Mięczaki bez muszli.

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Awatar użytkownika
Nygga97
Posty: 48
Rejestracja: 27 wrz 2014, o 20:14

Mięczaki bez muszli.

Post autor: Nygga97 »

Witam, mam pytanie odnośnie mięczaków. Gdy w jednym zadaniu miałem określić wspólne cechy wszystkich mięczaków zacząłem się zastanawiać czy wszystkie mają płaszcz, a w szczególności taki jak ten ślimaczek na zdjęciu:
1.jpg
1.jpg (4.81 KiB) Przejrzano 811 razy
To co jeszcze mnie zastanawia: Nie wiem dokładnie, które z tych cech dotyczą wszystkich mięczaków.
1)Grzbietowa ściana worka trzewiowego rozrasta się w fałd zwany płaszczem.
2) Komórki płaszcza wydzielają na zewnątrz substancje budujące muszlę.
3) Obecna jama płaszczowa nazwana często jamą skrzelową lub jamą płucną.

Z jednym całkowicie sobie poradziłem (kwestia symetrii ciała- nie wszystkie mają dwuboczną).
Według mnie podpunkt 2 raczej nie, ponieważ nie wszystkie mają muszlę. Pozostałe nie mam pomysłu. Proszę o małe nakierowanie, niekoniecznie od razu odpowiedzi.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Mięczaki bez muszli.

Post autor: AnnaWP »

Wydaje mi się, że wszystkie mięczaki mają płaszcz, za to ta jama skrzelowa lub płucna - nie wiem.
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Mięczaki bez muszli.

Post autor: Seeba »

Ciało każdego mięczaka składa się z worka trzewiowego, nogi i płaszcza. A jeżeli muszla jest obecna, to jest wytworem owego płaszcza.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Mięczaki bez muszli.

Post autor: AnnaWP »

Czy to nie o mięczakach było, że mają bardzo charakterystyczne cechy, ale każda z tych cech nie jest typowa dla WSZYSTKICH mięczaków?
Czyli bierze się pod uwagę zestaw kilku cech?
Awatar użytkownika
Nygga97
Posty: 48
Rejestracja: 27 wrz 2014, o 20:14

Re: Mięczaki bez muszli.

Post autor: Nygga97 »

Dziękuje, za odpowiedzi w pewien sposób mię nakierowały. Doszedłem do wniosku, że wspólne cechy to: płaszcz i jama płaszczowa.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości