Wzory rzutowe Fischera - rysowanie

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
janeczek51
Posty: 10
Rejestracja: 8 maja 2014, o 21:37

Wzory rzutowe Fischera - rysowanie

Post autor: janeczek51 »

Witam.
Właśnie powtarzam organika i utknąłem w jednym momencie, mianowicie nie mogę ogarnąć rysowania wzorów rzutowych fischera.
Nie rozumiem rzeczy typu - skąd mam wiedzieć, że na górze ma być grupa CHO a na dole CH2OH, a nie np na odwrót Na podstawie czego określać, że dany enancjomer jest L lub D
Ogólnie lubię organa, ale z tym zawsze miałem problem i jakoś nigdy do końca tego nie ogarnąłem.
Przyda się łopatologiczne wytłumaczenie
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Wzory rzutowe Fischera - rysowanie

Post autor: Giardia Lamblia »

janeczek51 pisze:że na górze ma być grupa CHO a na dole CH2OH, a nie np na odwrót
Najbardziej utleniony atom węgla u góry (na potrzeby matury powinno wystarczyć). Lub inaczej, węgiel C1 u góry (najpierw się numeruje zgodnie z przyjętymi zasadami jak przy nazewnictwie).
janeczek51 pisze:Na podstawie czego określać, że dany enancjomer jest L lub D
Patrzysz na ostatni ("najniższy") asymetryczny atom węgla. Na jego podstawie określasz czy L, czy D (np. OH-C-H to L - możesz skojarzyć, że L to we wzorze rzutowym strona lewa).
kapitan47
Posty: 128
Rejestracja: 28 lis 2014, o 17:01

Re: Wzory rzutowe Fischera - rysowanie

Post autor: kapitan47 »

Tylko niech cię nie skusi myślenie że enancjomer L skręca płaszczyznę światła w lewo To można tylko doświadczalnie sprawdzić. Chyba tylko gliceryna jest wyjątkiem
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości