Ryzykowne ziarnko grochu

Specjalistyczne forum biotechnologiczne. Metody biotechnologiczne: real-time PCR, western-blot, dot-blot, barwienie, chromatografia, dializa. Zakup, stosowanie odczynników: enzymy restrykcyjne, polimerazy DNA, drabinki i markery białkowe, kwasy nukleinowe, primery do sekwencjonowania, pożywki bakteryjne... Aparatura laboratoryjna, badawcza.
Kaska
Posty: 31
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Ryzykowne ziarnko grochu

Post autor: Kaska » 24 gru 2005, o 22:28

Przez ponad dziesięć lat eksperci australijskiej organizacji badawczo-naukowej CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization) pracowali nad genetycznym ulepszeniem grochu, chcąc otrzymać odmianę odporną na jego szkodnika – strąkowca grochowego. Niedawno musieli przyznać, że zmodyfikowane ziarna są nie tylko zabójcze dla insektów, ale też mocno szkodzą myszom. Spożywanie przez gryzonie zmutowanego grochu wywoływało u nich silne reakcje układu immunologicznego. A po wdychaniu aerozolu mączki grochowej z transgenicznej odmiany wiele z tych zwierząt zachorowało na zapalenie płuc.
Ale do takich wyników należy podchodzić ostrożnie, łatwo o pomyłkę, równie łatwo wykazać szkodliwość każdego inne produktu, nawet takiego niemodyfikowanego genetycznie (od dawna żyjemy w świecie chemii, powoli też w świecie sztucznie modyfikowanych roślin, postęp zawsze niesie z sobą ryzyko, ale warto ryzykować, bez tego nadal zajmowalibyśmy się tylko zbieractwem i odkrywali nowe zastosowania kamieni i patyków

Warto wiedzieć, że:.dotychczas przeprowadzono niewiele testów pod kątem „nieoczekiwanych efektów”, jakie mogą powodować rośliny zmodyfikowane genetycznie. Ale nie inaczej ma wyglądać sprawa także w przypadku normalnych roślin: „Znaleźliśmy już około 34 nowych białek w gatunkach hodowanych konwencjonalnie” – mówi. Mimo to w żaden sposób się ich nie testuje. Więc ekolodzy pamiętajcie, że to co jemy teraz też nie jest całkiem bezpieczne

Na koniec opinia jednego z czytelników:Jedząc na okrągło tylko groch, nawet mysz ma prawo się pochorować

Awatar użytkownika
Mawr
Posty: 542
Rejestracja: 26 sie 2005, o 01:00

Re: Ryzykowne ziarnko grochu

Post autor: Mawr » 30 gru 2005, o 15:58

Na koniec opinia jednego z czytelników:Jedząc na okrągło tylko groch, nawet mysz ma prawo się pochorować
Zawsze dziwilo mnie niezwrcanie uwagi w tego typu badaniach na to co jest naturalnym pokarmem danego gatunku i do jakiego pokarmu jest on przystosowany.

biotechnolog
Posty: 154
Rejestracja: 12 kwie 2006, o 13:05

Re: Ryzykowne ziarnko grochu

Post autor: biotechnolog » 31 lip 2006, o 18:19

Takie testy powinno sie przeprowadzac na zwierzetach, ktorych pokarmem jak np. w tym wypadku w warunkach naturalnych jest groch.

Robin
Posty: 119
Rejestracja: 22 lip 2006, o 19:07

Re: Ryzykowne ziarnko grochu

Post autor: Robin » 31 lip 2006, o 18:23

Kaska pisze:Na koniec opinia jednego z czytelników:Jedząc na okrągło tylko groch, nawet mysz ma prawo się pochorować
coz. cos w tym jest

tak jak w tym fragmencie artykulu wszyzscy bija na alarm w zwiazku z zywnoscia modyfikwana genetycznie, ale tak naprawde nie jest juz tak glosno w zwiazku z tym ze rosliny hodowane tzw naturalnymi metodami sa nafaszerowane chemia i to jest dopiero szkodliwe.

Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Ryzykowne ziarnko grochu

Post autor: Aniaww » 1 sie 2006, o 08:01

Ja mam odczucia w podobnym tonie.

Zbyt mało wiemy o produktachnaturalnych", badania robimy nieprzemyślanie - ciekawe jaka była próba kontrolna w tym eksperymencie, bo nie sądzę żeby badali wpływ na myszy dostepnych odmian grochu, a któraś z nich już może mieć takie samo działanie.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post