Jakie sole ze sobą reagują?

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Sewia
Posty: 13
Rejestracja: 20 kwie 2014, o 20:32

Jakie sole ze sobą reagują?

Post autor: Sewia »

1.Czy odczyn soli ma wpływ na to, czy one między sobą przereagują?
2. Czy w sytuacji gdy nie wydzieli się ani żaden gaz, ani trudno, bądź w ogóle sól nierozpuszczalna w wodzie reakcja między dwoma solami będzie zachodzić?
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Jakie sole ze sobą reagują?

Post autor: Olafek »

1. Nie zbyt.
2. Może się wytrącić kwas albo wodorotlenek. No niby nie, ale np. jeżeli do octanu sodu dodasz HCl to można powiedzieć, że zajdzie takie coś:
CH3COONa + HClCH3COOH + NaCl
czyli CH3COO- + H+CH3COOH
Ogólnie to na poziomie gimnazjum to nie zachodzi, ale na poziomie matury to już tak
ElizaJulia
Posty: 8
Rejestracja: 3 sty 2015, o 17:58

Re: Jakie sole ze sobą reagują?

Post autor: ElizaJulia »

1. Odczyn soli ma jak najbardziej wpływ na to, czy one między sobą przereagują. Sól o odczynie kwasowym przereaguje z solą o odczynie zasadowym, sól o odczynie obojętnym nie przereaguje z solą o odczynie kwasowym, zasadowym i obojętnym.
2. Żeby reakcja między dwoma solami mogła zajść musi wydzielić gaz lub powstać sól nierozpuszczalna.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Jakie sole ze sobą reagują?

Post autor: Giardia Lamblia »

ElizaJulia pisze:sól o odczynie obojętnym nie przereaguje z solą o odczynie kwasowym, zasadowym i obojętnym.
Jak np. wytrąci się osad, to owszem przereaguje. Z pierwszą częścią się zgadzam.
ElizaJulia pisze:lub powstać sól nierozpuszczalna.
Pokaż mi sól nierozpuszczalną.
+ przypominam, że kilka słów wcześniej pisałaś o reakcji sól zasadowa + kwasowa

Olafek pisze:CH3COO- + H+CH3COOH
Tutaj chodzi o zwyczajne przesuwanie równowagi reakcji. Polecam podchodzić do chemii jak do jednej wielkiej równowagi, bo dużo zjawisk można wytłumaczyć w ten sposób.
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Jakie sole ze sobą reagują?

Post autor: Olafek »

Giardia Lamblia pisze:
Olafek pisze:CH3COO- + H+CH3COOH
Tutaj chodzi o zwyczajne przesuwanie równowagi reakcji. Polecam podchodzić do chemii jak do jednej wielkiej równowagi, bo dużo zjawisk można wytłumaczyć w ten sposób.
Wiem, chodzi o to, że ta równowaga była znacznie przesunięta w lewo, a teraz jest znacznie w prawo
ElizaJulia
Posty: 8
Rejestracja: 3 sty 2015, o 17:58

Re: Jakie sole ze sobą reagują?

Post autor: ElizaJulia »

Sól o odczynie kwaśnym powstaje z mocnego kwasu i słabej zasady, np. Zn(NO3)2, sól o odczynie zasadowym z mocnej zasady i słabego kwasu, np. K2CO3.

kiedy te dwie sole przereagują wytrąca się nierozpuszczalny osad ZnCO3 jest to sól nierozpuszczalna w wodzie.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Jakie sole ze sobą reagują?

Post autor: Giardia Lamblia »

Jest to sól praktycznie nierozpuszczalna w wodzie.

Jak dosypiesz 100g NaCl do 100ml wody, to też się wszystko nie rozpuści. Czy NaCl jest nierozpuszczalne?
ElizaJulia
Posty: 8
Rejestracja: 3 sty 2015, o 17:58

Re: Jakie sole ze sobą reagują?

Post autor: ElizaJulia »

Myślę, że w tym momencie troszeczkę się czepiasz. Przy rozwiązywaniu równań z solami korzystamy z tabeli rozpuszczalności, w takiej tabeli oznaczone właśnie było, że ZnCO3 to substancja nierozpuszczalna. Myślę, że nie ma co dyskutować z książką. Przykład jaki podałeś wiążę się z zadaniami związanymi z obliczaniem rozpuszczalności substancji, tutaj opieramy się na wzorze R= ms/mr*100g
ElizaJulia
Posty: 8
Rejestracja: 3 sty 2015, o 17:58

Re: Jakie sole ze sobą reagują?

Post autor: ElizaJulia »

-MatMati- pisze:
ElizaJulia pisze:1. Odczyn soli ma jak najbardziej wpływ na to, czy one między sobą przereagują. Sól o odczynie kwasowym przereaguje z solą o odczynie zasadowym, sól o odczynie obojętnym nie przereaguje z solą o odczynie kwasowym, zasadowym i obojętnym.
Ja się nie zgadzam.a jak się mylę to proszę o poprawienie mnie.

NaCl + K2CO3Na2CO3 + 2KCl

przecież zachodzi

3NaCl + Fe(NO3)33NaNO3 + FeCl3

ta również.
W przykładach jakie podałeś w obu przypadkach nie wytrąci się osad, a więc sole nie przereagują, wystarczy, że rozpiszesz sobie te równania jonowo, a wszystko ci się wyjaśni
ElizaJulia
Posty: 8
Rejestracja: 3 sty 2015, o 17:58

Re: Jakie sole ze sobą reagują?

Post autor: ElizaJulia »

No tak moja wiedza opiera się na książkach przygotowawczych do matury
ElizaJulia
Posty: 8
Rejestracja: 3 sty 2015, o 17:58

Re: Jakie sole ze sobą reagują?

Post autor: ElizaJulia »

-MatMati- pisze:Po prostu mi też się to już miesza.czasami można oszaleć z tymi solami i nie tylko tym bo każda książka pisze inaczej a w dodatku na maturze coś nie zachodzi a w rzeczywistości taki weź tu bądź mądry i pisz wiersze
Widzę, że piszesz maturę w tym roku - ja też trzymajmy się tego, co chcą od nas na maturze -co jest w kluczu, a może przetrwamy! i dostaniemy się na wymarzone studia (tam pewnie to nam namieszają w głowie )
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Jakie sole ze sobą reagują?

Post autor: Giardia Lamblia »

ElizaJulia pisze:Myślę, że w tym momencie troszeczkę się czepiasz. Przy rozwiązywaniu równań z solami korzystamy z tabeli rozpuszczalności, w takiej tabeli oznaczone właśnie było, że ZnCO3 to substancja nierozpuszczalna. Myślę, że nie ma co dyskutować z książką. Przykład jaki podałeś wiążę się z zadaniami związanymi z obliczaniem rozpuszczalności substancji, tutaj opieramy się na wzorze R= ms/mr*100g
Nie jest to czepianie się. Takie daleko idące uproszczenia bazujące na fałszywych przesłankach,. uwaga. wprowadzają w błąd maturzystów takich jak Ty.

Tak, z książkami maturalnymi można dyskutować, jeżeli piszą głupoty. Autorzy nie są nieomylni.

R dla ZnCO3 wynosi 0.00004692g/100g wody. Każda sól nadaje się do tego wzoru, nie tylko te oznaczone w tabelce jako rozpuszczalne.

NaBr + AgNO3 AgBr↓ + NaNO3

BUM Twoja teoria z książek została maturalnym przykładem podważona. Da się? Da się.
ElizaJulia
Posty: 8
Rejestracja: 3 sty 2015, o 17:58

Re: Jakie sole ze sobą reagują?

Post autor: ElizaJulia »

Dobrze, więc należy postawić pytanie czy osoba zakładająca wątek potrzebuje odpowiedzi na poziomie maturalnym, czy chce głębszego podejścia do tematu.

Nie podważam, że R dla ZnCO3 wynosi 0.00004692g/100g wody, ale na maturze napiszę zgodnie z tym co poda mi tabela rozpuszczalności. Zgadzam się, że jest to chemia uproszczona, ale ktoś przyjął za właściwe naukę w tym zakresie na poziomie liceum.
Giardia Lamblia pisze:R dla ZnCO3 wynosi 0.00004692g/100g wody. Każda sól nadaje się do tego wzoru, nie tylko te oznaczone w tabelce jako rozpuszczalne.

Nie napisałam, że wzór dotyczy tylko tych, które oznaczone są jako rozpuszczalne, chodziło mi o to, że mówisz już o innym typie zadania (niezwiązanym z pytaniem osoby zakładającej wątek)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 4 gości