tabletki antykoncepcyjne - pytanie dla chemików :)

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
madzia999
Posty: 2
Rejestracja: 11 lis 2014, o 00:07

tabletki antykoncepcyjne - pytanie dla chemików :)

Post autor: madzia999 »

Witam
Nie wiem czy dobrze trafiłam pisząc na tym forum ale wydaje mi się, że tak. Mianowicie w sieci jest masa pytań na temat przechowywania tabletek antykoncepcyjnych i wpływu światła i temperatury na ich właściwości. Według ulotni należy przechowywać z dala od słońca i temperatury powyżej 25 st. C. Wiele osób boi się o ich skuteczność bo zdarza się zostawić przy grzejniku, na słońcu czy na mrozie. Jednakże nigdzie nie ma jednoznacznej odpowiedzi co te światło i temperatura im szkodzi. Dlatego chciałam zapytać Was Chemików z waszego chemicznego punktu widzenia jaka dawka słońca i promieni UV lub jakie temperatury mogą im zaszkodzić. Skład typowej tabletki: Etinyloestradiol + lewonorgestarel.

Etinyloestradiol - C20H24O2
lewonorgestarel - nie znalazlam wzoru

oraz co sie dzieje z tymi związkami od nadmiernego światła i temperatury? rozpada się? mutuje czy jak?
Awatar użytkownika
plontaj
Posty: 80
Rejestracja: 1 sie 2013, o 22:09

Re: tabletki antykoncepcyjne - pytanie dla chemików :)

Post autor: plontaj »

Aby dopuścić lek do sprzedaży, firma farmaceutyczna musi wykonać dośc dużo kosztownych badań, w tym określają trwałość leku na różne czynniki zewnętrzne.

Znając życie, firmy farmaceutyczne i tak napiszą, żeby trzymać dany lek w suchym i zaciemnionym miejscu w odpowiedniej temperaturze, nie zależnie od wyników badań.

Jeżeli Cię intetesuje zachowanie się tych związków chemicznych w różnych warunkach to proponuje przegląd literatury, bo wątpię, że trafisz na forum kogoś, kto się tymi związkami strikte zajmował. Jest to zbyt specjalistyczny zakres wiedzy, ale może się mylę.

MOJA RADA: Nie brać, żadnych środków farmaceutycznych, jeżeli istnieje jakakolwiek szansa na to, że nie są do tego zdatne. Nie kombinuj, wyrzuć je (oczywiście do specjalnego pojemnika) i kup nowe. Zdrowie ma się tylko jedno!
Awatar użytkownika
plontaj
Posty: 80
Rejestracja: 1 sie 2013, o 22:09

Re: tabletki antykoncepcyjne - pytanie dla chemików :)

Post autor: plontaj »

PS. Przegląd literatury naukowej, wiedza zaczerpnięta z forum nie musi być zawsze poprawna.
madzia999
Posty: 2
Rejestracja: 11 lis 2014, o 00:07

Re: tabletki antykoncepcyjne - pytanie dla chemików :)

Post autor: madzia999 »

A można prosić jakiś odnośnik bo chemia dla mnie to czarna magia
Anthracene
Posty: 2
Rejestracja: 12 lis 2014, o 20:47

Re: tabletki antykoncepcyjne - pytanie dla chemików :)

Post autor: Anthracene »

Również wątpię, aby ktokolwiek Ci odpowiedział, co się konkretnie dzieje z tymi związkami. Możesz sam spróbować poszukać czegoś w literaturze (choć wątpię by tutaj także było), prędzej w publikacjach naukowych (przede wszystkim angielskich). Należałoby tutaj potraktować cały lek jako mieszaninę związków i każdy analizować po kolei.

Ogólnie rzecz ujmując światło (nie tylko fale o długości UV), temperatura, wilgotność, oraz wiele innych czynników mogą mieć znaczący wpływ na strukturę, trwałość tych związków.
Może uda Ci się znaleźć coś w źródłach, o których wcześniej napisałem. Ale jako osoba nie związana z chemią i innymi naukami, które by mogły analizować ten problem, uwierz producentom, że należy ten lek przechowywać w taki, a nie inny sposób.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: tabletki antykoncepcyjne - pytanie dla chemików :)

Post autor: DMchemik »

Przede wszystkim obostrzenia dotyczące przechowywania leków są formą zabezpieczania się producentów przed różnymi oskarżeniami ze strony klientów. Trwałość zdecydowanej większości leków jest znacznie większa (kilkukrotnie) niż okres podany na opakowaniu. Ale powtarzam, dotyczy to większości, bo jednak są leki, które należy przechowywać w lodówce itp. Niewłaściwe przechowywanie leków, np. w nieszczelnym opakowaniu, przy zmianach wilgotności itp może skutkować nie tylko przemianą samego leku w coś innego, jakieś jego utlenienie, hydroliza itp, co po prostu takie zmiany w strukturze tabletki czy pigułki, że może on się nie uwalniać w jelitach czy żołądku z niej i po prostu przestać być skuteczny bo przejdzie przez przewód pokarmowy. Przypominam, że tabletka jest tylko formą przyjmowania leku, gdzie właściwy lek to czasem tylko kilka %, reszta służy uformowaniu tej tabletki.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości