U których zwierząt wsierdzie serca zawiera chrzęstne płytki?

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
jabko
Posty: 30
Rejestracja: 23 sie 2012, o 12:21

U których zwierząt wsierdzie serca zawiera chrzęstne płytki?

Post autor: jabko »

U których zwierząt wsierdzie serca zawiera chrzęstne płytki? Nie moge znalezc o tym informacji, moze ktos ma do tego opis
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: U których zwierząt wsierdzie serca zawiera chrzęstne pły

Post autor: Aksolotl »

Wiem, ze a) jest to w Golabie w Angiologii przy okazji serca, b) u krow sa kosci serca :p
Chrzastki mozliwe, ze u swin, ale nie jestem pewna.

Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: U których zwierząt wsierdzie serca zawiera chrzęstne pły

Post autor: Medycyna Lwów »

a widziałaś/ jadłaś / kroiłaś kiedyś serce świni? nie ma tam żadnych chrząstek, bliźniaczo podobno do ludzkiego
placek
Posty: 103
Rejestracja: 6 sty 2013, o 22:09

Re: U których zwierząt wsierdzie serca zawiera chrzęstne pły

Post autor: placek »

W końcu na anatomii (przynajmniej w Łodzi) pracuje się na świńskich i one są na egzaminie : )
jabko
Posty: 30
Rejestracja: 23 sie 2012, o 12:21

Re: U których zwierząt wsierdzie serca zawiera chrzęstne pły

Post autor: jabko »

Znalazlem o tym informacje, ze wystepuja u swin i konia ale niestety nic wiecej i nie wiem czy sa one prawdziwe. Fajnie gdyby ktos z was mial jakis tego opis ulatwiloby mi to wiele
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: U których zwierząt wsierdzie serca zawiera chrzęstne pły

Post autor: Aksolotl »

Right lol jestem glupia, sama jestem w Lodzi i mialam w rece te swinskie. Mam na swoje usprawiedliwienie prawie nieprzespana noc.
<rzepraszam, ze post pod postem, ale niechcacy zrobilam i nie moge juz drugiego skasowac
Ostatnio zmieniony 15 lis 2014, o 21:51 przez Aksolotl, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: U których zwierząt wsierdzie serca zawiera chrzęstne pły

Post autor: Aksolotl »

Nie, nie jestem glupia! Kaamil, z Golabem sie klóc Zarys angiologii czynnosciowej str. 45, Golab pisze ze szkielet serca czlowieka nie zawiera chrzestnych elementow, a ma to miejsce u konia czy u swini.
Sama ich nie widzialam, ale - well. Jak to ma byc w miejscu trojkatow wloknistych, to przeciez to nie jest przeciete na preparacie.
Ostatnio zmieniony 15 lis 2014, o 22:41 przez Aksolotl, łącznie zmieniany 1 raz.
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: U których zwierząt wsierdzie serca zawiera chrzęstne pły

Post autor: Korczaszko »

Wg anatomii Koeniga i Liebicha ogólnie pierścienie włókniste zawierają elementy chrząstki włóknistej i u wszystkich ssaków domowych mogą się zdarzyć ogniska kostnienia, jednak zwykle spotyka się to u bydła. Internet potwierdza bydło, czasem u innych przeżuwaczy (np. stare owce. Sama tego dokładnie nie pamiętam.

W google pod hasłem ossa cordis można zobaczyć jak takie kości wyglądają. Przy czym sekcję krowy widziałam, a kości sobie nie przypominam D
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: U których zwierząt wsierdzie serca zawiera chrzęstne pły

Post autor: Aksolotl »

Koleżance która studiowała rok na wecie asystentka przyniosła na anatomię na walentynki wypreparowane kości serca w pudełku takim na pierścionek
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości