Nauka do matury od dzisiaj chemia biologia

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Anin
Posty: 3
Rejestracja: 30 sie 2014, o 18:06

Nauka do matury od dzisiaj chemia biologia

Post autor: Anin »

Postanowiłem zdać maturę z biologii i chemii na więcej niż 90%.
Maturę zdawałem trzy lata temu i dodatkowo z tych przedmiotów przerabiałem podstawowy zakres materiału.
Pytanie, od czego zacząć. Jak rozplanować?
Dziś zacząłem się uczyć.

Z książek mam repetytoria grega i vademeca operonu.

Mam poczucie, że jestem w stanie tego dokonać, ale proszę pomóżcie. Jest tu podobny temat, ale jednak nie taki i trudno znaleźć coś przydatnego przez tyle stron.

Czas start!
Awatar użytkownika
Mikrotrabekule
Posty: 285
Rejestracja: 31 lip 2014, o 12:42

Re: Nauka do matury od dzisiaj chemia biologia

Post autor: Mikrotrabekule »

Anin pisze:Pytanie, od czego zacząć.
Najlepiej od początku piszesz że masz vademecum, otwórz na pierwszym dziale ze spis tresci i się ucz, nic prostszego. Przydałoby się kupić jakiś podręcznik.
Argentum
Posty: 313
Rejestracja: 12 kwie 2013, o 18:25

Re: Nauka do matury od dzisiaj chemia biologia

Post autor: Argentum »

Z vademecum, to Ty świata nie zawojujesz.
Jeśli chodzi o chemię, to wręcz obowiązkowo (w takiej kolejności, w jakiej Ci podałem):
1) Brązowy Pazdro - wsio z niego zrób, może z wyjątkiem trzeciego i piątego działu, możesz je sobie zrobić przed ostatnią prostą, żeby się bardziej wprawić, choć jeśli celujesz w 90% to ciśnij wszystko bez wyjątku (ja tak zrobiłemd)
2) Cała seria operonu - świetne przygotowanie teoretyczne, naprawdę. Masz wiele zadań z tego samego działu, które gryzą dane zagadnienie z innej strony. Tomów jest trzy, w każdym jest może z 300 zadań. Robiłem jeden taki zbiorek w dwa dni przy pomyślnych wiatrach.
3) Witowski
4) Arkusze - wszystkie arkusze!

Podręczniki
Danikiewicz do Organiki (stary) i myślę, że Operon.
A jeśli chodzi o inne zagadnienia, to Operon + Nowa Era wystarczą, do tego przerobione powyższe zbiory i powinno być dobrze.

Z biologii się nie znam, to co ja Ci tu będę gadał? Warto dużo czytać.
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Nauka do matury od dzisiaj chemia biologia

Post autor: Olafek »

Proponuję najpierw zrobić jakiś plan i się go trzymać, np. do tego i tego dnia chcę przerobić te 2 książki, czyli dziennie muszę przerobić średnio x stron. Jak będziesz trzymać się planu to dasz radę. Jeżeli chcesz się uczyć dwóch przedmiotów to możesz je robić jednocześnie, tzn. trochę biologii, potem trochę chemii itd. tym sposobem żaden przedmiot ci się aż tak bardzo nie nudzi i naprawdę jesteś w stanie zrobić więcej. Plan rób krótkoterminowo (góra na miesiąc do przodu), tak długoterminowo to dobry będzie schemat: nauka, arkusze, powtórki
lemkropka
Posty: 101
Rejestracja: 28 lut 2013, o 17:17

Re: Nauka do matury od dzisiaj chemia biologia

Post autor: lemkropka »

I zacznij się uczyć biologii od komórki i metabolizmu. Metabolizm wbrew pozorom jest dosyć prosty tylko na pierwszy rzut oka tak strasznie to wyglada

Anin
Posty: 3
Rejestracja: 30 sie 2014, o 18:06

Re: Nauka do matury od dzisiaj chemia biologia

Post autor: Anin »

Dziękuję za rady.

Plan jest na razie bardzo ogólny, nie wiem, czy jakiś układać, bo nie wiem jak szybko będzie szła mi nauka.

Mój brat znalazł u siebie brązowego Pazdro. Jak czegoś nie będę wiedział, to go zapytam (mówił, że potrafi zrobić każde zadanie z niego).

Witowskiego do biologii i chemii pożyczę od koleżanki.

Chemia operonu załatwiona

Wyszperałem podręcznik do biologii wydawnictwa Mac. Kupić dodatkowo ten operon?

Warto kupić notatki od kogoś, kto zdał wysoko maturę?

Arkuszy na teraz trochę się boję, bo obejmują cały zakres materiału. Pasowałoby mi coś podzielonego na działy.

Idę w poniedziałek bo biblioteki i wypożyczę wszystko, co mają około maturalnego. Chociaż do przekartkowania.

Na początek codziennie 4 godziny chemii i 4 godziny biologii z przerwami co godzinę. Najgorzej wejść w rytm, potem do oporu.
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Nauka do matury od dzisiaj chemia biologia

Post autor: Olafek »

Anin pisze: Warto kupić notatki od kogoś, kto zdał wysoko maturę?

Arkuszy na teraz trochę się boję, bo obejmują cały zakres materiału. Pasowałoby mi coś podzielonego na działy.

Idę w poniedziałek bo biblioteki i wypożyczę wszystko, co mają około maturalnego. Chociaż do przekartkowania.

Na początek codziennie 4 godziny chemii i 4 godziny biologii z przerwami co godzinę. Najgorzej wejść w rytm, potem do oporu.
Notatek kupować nie wartko, lepiej zrobić własne. Każdy ma swój system robienia notatek. Arkusze póki co zostaw w ogóle dopóki nie przerobisz całości, ja tak myślę. Nie musisz przerabiać 10 książek na raz, zresztą jak dla mnie to wystarczy 1-2 na przedmiot, bez przesady. I nie wiem jaki ty masz system pracy, ale dla mnie po godzinie każdego przedmiotu to jest już aż za dużo, nie wiem jak chcesz wytrzymać 4. Prawdę mówiąc dwa rozszerzenia w pół roku to dość szaleńczy pomysł, chyba że jesteś bardzo zdolny Ja bym się nie ograniczał czasem, ale ilością materiału, tj. dzisiaj przerobię 3 tematy z chemii i 3 z biologii + zadania. Nie wiem jakie masz motywacje i możliwości, ale 90% to jest ciężko zrobić nawet normalnym trybem w szkole, samemu i tak szybko będzie jeszcze trudniej. No ale mówię, nie znam sytuacji dokładnie więc nie oceniam.
Wyżlin
Posty: 347
Rejestracja: 17 lis 2013, o 18:41

Re: Nauka do matury od dzisiaj chemia biologia

Post autor: Wyżlin »

Jest niecałe, bardzo niecałe 5 miesięcy nauki. Nie napiszę konkretnej liczby dni, bo niektórych by to pewnie zdziwiło
Z tego, co piszesz to jakbyś tak od zera zaczynał, ale jeśli bierzesz się do pracy i Ci zależy, to życzę Ci powodzenia.
Ja byłam na rozszerzeniu z biol-chem, teraz siedzę w domu i poprawiam i sama nie liczę na 90<, bo szczęścia nigdy nie mam i wiem, że klucze z bio są ważne. 88% i już ok dla mnie

Polecam jakieś dobre podręczniki, ja akurat z obu mam operony i mi pasują, do tego wspieram się vademekami różnymi i notatkami z lekcji, no i mam jeszcze persila, ale to skrót operonu. zakupić dobre zbiory zadań abc, persona też ok, pazdro, witowski też ok. No i arkusze rozwiązywać, ale najlepiej po przerobionym materiale.
Argentum
Posty: 313
Rejestracja: 12 kwie 2013, o 18:25

Re: Nauka do matury od dzisiaj chemia biologia

Post autor: Argentum »

Anin pisze:Dziękuję za rady.

Plan jest na razie bardzo ogólny, nie wiem, czy jakiś układać, bo nie wiem jak szybko będzie szła mi nauka.

Mój brat znalazł u siebie brązowego Pazdro. Jak czegoś nie będę wiedział, to go zapytam (mówił, że potrafi zrobić każde zadanie z niego).

Witowskiego do biologii i chemii pożyczę od koleżanki.

Chemia operonu załatwiona

Wyszperałem podręcznik do biologii wydawnictwa Mac. Kupić dodatkowo ten operon?

Warto kupić notatki od kogoś, kto zdał wysoko maturę?

Arkuszy na teraz trochę się boję, bo obejmują cały zakres materiału. Pasowałoby mi coś podzielonego na działy.

Idę w poniedziałek bo biblioteki i wypożyczę wszystko, co mają około maturalnego. Chociaż do przekartkowania.

Na początek codziennie 4 godziny chemii i 4 godziny biologii z przerwami co godzinę. Najgorzej wejść w rytm, potem do oporu.
Z witowskiego zrobiłem ok. 100 zadań z biologii i byłem nie tyle wkurzony, co po prostu mega wkur. Ma beznadziejne odpowiedzi, które wręcz frustrują - jeśli porywasz się na wita z biologii, to rób go w OSTATNIEJ KOLEJNOŚCI - taka rada, dla dobra Twojej psychiki, bo można wymięknąć przy głupocie tego zbioru.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Nauka do matury od dzisiaj chemia biologia

Post autor: randomlogin »

A ja uwazam, ze tych pare miesiecy to akirat tyle czasu, zeby siegtwszystkiego co potrzebne< nauczyc, a z drugiej strony nie zryc sobie psychiki czytaniem 30. raz tego samego. Takze gratuluje takiego pomyslu na nauke.

Zaleznie od tego jak sie bedziesz wyrabial z czasem najwazniejsze sa: arkusze. podstawowy podrecznik (operon czy co kto lubi), dopiero w dalszej kolejnosci do chemii zbior zadan, drugi podrecznik, a do biologii drugi podrecznik, zbior zadan.
To nie znaczy ze w tej kolejnosci nalezy je robic, ale taka jest kolejnosc ich waznosci imo, wiec jak sie przestaniesz wyrabiac, to podrecznik w kat i chociaz arkusze trzebpac, uczac sie rozwiazywac konkretnie takich zadan jak tam sa. Zakladajac ze czas bedzie (a poki co jest go mnostwo) tez nie zostawialbym arkuszy na sam koniec -jak ze wszystkimi egzaminami nawet jesli sie nie powtorzy nic slowo w slowo, to na ich podstawie wiesz o co i jak szczegolowo pytaja. Nie majac tej wiedzy nad podrecznikiem.bladzisz jak dziecko we mgle, i startujesz z blednym zalozeniem, ze trzeba umiec wszystko co tam jest napisane. Otoz nie. Wiec wplec w nauke zadania arkuszowe, zostawiajac sobie tylko kilka trudniejszych dziewiczych, do zrobienia w calosxi juz po zakonczeniu nauki. A, i zwracaj uwage na pochodzenie atkusza - te z wydawnictw czy prywatnych kursow sa kompletnie niemiarodajne, mozna zrobic oczywiscie, ale bez zbednej spiny i wyciagania wnioskow na ich podstawie.

schoolboyq
Posty: 116
Rejestracja: 25 paź 2013, o 22:50

Re: Nauka do matury od dzisiaj chemia biologia

Post autor: schoolboyq »

random a co się stało ze już nie uważasz ze tydzień to odpowiedni czas zeby sie wszystko co potrzrebne nauczyc? jeszcze nie dawno tak pisales
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Nauka do matury od dzisiaj chemia biologia

Post autor: randomlogin »

Lol, nic sie nie stalo, ale w to nikt nie wierzy. Wiec jak ktos proponuje kilka miesiecy no to ok, rozplanujmy to na kilka miesiecy.

pawelsl
Posty: 307
Rejestracja: 11 maja 2014, o 13:25

Re: Nauka do matury od dzisiaj chemia biologia

Post autor: pawelsl »

Nie koncentruj się na repetytoriach. IMHO najważniejsze podręczniki. Nie chodzi o to, żeby wkuwać (a tak podaje wiedzę repetytorium), ale żeby rozumieć. Jak czytasz o metabolizmie roślin to masz czuć się jak roślina. Jak czytasz o budowie atomu to masz czuć się jak atom. Musisz rozumieć dlaczego".

Repetytorium jest dobre, żeby na tydzień przed maturą odświeżyć wszystkie wiadomości.

Co do samego systemu nauki to każdy ma własne preferencje. Ja mam system zrywów. Jako, że byłem już studentem to mam trochę inne podejście do przyswajania materiału, więc taka książeczka 300 stron dużą czcionką to jest tak na tydzień czytania do poduszki -). Pierwszy tom Rożaka z Chemii przeczytałem w 2 dni. Natomiast później przychodzi u mnie okres rozluźnienia i czas ten staram się wykorzystywać na układanie w głowie zebranych wiadomości. Z przedmiotów przyrodniczych inspiracje masz wszędzie wokół, wystarczy patrzeć i rozmyślać.

Także patrząc na ilość czasu to jest go dużo, tylko trzeba sobie wysoko stawiać poprzeczkę.

Z chemii sądzę, że warto robić sporo zadań, ale wpierw podręczniki i rozumienie teorii. Natomiast wyćwiczenie się w zadaniach jest ważne, bo pozwoli Ci szybciej rozwiązywać zadania na maturze. Niby wszystko można wykminić, ale nie na wszystko jest czas.

PS. I mój sposób na robienie arkuszy: robiąc w domu zawsze dawaj sobie 25% mniej czasu. To na współczynnik stresu -).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości