zadania chemia pomocy!!!

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
jasses
Posty: 4
Rejestracja: 7 sty 2015, o 16:56

zadania chemia pomocy!!!

Post autor: jasses »

1. Ile cm3 kwasu solnego c = 0.1000 mol/dm3 zużyjesz na miareczkowanie 93.15 mg K2CO3? Jak oznaczysz dokładnie stężenie kwasu solnego zanim przystąpisz do tego oznaczenia (równanie reakcji, wskaźnik, substancja wzorcowa, wzór)?
2. Ile cm3 NaOH c = 0.1000 mol/dm3 zużyjesz na miareczkowanie 35.175 mg HClO4? Jak oznaczysz dokładnie stężenie NaOH zanim przystąpisz do tego oznaczenia (równanie reakcji, wskaźnik, substancja wzorcowa, wzór)?
3. Napisz jaki będzie odczyn następujących soli (równania hydrolizy): NaNO2, KHCO3, LiNO3, CaCl2, CaS.
4. Mieszaninę KOH i NaOH o masie 49.20 mg zmiareczkowano 10.5 cm3 kwasu solnego o stężeniu 0.1 mol∙dm-3. Oblicz procentową zawartość KOH i NaOH w mieszaninie.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: zadania chemia pomocy!!!

Post autor: Adax82 »

jasses,
Napisz swoje propozycje zachodzących reakcji wtedy będzie to można ocenić i coś doradzić.
jasses
Posty: 4
Rejestracja: 7 sty 2015, o 16:56

Re: zadania chemia pomocy!!!

Post autor: jasses »

no ja wlasnie nic nie mam,raczej jestem kiepska z chemii a gdyby ktos je rozwiazal to na ich podstawie bym sie nauczyla
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: zadania chemia pomocy!!!

Post autor: Adax82 »

jasses,
Zatem napisz cokolwiek wiesz. Trudno mi wyobrazić sobie sytuację, gdzie nie wiesz jak napisać np. że:
2 H2 + O2 2 H2O
10 + 15 = 25
HCl + NaOH - NaCl + H2O
itd, itp. .

Jeśli jest jak powiadasz:
jasses pisze:no ja własnie nic nie mam,raczej jestem kiepska z chemii
to rozwiązanie tych konkretnych zadań nie nauczy Cię chemii. Musisz podjąć tę pracę, żeby podać swoje propozycje - inaczej przedstawienie Ci dobrego rozwiązania będzie dla Ciebie bezwartościowe.
oliett
Posty: 2
Rejestracja: 21 sty 2015, o 21:22

Re: zadania chemia pomocy!!!

Post autor: oliett »

[at] Pozwolę sobie się z Tobą nie zgodzić ponieważ algorytm na rozwiązanie zadania bardzo dużo daję i dzięki niemu można spróbować się samemu połapać o co chodzi w konkretnym zadaniu jeśli ktoś nie potrafi np wytłumaczyć.
Więc jeśli nie potrafisz pomóc to Twoje komentarze są zbędne

Sama jestem kiepska z chemii i znalazłam tego posta szukając odpowiedzi na zadanie 4 . nie wiem jak sobie z nim poradzić, pewnie rozwiązanie jest proste ale jeszcze na nie nie wpadałam dlatego przekopuję internety i czytam pełno wypowiedzi takich pomocników jak właśnie Adax


zadanie 1 i 2 są podobne do siebie
zadanie 1 rozwiązałabym w ten sposób
dane:
c=0,1mol/dm3
mK2CO3 = 93,15 mg = 0,09315 g
MK2CO3 = 138,21 g/mol

Mianowanie HCl wykonujemy za pomocą substancji wzorcowej : Na2CO3
(a w zad 2 mianowanie NaOH za pomocą substancji wzorcowej : H2C2O4 - kwasu szczawiowego)

RÓWNANIE REAKCJI
K2CO3 + 2HCl 2KCl + H2CO3
produktami są sole: mocnej zasady i kwasu (KCl) który nie ulega hydrolizie i sól słabego kwasu
hydrolizuje ona na
H2CO3 HCO3 ^2- + 2 H+ (przebiega to 2 etapowo ale chodzi o to że został kation H+ więc odczyn będzie kwasowy zatem wskaźnik który wybierzemy musi być w zakresielt7 więc np oranż metylowy)

z równania reakcji wiemy, że stosunek molowy
n K2CO3/n HCL = 1/2
musimy się zastanowić jak obliczyć mole
i tak np
n dla K2Co3 = m/M
a n dla HCl = c*v (V MUSIMY OBLICZYĆ)
więc
1/2 = (m/M)/(c*v) przekształcając ten wzór
otrzymamy
v = 2(m/M) * (1/c)
wynik wyjdzie w dm3 a pytanie jest o cm3 trzeba pamiętać żeby zamienić
mi wyszło V~ 13,48 cm3

Nie jestem tego pewna jako kiepska z chemii także dobrze by było gdy ktoś potwierdził moje rozumowanie

no a 4 tak jak mówiłam szukam odpowiedzi
pesel

Re: zadania chemia pomocy!!!

Post autor: pesel »

jasses pisze:4. Mieszaninę KOH i NaOH o masie 49.20 mg zmiareczkowano 10.5 cm3 kwasu solnego o stężeniu 0.1 mol∙dm-3. Oblicz procentową zawartość KOH i NaOH w mieszaninie.
mKOH+mNaOH=49.20 mg

nKOH+nNaOH=nHCl=cHCl * VHCl

mKOH/MKOH+mNaOH/MNaOH=cHCl * VHCl

Z układu równań (pierwsze i trzecie) wyznaczamy mKOH i mNaOH (jedno z nich też wystarczy np. mKOH)

Zawartość KOH=mKOH/mprobki * 100%

Zawartość NaOH=100% - Zawartość KOH
pesel

Re: zadania chemia pomocy!!!

Post autor: pesel »

Adax82 pisze:produktami są sole: mocnej zasady i kwasu (KCl) który nie ulega hydrolizie i sól słabego kwasu
hydrolizuje ona na
H2CO3 HCO3 ^2- + 2 H+ (przebiega to 2 etapowo ale chodzi o to że został kation H+ więc odczyn będzie kwasowy zatem wskaźnik który wybierzemy musi być w zakresielt7 więc np oranż metylowy)
H2CO3 nie jest solą. To słaby kwas więc hydrolizy nie będzie. Można ewentualnie zapisać, że rozkłada się na CO2 i H2O (najlepiej wprowadzić to do reakcji zobojętniania). Reakcja, którą zapisałaś to reakcja dysocjacji tego kwasu.
oliett
Posty: 2
Rejestracja: 21 sty 2015, o 21:22

Re: zadania chemia pomocy!!!

Post autor: oliett »

pesel pisze:
jasses pisze:4. Mieszaninę KOH i NaOH o masie 49.20 mg zmiareczkowano 10.5 cm3 kwasu solnego o stężeniu 0.1 mol∙dm-3. Oblicz procentową zawartość KOH i NaOH w mieszaninie.
mKOH+mNaOH=49.20 mg

nKOH+nNaOH=nHCl=cHCl * VHCl

mKOH/MKOH+mNaOH/MNaOH=cHCl * VHCl

Z układu równań (pierwsze i trzecie) wyznaczamy mKOH i mNaOH (jedno z nich też wystarczy np. mKOH)

Zawartość KOH=mKOH/mprobki * 100%

Zawartość NaOH=100% - Zawartość KOH
no właśnie! równanie z dwiema niewiadomymi oczywiste że powinnam zrobić układ równań. banalne! jednak z wiekiem głupieję

Dzięki wielkie
marlup
Posty: 1
Rejestracja: 2 lut 2015, o 14:21

Re: zadania chemia pomocy!!!

Post autor: marlup »

Proszę o pomoc w rozwiązaniu zadania , za kazdym razem wynik wychodzi mi inny niż w odpowiedzi .Oblicz w jakim stosunku objętościowym należy zmieszać roztwór wodorotlenku potasu o stężeniu 0,04 mol/dm3 i roztwór kwasu siarkowego(VI) o
stężeniu 0,25 mol/dm3,
aby pH powstałego roztworu wynosiło 7.(odp 25:8)
pesel

Re: zadania chemia pomocy!!!

Post autor: pesel »

pH=7 czyli mamy wziąć stechiometryczne ilości reagentów

cH2SO4*VH2SO4=2*cKOH*VKOH

VKOH/VH2SO4=cH2SO4/(2*cKOH)=0.25/(2*0.04)=25/8
niles12
Posty: 2
Rejestracja: 5 lut 2015, o 12:58

Re: zadania chemia pomocy!!!

Post autor: niles12 »

proszę o pomoc w zadaniu:
Jakich ilości roztworów należy użyć do sporządzenia 10 kg mieszaniny nitrującej o składzie:
60% H2SO4, 30% HNO3 i 10% H2O, jeśli dysponuje się 95% H2SO4, 90% HNO3 i częściowo zużytą mieszaniną nitrującą o składzie: 50% H2SO4, 20% HNO3 i 30% H2O.
Iniesta1996
Posty: 1
Rejestracja: 7 lut 2015, o 09:59

Re: zadania chemia pomocy!!!

Post autor: Iniesta1996 »

Metan w wysokiej temperaturze reaguje z parą wodną tworząc tzw. gaz syntezowy, który składa się głównie z tlenku węgla (II) i wodoru. Reakcja ta zachodzi
zgodnie z równaniem:
CH4 + H2OCO+ 3 H2
Przy nadmiarze pary wodnej w układzie może też zachodzić reakcja redukcji wody przez CO, zgodnie z równaniem:
CO+ H2O CO2 + H2
Oblicz, jaki powinien być stosunek objętościowy pary wodnej do metanu w początkowej mieszaninie, żeby mieszanina poreakcyjna zawierała 43,75% (procenty objętościowe) wodoru. Załóż, że obie reakcje chemiczne przebiegają z 50- procentową wydajnością.
Prosze o wyjaśnienie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości