zadanko z funkcji

Wzajemna pomoc w nauce trudnych przedmiotów takich jak matematyka czy geografia. Wykaz materiałów, książek, ściąg, arkuszy, testów do nauki.
Awatar użytkownika
Bioguah0
Posty: 371
Rejestracja: 12 mar 2013, o 19:04

zadanko z funkcji

Post autor: Bioguah0 »

Podaj wzór funkcji, której dziedziną jest zbió D=R-{0} i któa ma cztery miejsca zerowe: -2,-1,1,2.

Na nic nie mogę wpaść za nic. Ktoś pomoże?
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: zadanko z funkcji

Post autor: Adax82 »

Bioguah0,
najprościej:
y = (x+2)(x+1)(x-1)(x-2)/x
może też być:
y = log/x/*(x+2)(x+1)(x-1)(x-2) gdzie /x/ oznacza wartość bezwzględną z x"
może też być:
y = (x+2)(e-ex)(1/e – ex)(x-2)/(1-ex)
może też być parametrycznie z parametrem „k“:
y = (x+2)(x+1)(x-1)(x-2)/cos(k*pi/2) dla k = 1 ( i wielu innych wartości parametru „k” też )

p.s. parametr, to nie jest niewiadoma

a już tak dla „postawienia oczu w słup” swojemu matematykowi napisałbym:
y = ( wartościowość magnezu – x )(wartościowość sodu – x)(x + ilość atomów wodoru w cząsteczce wody)( x + ilość atomów tlenu w cząsteczce wody )/ ( /x/1/2 )
.gdyby matematyk miał poczucie humoru to musiałby się z tym zgodzić bo wszystko jest OK. A jak nie zna elementarnej chemii to będzie „wydziwiać”.
. moja matematyczka byłaby zaskoczona, wzruszona i wstawiłaby mi 6 za dobre rozwiązanie i równie dobre podkręcanie". .Ale to byłaby moja matematyczka.
Awatar użytkownika
Bioguah0
Posty: 371
Rejestracja: 12 mar 2013, o 19:04

Re: zadanko z funkcji

Post autor: Bioguah0 »

Adax82 pisze:Bioguah0,
najprościej:
y = (x+2)(x+1)(x-1)(x-2)/x
może też być:
y = log/x/*(x+2)(x+1)(x-1)(x-2) gdzie /x/ oznacza wartość bezwzględną z x"
może też być:
y = (x+2)(e-ex)(1/e – ex)(x-2)/(1-ex)
może też być parametrycznie z parametrem „k“:
y = (x+2)(x+1)(x-1)(x-2)/cos(k*pi/2) dla k = 1 ( i wielu innych wartości parametru „k” też )

p.s. parametr, to nie jest niewiadoma

a już tak dla „postawienia oczu w słup” swojemu matematykowi napisałbym:
y = ( wartościowość magnezu – x )(wartościowość sodu – x)(x + ilość atomów wodoru w cząsteczce wody)( x + ilość atomów tlenu w cząsteczce wody )/ ( /x/1/2 )
.gdyby matematyk miał poczucie humoru to musiałby się z tym zgodzić bo wszystko jest OK. A jak nie zna elementarnej chemii to będzie „wydziwiać”.
. moja matematyczka byłaby zaskoczona, wzruszona i wstawiłaby mi 6 za dobre rozwiązanie i równie dobre podkręcanie". .Ale to byłaby moja matematyczka.
No to zazdroszczę takiej matematyczki. Ja mam tę młodego pokolenia, tym raczej brak poczucia humoru stricte matematycznego
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: zadanko z funkcji

Post autor: Adax82 »

Bioguah0,
"Jej", czy im brak jest znajomości elementarnej wiedzy z chemii - tu jest problem. Matematyka jest nauką ścisłą i wszelkie parametry ( nawet najbardziej oryginalne czy orientalne ) nie powodują sprzeczności z matematyką. Ale doskonale wiem, że matematycy nie interesują się chemią na poziomie choćby elementarnym. Nie rozumieją chemii i . nie potrafią napisać nawet elementarnych równań - oczywiście z niewielkimi wyjątkami. Jest to o tyle niezrozumiałe, że aparat matematyczny w zadaniach z chemii jest dla matematyków prostacki.
Mogę to skwitować prosto: szkoda to wielka!
Awatar użytkownika
Bioguah0
Posty: 371
Rejestracja: 12 mar 2013, o 19:04

Re: zadanko z funkcji

Post autor: Bioguah0 »

No niestety, nawet moi znajomi z mat-fizu, naprawdę tęgie głowy, mają wielkie problemy z chemią a ja jestem na biol-chemie, ojej
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: zadanko z funkcji

Post autor: Adax82 »

Bioguah0,
zatem potwierdzasz to co sam powiedziałem.
Ale na szczęście dla Ciebie czy innych, sam zajmując się fizyką ( z oczywistą dozą matematyki ) mam blade pojęcie o chemii
Awatar użytkownika
Bioguah0
Posty: 371
Rejestracja: 12 mar 2013, o 19:04

Re: zadanko z funkcji

Post autor: Bioguah0 »

Póki co ja też mam elementarne podstawy (2 klasa) nikogo tak łatwo nie skreślam, sama chyba minęłam się z powołaniem
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: zadanko z funkcji

Post autor: Adax82 »

Bioguah0,
.a jakie jest Twoje powołanie , jeśli mogę spytać ?
Awatar użytkownika
Bioguah0
Posty: 371
Rejestracja: 12 mar 2013, o 19:04

Re: zadanko z funkcji

Post autor: Bioguah0 »

Adax82 z tego co widzę, raczej nic po biol-chemie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości