Alternatywa dla kierunku lekarskiego.

Porady studentów, dzielimy się informacjami ze studiów przyrodniczych, w szczególności medycznych i pozostałych. Pomoc w wyborze kierunku studiów.
kubulus
Posty: 59
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:16

Alternatywa dla kierunku lekarskiego.

Post autor: kubulus »

Wiem, że tematów zapewne było wiele, dużo z nich przeczytałem, ale nadal nie mogę sobie odpowiedźieć na swoje pytanie, głownie dlatego, że większosć osób pytających o alternatywe dla lekarskiego zdawała/zdaje chemię.

Od dawna w planach był i nadal jest kierunek lekarski. Poprzeczka postawiona wysoko, no ale cóż, liczyć muszę jedynie na siebie, rodzice mnie utrzymywać nie będą, a życ za 1500zł nie zamierzam.

W tym roku pisałem maturę, nie poszło tak jak oczekiwałem, uczyłem się dużo, dużo więcej niż znajomi, próbne matury szły super, każda powyżej 85% (no poza chemią ). Na tej głównej doszedł stres, gorsze pytania, o fizyce nawet nie będę wspominał, bo arkusz 2014 to istny armagedon, porównując do wszystkich poprzednich matur i wyszło jak wyszło.

Obecnie co mam: biologia pr: 80%, fizyka pr. 68% chemia pr. 52% i matematyka pp 88%.

W planach jest poprawienie matury z biologii i fizyki, biologie mam nadzieję naskrobać powyżej 87-90%, a fizykę, powyżej 80, jeśli się uda to wiadomo, lekarski stoi otworem, a jeśli nie to.?

Patrząc na obecne arkusze 2015, na ten cały nowy chory system nauczania obawiam się niepowodzenia, bo chyba każdy się zgodzi, że to co teraz na próbnych maturach dają, a może jedynie straszą uczniom to jakaś paranoja.

Dlatego zwracam się do Was forumowicze, bo zapewne wielu z Was ma trochę więcej doświadczenia w tych sprawach ode mnie, z pytaniem: co można studiować jeśli na lekarski zabraknie tych pare punktów?
Od razu mówię, że wszelkie studia wymagające odręcznych rysunków itp odpadają, bo moje pismo ociera sie o dysgrafię.
Niechciałbym wyjeżdzać za granicę po studiach, dlatego kierunki, które nie mają racji bytu w naszym pięknym kraju, bądź ich płaca jest nieadekwatna do poziomu trudności studiów też odpadają.
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Alternatywa dla kierunku lekarskiego.

Post autor: Korczaszko »

Dlaczego nie poprawiasz chemii? Poprawa 52 z chemii będzie prostsza niż 80 z biologii.
kubulus
Posty: 59
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:16

Re: Alternatywa dla kierunku lekarskiego.

Post autor: kubulus »

Z fizyki narobiłem głupich błedów, głównie rachunkowych. Z chemii po prostu nie byłem orłem, zawsze stawiałem na fizykę, bo byłem z niej lepszy. Musiałbym poprawić chemię na conajmniej 85% a to dla mnie trudniejsze niż biologia na 90. Biologia jest zawsze punktowana lepiej niż reszta przedmiotów

randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Alternatywa dla kierunku lekarskiego.

Post autor: randomlogin »

Pomijajac oczywiscie to, ze na wiekszosci uczelni na lekarski biologia nie liczy sie lepiej, tylko na rowni z chemia. A te na ktorych jest roznica jest ona generalnie nieznaczna.

Tez nie do konca ogarniam twoja motywacje i chec zostawienia tych 52%. Biologie mozesz poprawic o gora 20%, i jest to malo realne. Chemie o 48, i brak chocby tych 48 przekresla ci wiele opcji niewazne co bedziesz mial poza tym. No i piszesz o poprawieniu biologii z 80 na 90, czyli o 10, i nagle porownujesz to z chemia z 52 na 80, czyli o bez mala 30, zamiast porownywac do poprawy chemii z 52 na 62, co mialoby generalnie taki sam efekt. No ale spoko, kon tez ma swoja logike.


I przy okazji:
kubulus pisze:Patrząc na obecne arkusze 2015, na ten cały nowy chory system nauczania obawiam się niepowodzenia, bo chyba każdy się zgodzi, że to co teraz na próbnych maturach dają, a może jedynie straszą uczniom to jakaś paranoja.
Nie wiem czemu zwracasz na to uwage, jesli ty piszesz stara formule.
kubulus
Posty: 59
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:16

Re: Alternatywa dla kierunku lekarskiego.

Post autor: kubulus »

Napisałem, że poprawiam biologię i fizykę, biologię o te 10%, bo wiem, że jestem w stanie, a fizykę o 10-15, bo tyle % straciłem przez błedy rachunkowe popełnione w wyniku stresu. Jaki jest sens nauki chemii, skoro na większości uczelni biorą pod uwagę dwa rozszerzone przedmioty, a z fizyki zawsze byłem lepszy niż z chemii i prawdopodobieństwo uzyskania lepszego wyniku jest dla mnie większe (z próbnych miałem fiz. 94 i 86, a z chemii 73 i 50). Co do biologii, to na przykład na UMB śledziłem listy i w wielu przypadkach był próg przykładowo 167 pkt i biologia min. 87, a po paru tygodniach próg wzrastał do 170 pkt i bez minimum biologii.

plusk
Posty: 64
Rejestracja: 3 paź 2013, o 11:22

Re: Alternatywa dla kierunku lekarskiego.

Post autor: plusk »

Ja bym napisała tę chemię nawet przy minimalnym przygotowaniu, a już na pewno wpisałabym ją w deklaracji (czas do jutra). W tamtym roku chemia była dosyć trudna. W tym roku nie musi taka być. Mógłbyś pójść na luzie i coś tam naskrobać, może się uda

randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Alternatywa dla kierunku lekarskiego.

Post autor: randomlogin »

Tak tak, prog z 167 z warunkiem wzrastal do 170 bez warunku. Oczywiscie. Czy w tej bajce byly smoki?

Jesli rozwazasz tylko uczelnie dwuprzedmiotowe, biorace fizyke zamoast chemii, no to ok, ma to sens. Tylko pytanie czemu sie tak ograniczac i nawet z parodniowym przygotowaniem nie napisac chemii - moze na trzyprzedmiotowki by wystarczylo?

kubulus
Posty: 59
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:16

Re: Alternatywa dla kierunku lekarskiego.

Post autor: kubulus »

Wpisałem chemię w deklaracji i na nią pójdę, bo w zasadzie każdy procent się liczy.

Radomlogin, dokładnie tak było, jeśli jest tu ktoś kto śledził listy rankingowe w tym roku to potwierdzi moją wersję.

Trochę odbiegliśmy od pytania, na co kierować się, jeżeli lekarski nie wypali?

Awatar użytkownika
Erick
Posty: 1560
Rejestracja: 15 paź 2009, o 18:40

Re: Alternatywa dla kierunku lekarskiego.

Post autor: Erick »

Co do alternatywy, to ja zawsze stawiałem na informatykę, chyba nie jest tak źle z pracą po niej.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Alternatywa dla kierunku lekarskiego.

Post autor: randomlogin »

Nie, nie bylo tak.

EDIT: a tu zeszloroczne kolejne progi na UMB (w nawiasie warunek z biologii, o ile byl):
179/175(88%)/173(85%)/172/170(87%)/170(82%)/169(92%)/169(83%)/169/168(90%)/168(90%)/168(88%)/168(85%)/168(80%)/168/167(90%)

Awatar użytkownika
nodame
Posty: 252
Rejestracja: 11 mar 2012, o 10:36

Re: Alternatywa dla kierunku lekarskiego.

Post autor: nodame »

Jeżeli czuje się pewniejszy z fizyki niż z chemii, to nie musi poprawiać chemii. Przecież na wiele uczelni jest liczona biologia, chemia lub fizyka, albo 2 z czterech przedmiotów (+matematyka), ale ja osobiście też bym próbowała poprawić chemię, bo to po prostu łatwiejsze niż poprawa biologii.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Alternatywa dla kierunku lekarskiego.

Post autor: Giardia Lamblia »

kubulus,
Najprawdopodobniej nie rozumiesz idei warunku w progu. Próg 167 (bio 87%) oznacza, ze jeżeli masz 167pkt i 85% z bio, to się nie dostajesz. Jeżeli masz 168pkt i 68% z bio, to się dostajesz.

Nie, progi nie wzrastają, nigdy i niezależnie jak swoje opowiastki będziesz argumentować, tak po prostu nie było.

Jeżeli poprawiasz maturę - a poprawiasz - to piszesz starą podstawę programową. Próbne arkusze nigdy nie są całkowicie miarodajne, tym bardziej, jeżeli chcesz próbną nową formułą oceniać majowy poziom starej formuły.

Na medycynie też wymagają rysunków, na histologii będziesz rysować preparaty. Na jednych uczelniach mniej na innych bardziej dokładnie.
Awatar użytkownika
Erick
Posty: 1560
Rejestracja: 15 paź 2009, o 18:40

Re: Alternatywa dla kierunku lekarskiego.

Post autor: Erick »

Bez przesady z tymi rysunkami na medycynie. To jest dla twojego użytku do nauki na szkiełka, to nie architektura, żeby oceniali twoją kreskę.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości