Rozbity termometr bezrtęciowy

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Rozbity termometr bezrtęciowy

Post autor: black-cat »

Mam takie pytanko- co należy zrobić jeżeli rozbity zostanie termometr bezrtęciowy (chyba) i rozleje się ciecz w kolorze srebrnym?

Z tego co kojarzę kiedyś jak produkowano termometry rtęciowe to po rozbiciu powstawały szare kulki, a co robić w przypadku gdy po rozbiciu termometru rozleje się srebrna ciecz? Czy jest to w jakiś sposób szkodliwe dla zdrowia?
Kierunek lekarski :)
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Rozbity termometr bezrtęciowy

Post autor: Adax82 »

black-cat,
Jeżeli w termometrze jest srebrzysta ciecz, to jest to rtęć. Należy posypać wszystkie miejsca gdzie są te kuleczki pyłem siarkowym.
Opary rtęci są niezwykle toksyczne i mimo ich niskiej prężności, nadal zapewniają stężenie przekraczające kilkadziesiąt razy ich stężenie dopuszczalne.
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Rozbity termometr bezrtęciowy

Post autor: black-cat »

Nie było kuleczek, a po rozbiciu jedynie powstała nieduża srebrna jakby plama. W internecie czytałam coś o galinstanie (?) i na zdjęciach wyglądało to podobnie jak w tym przypadku, więc może to była ta substancja?

I spytam z ciekawości czy taki galinstan może być szkodliwy?

Spytałam, bo wolę się upewnić, dzięki za odpowiedź)

Pozdrawiam!
Kierunek lekarski :)
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Rozbity termometr bezrtęciowy

Post autor: Giardia Lamblia »

Galinstan - Safety Data Sheet:

Jeżeli to był Galinstan to powyżej znajdziesz podstawowe informacje.
Jardir
Posty: 95
Rejestracja: 12 lut 2014, o 21:13

Re: Rozbity termometr bezrtęciowy

Post autor: Jardir »

niezaleznie od tego czy to byla rtec czy galinstinian jak nie masz siarki to mozesz to pozbierac tez strzykawka i jakos zutylizowac.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości