Promienie atomów/jonów

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
Awatar użytkownika
witamina110
Posty: 648
Rejestracja: 24 mar 2009, o 11:47

Promienie atomów/jonów

Post autor: witamina110 »

Wiem, że promień atomów i jonów rośnie w grupie a maleje w okresie, ale jak najszybciej określić czy promień jest większy/mniejszy jonów np. Na+ a Ca2+ lub K+ a Sr2+?
Bo ja na początku myślałam, że skoro Na+ ma konfigurację Neonu, a Ca2+ Argonu, to wiadomo promień w grupie rośnie stąd promień neonu<romień argonu, czyli promień Na+<Ca2+
i to się zgadza wg tej tabelki
1.png
(10.44 KiB) Nie pobierany
ale dla K+ i Sr2+ już nie, bo K+ ma konfigurację Argonu, a Sr2+ Kryptonu i powinno być promień ar<romień kr i promień k+<romień sr2+ ale jak widać w tej tabelce promień sr2+ jest mniejszy a nie większy od K+.
Policzyłam efektywny ładunek jądra i wyszło, że dla K+ wynosi +9 a dla Sr2+ wynosi +10. Czyli tutaj się zgadza, w Sr2+ elektrony są bardziej przyciągane przez jądro, więc promień jest mniejszy.
Ale czy trzeba za każdym razem liczyć ten efektywny ładunek jądra, czy można to jakoś zauważyć szybciej?
Awatar użytkownika
Ajihat
Posty: 83
Rejestracja: 29 gru 2013, o 13:20

Re: Promienie atomów/jonów

Post autor: Ajihat »

witamina110 pisze:Wiem, że promień atomów i jonów rośnie w grupie a maleje w okresie
(.)
w Sr2+ elektrony są bardziej przyciągane przez jądro, więc promień jest mniejszy.
Ale czy trzeba za każdym razem liczyć ten efektywny ładunek jądra, czy można to jakoś zauważyć szybciej?
Tak jak napisałeś promień atomów i jonów rośnie w grupie i maleje w okresie. Na chłopski rozum = im więcej protonów w jądrze atomu tym bardziej przyciągają one elektrony na powłokach.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości