Analiza widm IR

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
mig
Posty: 2
Rejestracja: 11 sty 2014, o 16:52

Analiza widm IR

Post autor: mig »

Witam
dopiero zaczynam swoją zabawę z widami IR i już przy alkanach napotkałam problem. Otóż mam widmo heksanu, rozpoznaje drgania rozciągające symetryczne i asymetryczne grupy metylowej i metylenowej oraz drgania nożycowe, wachlarzowe, skręcające dla grupy metylenowej. Obecne są również drgania wahadłowe wskazujące na więcej niż 4 grupy metylenowe. Teraz moje pytanie skąd mam wiedzieć, ze to heksan, a nie np oktan ?

Będę wdzięczna za pomoc
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Analiza widm IR

Post autor: DMchemik »

Generalnie widma IR nie służą do określania struktury związku, tylko rodzaju grup funkcyjnych. Aby określić strukturę związku zazwyczaj potrzeba widma masowego, NMR i IR. Z samego IR rzadko udaje się określić strukturę związku. Ponadto każdy związek ma swój obszar daktyloskopowy po których można by je odróżnić, ale tutaj trzeba mieć widma wzorcowe pod ręką.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości