Określenie gęstości bezwzględnej

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
Awatar użytkownika
biomedka
Posty: 493
Rejestracja: 22 kwie 2012, o 08:35

Określenie gęstości bezwzględnej

Post autor: biomedka »

Na podstawie poniższych danych oszacować gęstość bezwzględną dla miedzi przyjmując liniową zależność pomiędzy masą molową a gęstością bezwzględną.
Na K Ag
Masa molowa 23,0 39,1 107,9
Gęstość
bezwzględna 0,971 0,870 10,5

Średnia masa molowa miedzi wynosi 63,54.

Nie mam bladego pojęcia jak to ugryźć, więc za wszelkie wskazówki wielkie dzięki.
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Określenie gęstości bezwzględnej

Post autor: Olafek »

Jakieś dziwne masz te dane, skoro zależność ma być liniowa to czemu najmniejszą gęstość ma potas skoro to ten środkowy"? Gdyby to zadanie było jakieś normalne to trzeba by albo narysować wykres, albo skorzystać z proporcji, że np.
d(Cu)-d(Na)/M(Cu)-M(Na) = d(Ag)-d(Na)/M(Ag)-M(Na)
ale tu bynajmniej tak nie wychodzi, bo te trzy punkty nie są współliniowe, do tego jak sprawdzisz w tablicach to gęstość miedzi to około 8,9 co nijak ma się do tych danych
Awatar użytkownika
plontaj
Posty: 80
Rejestracja: 1 sie 2013, o 22:09

Re: Określenie gęstości bezwzględnej

Post autor: plontaj »

Jeżeli te trzy punkty umieścimy na płaszczyźnie xy i zastosujemy metodę najmniejszych kwadratów do określnia równania prostej (trendu) to można uznać to, za bardzo prymitywną formę interpolacji. Tak oszacowana gęstość wynosi ok. 5.

PS. A tak zupełnie na marginesie, zawsze lepiej mieć daną, która zawiera 100% błędu, niż jej wogóle nie mieć. Co do gęstości to raczej się nie powinno tyczyć - bo jest to dana/wartość, którą bardzo łatwo wyznaczyć doświadczalnie.
Awatar użytkownika
biomedka
Posty: 493
Rejestracja: 22 kwie 2012, o 08:35

Re: Określenie gęstości bezwzględnej

Post autor: biomedka »

plontaj, a czy mógłbyś pokrótce rozpisać mi obliczenia w tej metodzie? Wiem, że jest Wikipedia i inne cuda, ale wolałabym skontrolować to co robię. Z góry dzięki
Awatar użytkownika
plontaj
Posty: 80
Rejestracja: 1 sie 2013, o 22:09

Re: Określenie gęstości bezwzględnej

Post autor: plontaj »

Najprościej, rzecz ujmując: wprowadzasz te trzy punkty do excela lub innego arkusza (y - gęstość, x - masa), robisz wykres i wstawiasz linię trędu z opcją pokaż równanie. Wtedy po prostu masz przybliżoną zależność gęstości od masy atomowej. y = a*x+b, gdzie wtedy, x to masa a y to gęstość.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Określenie gęstości bezwzględnej

Post autor: Adax82 »

plontaj,
Mam wrażenie, że Ty podobnie jak i ja próbujemy dostosować odpowiedź do ( jakby tu rzec łagodnie ) nieprofesjonalnego zadania". Zadanie w swej niekonsekwentnej treści pozwala na napisanie pracy doktorskiej w temacie co, z czym i dlaczego". Czy sądzisz, że takie zadanie będzie przedstawione studentowi do rozwiązania ?
Zapewne widzisz, że tak Ty jak i ja potrafimy zaproponować równie orientalne zadanie.
Proponuję odwrócić role: niechaj autor zadania poda swoją wersję odpowiedzi. Jestem przekonany, że Ty i ja będziemy walić jak w worek treningowy w taką odpowiedź. .Może nawet zrobimy z tego doktorat.
Awatar użytkownika
plontaj
Posty: 80
Rejestracja: 1 sie 2013, o 22:09

Re: Określenie gęstości bezwzględnej

Post autor: plontaj »

Święta racja. W sumie to nie wiem czy nawet zdołałbym wymyśleć zadanie na podobnym poziomie. Prowadzący powinien się wstydzić.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Określenie gęstości bezwzględnej

Post autor: Adax82 »

plontaj,
Święta racja jak powiadasz:
plontaj pisze:W sumie to nie wiem czy nawet zdołałbym wymyśleć zadanie na podobnym poziomie. Prowadzący powinien się wstydzić.
Oj zdołałbyś, nawet gorsze bo przecież wiesz, że masz ku temu należne intelektualne możliwości.
Ale nie jest to nikomu potrzebne więc obserwujmy co dalej.
Awatar użytkownika
biomedka
Posty: 493
Rejestracja: 22 kwie 2012, o 08:35

Re: Określenie gęstości bezwzględnej

Post autor: biomedka »

No cóż, profesjonalne przygotowanie kolokwiów i egzaminów nie jest domeną tej katedry, co już zdażyłam zauważyć wcześniej. Niemniej dzięki wielkie za pomoc, po wbiciu w exelik nadal nie wychodzi wynik zgodny z wariantami, ale nie zamierzam tracić na to głowy. Jest ok. 5, więc tak jak plontaj i tego się trzymam.
Pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości