Zmiana energii wewnętrznej.

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
Awatar użytkownika
Subby
Posty: 110
Rejestracja: 28 lip 2014, o 00:18

Zmiana energii wewnętrznej.

Post autor: Subby »

Moi drodzy, mam pytanko jak w temacie.
Jak należy obliczyć zmianę energii wewnętrznej układu w warunkach standardowych. Poniżej przykładowe zadania.

Zad 1.
2C2H4(g) + 6 O2(g)4CO2(g) + 4H2O(c) + 2603kJ
Entalpia i zmiana energii wewnętrznej układu wynosi?
Skoro w równaniu napisane jest +2603 kJ, to rozumiem, że energia wydziela się do układu, czyli delta Hlt 0, delta H = -2603kJ, jednakże jak mam obliczyć zmianę energii wewnętrznej? Wydaje mi się, że trzeba zastować wzór delta H = delta U + p delta V.
delte H mam, delta U do wyliczenia, p = 1013 hPa, a co z deltą V ? Trzeba wyliczyć ją ze wzoru Clapeyrona ? pV=nRT ? Skoro musze zapisać zmianę objętości, to czy z równania muszę najpierw obliczyć V1 dla gazów(substraty), a następnie V2 dla produktów ?

Zad 2.
N2(g) + O2(g)2NO(g) - 181 kJ.
Polecenie to samo.
Według równania jest to reakcja endo, należy dostarczyć energii do układu. Delta H0, delta H = 181 kJ. Jednakże podobne pytanie. Jak obliczyć zmianę energii wewnętrznej.
Dzięki z góry i pozdrawiam
Awatar użytkownika
plontaj
Posty: 80
Rejestracja: 1 sie 2013, o 22:09

Re: Zmiana energii wewnętrznej.

Post autor: plontaj »

Skoro w równaniu napisane jest +2603 kJ, to rozumiem, że energia wydziela się do układu, czyli delta Hlt 0, delta H = -2603kJ, jednakże jak mam obliczyć zmianę energii wewnętrznej? Wydaje mi się, że trzeba zastować wzór delta H = delta U + p delta V.
delte H mam, delta U do wyliczenia, p = 1013 hPa, a co z deltą V ? Trzeba wyliczyć ją ze wzoru Clapeyrona ? pV=nRT ? Skoro musze zapisać zmianę objętości, to czy z równania muszę najpierw obliczyć V1 dla gazów(substraty), a następnie V2 dla produktów ?
Tak.
1.png
1.png (1.29 KiB) Przejrzano 1164 razy
Więcej na angielskiej wiki:

Kod: Zaznacz cały

en.wikipedia.org/wiki/Standard_enthalpy_of_reaction
Awatar użytkownika
Subby
Posty: 110
Rejestracja: 28 lip 2014, o 00:18

Re: Zmiana energii wewnętrznej.

Post autor: Subby »

Dzięki za odpowiedź!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości