Odgadywanie pierwiastka na podstawie zawartości w tlenku?

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
sufler
Posty: 58
Rejestracja: 15 kwie 2011, o 15:51

Odgadywanie pierwiastka na podstawie zawartości w tlenku?

Post autor: sufler »

Witam.
Ostatnio natknąłem się na takie zadanie:
Wiadomo, że pewien pierwiastek z grupy 16 tworzy tlenek o zawartości procentowej 60% tlenu oraz wodorek o zawartości 5,88% wodoru. Pierwiastkiem tym jest: Po, S, Se, Te?

Czy istnieje jakiś sposób na policzenie tego bez robienia założeń, że w wodorku występuje pojedynczy atom szukanego pierwiastka, ale za to dwa atomy wodoru? Bo jeżeli zrobi się takie założenia, to obliczenie staje się banalnie proste z samych danych o wodorku*, po co w takim razie zawracają głowę tym tlenkiem?

*obliczenia:
0,9412/0,0588 = x / 1 * 2
16 = x / 2
x = 32 = S
pesel

Re: Odgadywanie pierwiastka na podstawie zawartości w tlenku

Post autor: pesel »

No właśnie po to abyś nie zakładał tego o czym piszesz podali skład procentowy zarówno tlenku jak i wodorku

MexOy

MexH2y

Z jednego równania nie wyznaczyłbyś dwóch niewiadomych.
sufler
Posty: 58
Rejestracja: 15 kwie 2011, o 15:51

Re: Odgadywanie pierwiastka na podstawie zawartości w tlenku

Post autor: sufler »

No dobra, a skąd wiemy, że zarówno w tlenku jak i wodorku będzie tyle samo atomów tego pierwiastka?

#edit
Tym bardziej, że z tych stosunków wychodzi, że to ma być SO3 i H2S, czyli ilości atomów O i H nie są odpowienio y i 2y, tak jak napisałeś/łaś.
pesel

Re: Odgadywanie pierwiastka na podstawie zawartości w tlenku

Post autor: pesel »

Nawet na to, że to szósta grupa główna nie zwróciłem uwagi . I pojechałem z dowolnym metalem o tej samej wartościowości w tlenku i wodorku. Stąd ten stosunek 2:1.
sufler
Posty: 58
Rejestracja: 15 kwie 2011, o 15:51

Re: Odgadywanie pierwiastka na podstawie zawartości w tlenku

Post autor: sufler »

No nic, może ktoś jeszcze będzie miał jakiś pomysł.
pesel

Re: Odgadywanie pierwiastka na podstawie zawartości w tlenku

Post autor: pesel »

Nie musimy robić żadnych założeń co do składu (jak to Twoje 2:1 związku X-wodór).

Załóżmy, że to związek wodoru i siarki:

SxHyx:y=94.12/32:5.88/1=1:2 ma sens

A sprawdźmy czy kolejny z grupy może być tak bogaty w wodór:

SexHyx:y=94.12/79:5.88/1 ok. 1:5 ma sens? raczej nie. Z następnymi z grupy będzie jeszcze gorzej.

Jakby to był tlenek siarki (o wzorze mi nie znanym) to:

SxOyx:y=40/32:60/16=1:3 ma sens

A sprawdźmy czy kolejny z grupy może być tak bogaty w tlen:

SexOyx:y=40/79:60/16 ok. 2:15 ma sens? raczej nie. Z następnymi z grupy będzie jeszcze gorzej.

Myślę, że ten nadmiar danych w zadaniu (przecież mogę sobie również wypisać znane tlenki i wodorki i sprawdzić, dużo tego nie ma) pokazuje, że ktoś się nie wysilił przy jego układaniu. Tyle.
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Odgadywanie pierwiastka na podstawie zawartości w tlenku

Post autor: Olafek »

Jak dla mnie to informację o tlenku można potraktować jako dodatkową, wszystkie wodorki tych niemetali (no, polon jest chyba już metalem) mają ten sam wzór H2Y. Tlenków jest dla każdego z tych więcej. Można też tak jak pesel sprawdzać sens stechiometryczny, ale po co, skoro założenie o dwuwartościowości w wodorkach jest słuszne?
pesel

Re: Odgadywanie pierwiastka na podstawie zawartości w tlenku

Post autor: pesel »

Tyle, że wtedy zadanie sprowadza się praktycznie do polecenia: sprawdź czy w H2S mamy 5.88% masowych wodoru? No i raczej nie jest to metoda uniwersalna bo jak nam napiszą o związkach węgla z wodorem to powielenie tej metody nie będzie możliwe.
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Odgadywanie pierwiastka na podstawie zawartości w tlenku

Post autor: Olafek »

A co w tym złego że się sprowadza? Analogicznie:

Dane jest równanie x+3=5. Jedna z liczb: 0,1,2,3 spełnia to równanie. Liczbą tą jest: ?

I to się sprowadza do sprawdzenia, czy 2+3=5. Na tym polegają zadania. Jeżeli mamy skończoną ilość możliwości (w granicach rozsądku) to dopuszczalne jest sprawdzanie po kolei wszystkich możliwości. A jak napiszą o węglowodorach to co? Możemy sprawdzić po kolei alkany, alkeny i alkiny, no ale wtedy trzeba czasami już rzeczywiście zastosować n-ki ale to jakoś ujdzie.
pesel

Re: Odgadywanie pierwiastka na podstawie zawartości w tlenku

Post autor: pesel »

Olafek pisze:A jak napiszą o węglowodorach to co? Możemy sprawdzić po kolei alkany, alkeny i alkiny, no ale wtedy trzeba czasami już rzeczywiście zastosować n-ki ale to jakoś ujdzie.
Sprawdzanie po kolei? To jest niewykonalne nawet z n-kami.
Olafek pisze: Dane jest równanie x+3=5. Jedna z liczb: 0,1,2,3 spełnia to równanie. Liczbą tą jest: ?

I to się sprowadza do sprawdzenia, czy 2+3=5. Na tym polegają zadania. Jeżeli mamy skończoną ilość możliwości (w granicach rozsądku) to dopuszczalne jest sprawdzanie po kolei wszystkich możliwości.
A może jednak lepiej x=5-3=2 i sprawdzić czy wśród podanych jest ta liczba?
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Odgadywanie pierwiastka na podstawie zawartości w tlenku

Post autor: Olafek »

pesel pisze:
Olafek pisze: Dane jest równanie x+3=5. Jedna z liczb: 0,1,2,3 spełnia to równanie. Liczbą tą jest: ?

I to się sprowadza do sprawdzenia, czy 2+3=5. Na tym polegają zadania. Jeżeli mamy skończoną ilość możliwości (w granicach rozsądku) to dopuszczalne jest sprawdzanie po kolei wszystkich możliwości.
A może jednak lepiej x=5-3=2 i sprawdzić czy wśród podanych jest ta liczba?
Wiem, tylko że w tym równaniu akurat szybciej obliczyć, a w tym z wodorkami szybciej podstawiać.
pesel pisze:
Olafek pisze:A jak napiszą o węglowodorach to co? Możemy sprawdzić po kolei alkany, alkeny i alkiny, no ale wtedy trzeba czasami już rzeczywiście zastosować n-ki ale to jakoś ujdzie.
Sprawdzanie po kolei? To jest niewykonalne nawet z n-kami.
Czyżby? Wymyśl jakieś zadanie to zobaczymy.
pesel

Re: Odgadywanie pierwiastka na podstawie zawartości w tlenku

Post autor: pesel »

Olafek pisze: Olafek napisał(a):
A jak napiszą o węglowodorach to co? Możemy sprawdzić po kolei alkany, alkeny i alkiny, no ale wtedy trzeba czasami już rzeczywiście zastosować n-ki ale to jakoś ujdzie.
Sprawdzanie po kolei? To jest niewykonalne nawet z n-kami.

Czyżby? Wymyśl jakieś zadanie to zobaczymy.
Ok. Zawiera 6.25% wodoru.

Moje rozwiązanie:

(CxHy)k

x:y=(100-6.25)/12:6.25/1=7.8125:6:25=1.25:1=5:4

(C5H4)k

Twoja kolej.
Olafek pisze: Możemy sprawdzić po kolei alkany, alkeny i alkiny, no ale wtedy trzeba czasami już rzeczywiście zastosować n-ki ale to jakoś ujdzie.
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Odgadywanie pierwiastka na podstawie zawartości w tlenku

Post autor: Olafek »


CnH2n+2
2n+2/14n+2=0,0625n=-1,666 nie pasuje

CnH2n
2n/14n = 0,0625brak rozwiązań

CnH2n-2
2n-2/14n-2 = 0,0625n=1,66

CnH2n-4
2n-4/14n-4 = 0,0625n=3,77

CnH2n-6
2n-6/14n-6 = 0,0625n=5

czyli mamy C5H4 co jest oczywiście wzorem empirycznym. Byłoby znacznie mniej kombinowania gdybyś ograniczył się do związków na poziomie maturalnym, no ale cóż Faktycznie twój (powiedzmy że twój bo ja też tak bym w sumie zrobił na olimpiadzie czy gdzieś) jest szybszy, tylko że jak by ci wyszło C13H28 to już by nie było tak różowo bo trzeba by się bawić w zamienianie ułamków dziesiętnych na zwykłe, co potrafi jakieś 20% populacji maturzystów z rozszerzoną matmą i 1% z podstawową
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości