Zadania - wiązania i konfiguracje (5 krótkich zadań)

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
dorotaa7902
Posty: 5
Rejestracja: 10 sty 2015, o 14:25

Zadania - wiązania i konfiguracje (5 krótkich zadań)

Post autor: dorotaa7902 »

Witam, u mnie na uczelni niestety wykładowca od chemii jest bardzo słaby. W ogóle nie rozumiem tego przedmiotu. Pomozecie z kilkoma zadaniami?
1. Które z podanych substancji w fazie stałej mają typowe wiązania jonowe, które wiązania atomowe? Na2O, CH4, SO3, LiCl
2. Podaj konfigurację elektronową dla pierwiastka Z= 17 Cl. Jaki jest maksymalny i minimalny stopień utlenienia tego pierwiastka, podaj konfigurację elektronową.
3. Jakie wiązanie występują w cząsteczce CH2==CH2. Opisz te wiązania.
4. Jaki typ wiązań wustępuje w cząsteczce benzenu? Opisz te wiązania.
5. Podaj konfiguracje elektronową dla pierwiastków o liczbie atomowej Z=35 (brom), Z=36 (krypton), Z=37 (Rubid). Podaj konfigurację dla jonów Br- i Rb+.

Z góry bardzo dziękuję, każde pytanie się liczy, możecie mi tym uratować życie
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Zadania - wiązania i konfiguracje (5 krótkich zadań)

Post autor: Giardia Lamblia »

Wykładowca zapewne założył, że miałaś chemię w gimnazjum poprowadzoną w minimalnym stopniu. Już w liceum są trudniejsze zadania.

Jakaś własna inwencja twórcza? Próbowałaś chociaż zajrzeć do google? Przecież wystarczy wpisać jedno hasło w np. pytaniu 3, mianowicie chlor".

To samo benzen, wpisujesz benzen i voila.
dorotaa7902
Posty: 5
Rejestracja: 10 sty 2015, o 14:25

Re: Zadania - wiązania i konfiguracje (5 krótkich zadań)

Post autor: dorotaa7902 »

Giardia Lamblia pisze:Wykładowca zapewne założył, że miałaś chemię w gimnazjum poprowadzoną w minimalnym stopniu.

Jakaś własna inwencja twórcza? Próbowałaś chociaż zajrzeć do google? Przecież wystarczy wpisać jedno hasło w np. pytaniu 3, mianowicie chlor".

To samo benzen, wpisujesz benzen i voila.
Próbowałam, pytań mam 28, połowę zrobione. Chciałabym uzyskać chociaż odpowiedzi na te 5 pytań, bo chemia nie dla każdego jest tak oczywista Mój wykładowca jest staruszką 70+, sama nie wie co mówi, takich tematów nigdy nie poruszała, a ja chemię miałam mniej więcej 3 lata temu, mało pamiętam. Poza tym taka chemia na moim kierunku jest tzw. zapychaczem", dali nam ten przedmiot, żebyśmy nie mieli za dużo wolnego, więc przyznaję otwarcie - chemia zdecydowanie nie jest tym co lubię i co rozumiem
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Zadania - wiązania i konfiguracje (5 krótkich zadań)

Post autor: Giardia Lamblia »

Cóż, opisywać pierwiastków za Ciebie nie będę, bo to wszystko jest po prawej stronie po włączeniu wikipedii.
dorotaa7902 pisze:1. Które z podanych substancji w fazie stałej mają typowe wiązania jonowe, które wiązania atomowe? Na2O, CH4, SO3, LiCl
Na2O i LiCl są jonowe.
dorotaa7902 pisze:3. Jakie wiązanie występują w cząsteczce CH2==CH2. Opisz te wiązania.
4 wiązania pojedyncze typu sigma (σ) (powstaje poprzez czołowe nakładanie się orbitali atomowych), każde pomiędzy atomem wodoru, a atomem węgla. Są to wiązania kowalencyjne bardzo słabo spolaryzowane.

1 wiązanie podwójne złożone z wiązania typu sigma (σ) oraz pi (π) (powstaje poprzez boczne nakładanie się orbitali atomowych) pomiędzy atomami węgla. Wiązanie jest niespolaryzowane.
dorotaa7902 pisze:4. Jaki typ wiązań wustępuje w cząsteczce benzenu? Opisz te wiązania.
Wiązania typu sigma (σ) zarówno pomiędzy atomami węgla, jak i pomiędzy atomami wodoru.
Zdelokalizowane wiązanie pi (π) powstałe w wyniku bocznego nałożenia się na siebie pozostałych 6 orbitali p atomów węgla.

2 i 5 jest na wikipedii.
dorotaa7902
Posty: 5
Rejestracja: 10 sty 2015, o 14:25

Re: Zadania - wiązania i konfiguracje (5 krótkich zadań)

Post autor: dorotaa7902 »

Internauci jak zwykle pomocni. Ja to czytam, a w głowie mam pustke. Zrozumcie, że nie dla każdego chemia jest oczywista, zrozumiała, prosta i przyjemna.
Giardia Lamblia dziękuje bardzo za pomoc :*
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości