mieszanie roztworów...

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
Bioguah0
Posty: 371
Rejestracja: 12 mar 2013, o 19:04

mieszanie roztworów...

Post autor: Bioguah0 »

Oblicz Cp roztworów otrzymanych przez dodanie do 120g roztworu siarczanu VI miedzi II o Cp 20%:
a) 10g siarczanu VI miedzi II
b) 10g wody

Kto mi wytlumaczy jakis najprostszy sposob na wyliczenie takiego zadanka? Nie bylo mnie na lekcji wtedy, a teraz nie wiem od czego zaczac

pawelsl
Posty: 307
Rejestracja: 11 maja 2014, o 13:25

Re: mieszanie roztworów...

Post autor: pawelsl »

Bioguah0 pisze: Kto mi wytlumaczy jakis najprostszy sposob na wyliczenie takiego zadanka? Nie bylo mnie na lekcji wtedy, a teraz nie wiem od czego zaczac
Najlepiej od pomyślenia. Z książki zapewne wiesz, że stężenie procentowe jest to proporcja masy substancji do masy roztworu (wyrażona w procentach).

Stężenie procentowe jest to wartość względna i jako taka nie nadaje się do dalszych przeliczeń.

Dlatego jeśli chcesz dokonać tego rodzaju przeliczeń to zawsze na początek interesuje Cię określenie ile jest tej substancji bezwzględnie masowo, np. w gramach.

Czyli policz ile jest siarczanu VI miedzi przed zmieszaniem.

Następnie liczysz przypadki a) i b), zastanawiając się ile teraz mam siarczanu VI miedzi oraz ile teraz waży mój roztwór ?

Jak odpowiesz sobie na te dwa pytania to pozostaje Ci tylko przeliczenie tego na procenty wzorem z książki.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości