Zarodniki- rozmnażanie bezpłciowe.

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
jestemszczesciara
Posty: 17
Rejestracja: 20 mar 2013, o 16:43

Re: Zarodniki- rozmnażanie bezpłciowe.

Post autor: jestemszczesciara »

Wydaje mi się, że rozumiem Twój tok myślenia. Jakby to sobie wyobrazić to do worka z rozmnażaniem płciowym wrzucasz mejoze i gamie, następujące po sobie wzajemnie- i na tym polega cały cykl, cykl osobnika rozmnażającego się płciowo.

jestemszczesciara
Posty: 17
Rejestracja: 20 mar 2013, o 16:43

Re: Zarodniki- rozmnażanie bezpłciowe.

Post autor: jestemszczesciara »

I to by się nawet zgadzało, ale jak wyjasniasz obecność pokolenia bezpłciowego, opisanego choćby na obrazku którego link podesłalas? Pokolenie bezpłciowe rozmnażające się płciowo?

Awatar użytkownika
Nygga97
Posty: 48
Rejestracja: 27 wrz 2014, o 20:14

Re: Zarodniki- rozmnażanie bezpłciowe.

Post autor: Nygga97 »

Dziękuję AnnaW_UO za wytłumaczenie z grzybami. Co do mszaków to jeżeli mówisz, że nie mogą rozmnażać się bezpłciowo przez zarodniki, to można przyjąć, że rozmnażają się płciowo (poprzez połączenie gamet), a zarodniki są potrzebne tylko po to by powstały z nich gametofity. W każdym razie dzięki za odpowiedzi również jestemszczesciara . Jeszcze tylko tak z ciekawości. Jutro pewnie zacznę paprotniki. Również u nich występuje przemiana pokoleń. Przy rozmnażaniu paprotnika w taki sposób mam mówić, że rozmnaża się bezpłciowo-płciowo? I jeszcze ostanie pytanie: Czy samo wyprodukowanie zarodników i powstanie gametofitu można nazwać rozmnażaniem bezpłciowym?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Zarodniki- rozmnażanie bezpłciowe.

Post autor: AnnaWP »

Nie, merystem taki nadal jest wierzchołkowy, z całą pewnością. Nawet jeżeli powstał przez odróżnicowanie. Nazwa ta odnosi się bardziej do jego funkcji i struktury, niż pochodzenia.


Jeszcze raz - sporofit to nie jest pokolenie bezpłciowe. To jakaś bzdurka.

Sporofit to sporofit.

W rozmnażaniu bezpłciowym mogą być wyłącznie mitozy, a mejoza jest rozmnażaniem płciowym.

Dla przykładu Szweykowscy dokładnie to wyjaśniają (mam wydanie z 1992, strona 240), gdzie tłumaczą, że mejospory to element rozmnażania płciowego i tam będą wyjaśnione, a do bezpłciowego zaliczają właśnie mitospory.
W formy rozmnażania płciowego tego nie wliczają, bowiem CAŁY cykl to rozmnażanie płciowe.

Przecież ISTOTĄ i sednem rozmnażania bezpłciowego jest tworzenie organizmu potomnego o takim samym wyglądzie i genotypie, a tak nie jest.

I jeżeli podręcznik akademicki Was nie przekona, to nie wiem co.
jestemszczesciara
Posty: 17
Rejestracja: 20 mar 2013, o 16:43

Re: Zarodniki- rozmnażanie bezpłciowe.

Post autor: jestemszczesciara »

Anna Teraz już rozumiem, dzięki

Awatar użytkownika
Nygga97
Posty: 48
Rejestracja: 27 wrz 2014, o 20:14

Re: Zarodniki- rozmnażanie bezpłciowe.

Post autor: Nygga97 »

Dzięki AnnaW_UO, już zaczynam to rozumiem, należy Ci się piwo!
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Zarodniki- rozmnażanie bezpłciowe.

Post autor: Reptilia »

Mam pewną niejasność w temacie paprotników.
Paprotniki mogą być jednozarodnikowe i różnozarodnikowe. Czy zarówno jedno i -różno są jednopienne, a rózni jest tylko wygląd morfologiczny zarodników?
* w ksiązce jest napisane że z zarodników jednozarodnikowych zawsze wyrasta przedsrośle jednopienne. a z róznozarodnikowych?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Zarodniki- rozmnażanie bezpłciowe.

Post autor: AnnaWP »

Jednakozarodnikowe tworzą jeden rodzaj spor, z których wyrasta obupłciowy gametofit, zawierający rodnie i plemnie - a więc jednopienny.

Różnozarodnikowe tworzą zarodniki zróżnicowane, z jednych wyrasta gametofit męski, a z drugich żeński. Gametofity są więc dwupienne.

Sporofit jest jeden. Na tym sporoficie tworzą się mikro i makrosporangia, w osobnych kupkach zarodnionośnych. W zależności od typu sporangium, po mejozie powstaje albo mikrospora, albo makrospora.
Awatar użytkownika
Rabbit Heart
Posty: 42
Rejestracja: 11 mar 2016, o 23:24

Re: Zarodniki- rozmnażanie bezpłciowe.

Post autor: Rabbit Heart »

Wow, AnnaWP - dzięki za wytłumaczenie tego wszystkiego, mi również to wiele rozjaśniło! Do tej pory te przemiany pokoleń były dla mnie bardzo niejasne, moja logika się gubiła przy podręcznikowych opisach z liceum.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości