Masa atomu - pytania

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Ranagast
Posty: 5
Rejestracja: 1 sty 2015, o 09:44

Masa atomu - pytania

Post autor: Ranagast »

Witam, Żeby obliczyć masę atomu, muszę masę danego pierwiastka pomnożyć przez 1,66 x 10 do której potęgi?

W książce pisze, że do (-27) a jak patrzę na przykładowe zadania to już pojawiają się potęgi (-23) lub (-24)

Czy zależy to od położenia w układzie okresowym?
Proszę o wytłumaczenie.
adult
Posty: 208
Rejestracja: 11 lis 2014, o 12:52

Re: Masa atomu - pytania

Post autor: adult »

1u = 1,66 * 10^-24 g
1g=6,02 * 10^23 u
Zawsze tak było,nigdy nie słyszałam o innej liczbie do potęgi. w zadaniach czy z Witowskiego,czy z Pazdro wymagają użycia tej,ale lepiej żeby jakiś chemik się wypowiedział
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Masa atomu - pytania

Post autor: Olafek »

JEDNOSTKI
W tablicach (włącznie z maturalnymi) często podają 1u = 1,66 * 10-27 kg i to jest idealna notacja wykładnicza w jednostkach podstawowych
Potęga -23 występuje w postaci 0,166 * 10-23 g
Potęga -24 występuje w postaci 1,66 * 10-24 g

i nie pisze tylko jest napisane.
adult
Posty: 208
Rejestracja: 11 lis 2014, o 12:52

Re: Masa atomu - pytania

Post autor: adult »

Olafek pisze:JEDNOSTKI
W tablicach (włącznie z maturalnymi) często podają 1u = 1,66 * 10-27 kg i to jest idealna notacja wykładnicza w jednostkach podstawowych
Potęga -23 występuje w postaci 0,166 * 10-23 g
Potęga -24 występuje w postaci 1,66 * 10-24 g

i nie pisze tylko jest napisane.
A o tym już nie pomyślałam,że różnice są tylko w notacji wykładniczej myślałam,że w starszych książkach przeczytał i tam znajdują się inne dane
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Masa atomu - pytania

Post autor: Olafek »

Ja sam zauważyłem to dopiero na rozszerzonej fizyce jak pani używała do -27 i po chwili dopiero zauważyłem, że są kilogramy Bo na chemii się raczej w gramach używa bo w zadaniach rzadko są takie ilości, żeby się w kilogramach opłacało No, na fizyce za to zawsze się zapisuje w kilogramach nawet 2,5 * 10-3 kg, głupio ale tak się robi
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Masa atomu - pytania

Post autor: Adax82 »

Ranagast, adult, Olafek,
Co do sposobu określania jednostek, to fizyka posługuje się układem SI, w którym dm3 i g są jednostkami pochodnymi, a nie podstawowymi.
Mimo, że studenci wydziałów chemicznych i fizycznych mają identyczne zadania np. z termodynamiki gazów - to używają innych jednostek. Jest tak dlatego, że starsza siostra fizyka nie dogadała się z młodszą siostrą chemią co do tej kwestii i nawet obecnie każdy może zobaczyć jak obie siostry definiują warunki standardowe, normalne czy otoczenia. Na szczęście najstarsza siostra czyli matematyka jakoś to godzi. Po należnych przeliczeniach wszystko się zgadza.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości