium

Post autor: Izka94 »

Myślę, że w tym pierwszym już tak. A jak będzie wyglądało to drugie równanie?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 11 gości