EPI - obiektywy Olympus NEO vs. klasyczne

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

EPI - obiektywy Olympus NEO vs. klasyczne

Post autor: LoginPiotrusia »

Hej,

odpaliłem dzisiaj mój mikroskop do EPI, żeby zerknąć, czy oferuje mi to, czego od niego oczekuję.

Mikroskop Olympus BH
EPI Olympus BH RLA
Działa dobrze, ale już widzę, że:
- obiektyw 5x daje zbyt mocne powiększenie, żeby na podłożu zlokalizować interesujący fragment
- obiektyw 40x daje zbyt słabe powiększenie, żeby przeanalizować strukturę powierzchni obserwowanych elementów

Mikroskop ten posiada rewolwer i obiektywy Olympus Neo: o gwincie 25 mm. Z katalogu Olympusa wyczytałem, że najmocniejszym Neo jest tylko 50x.

PYTANIE: czy jeśli zastosuję przejściówkę 25mmRMS lub wymienię rewolwer na taki do obiektywów z gwintem RMS, to będę mógł do EPI używać DOWOLNYCH obiektywów, łącznie ze 100x (np. zwykłym PZO), czy muszą być to specjalne obiektywy do EPI? Czy 100x musi być suchy, czy może być olejowy (jak wówczas z załamywaniem światła odbitego)?
Czyli po prostu: co zrobić, żeby na ten mój mikroskop zaoferował mi EPI z obiektywami 100x?
JohnyM

Re: EPI - obiektywy Olympus NEO vs. klasyczne

Post autor: JohnyM »

Dla mocnego obiektywu, może byś suchy lub mokry, ale musi mieć korekcję na 0. Dla szkiełek do 10x (no, może i 20x) możesz użyć dowolnego szkiełka.
Olympus ma nowe neo 100x i 150x, ty masz stare. Sprawdź, czy stare są na skończoną czy oo (oly w jednej serii nazywał swoje 180 jako oo) i wtedy zobaczymy co tam można dołożyć.
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: EPI - obiektywy Olympus NEO vs. klasyczne

Post autor: LoginPiotrusia »

Wygląda na to (informacje z sieci), że są na 160 mm.
Czyli nie istnieją 100x do obserwacji w świetle odbitym, które nie są NCG?
JohnyM

Re: EPI - obiektywy Olympus NEO vs. klasyczne

Post autor: JohnyM »

Obiektyw EPI różni się od biologicznego wyłącznie korekcją na szkiełko nakrywkowe. Ewentualnie może jakieś dodatkowe warstwy przeciwodblaskowe, które w dobrym biologicznym i tak będą.
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: EPI - obiektywy Olympus NEO vs. klasyczne

Post autor: LoginPiotrusia »

OK, czyli stosuję redukcję NEO_25 mmRMS, montuję dowolne 100x NCG i działa. Rozumiem.
A jeśli zamontuję 100x (lub mocniejszy) skorygowany na 160/0,17 i będę chciał w odbitym oglądać preparaty znajdujące się POD szkiełkiem - to czy to będzie działać?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość