Kontrast fazowy, trudne pytanie

Szczegółowe dyskusje o wszelkich technikach obserwacji - kontrast fazowy, ciemne pole, kontrast DIC, i inne; Rheinberg illumination i skośne światło; przeróbki i domowe sposoby modyfikujące możliwości obserwacyjne;
krriss
Posty: 9
Rejestracja: 3 lis 2014, o 20:57

Kontrast fazowy, trudne pytanie

Post autor: krriss »

Zwracam się do Was z pytaniem, może ktoś będzie wiedział.

Zostałem posiadaczem kondensora PZO do kontrastu fazowego dodatniego typu Zernike. Jednak nie posiadam do niego obiektywów.

ale

Posiadałem już wcześniej zestaw PZO do kontrastu fazowego zmiennego. I tu zasadnicze pytanie: Czy można używać kondensora z zestawu do kontrastu fazowego dodatniego z obiektywami do kontrastu zmiennego?

Niby efekt jest zadowalający, ale. pytanie czy to przypadek, czy po prostu jest to możliwe.

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
JohnyM

Re: Kontrast fazowy, trudne pytanie

Post autor: JohnyM »

Można, choć pierścienie się nie nakładają najlepiej. Rozmiar pierścieni można regulować podnosząc/opuszczając kondensor poza ustawieniem koehlera.
Trev
Posty: 6
Rejestracja: 16 mar 2012, o 11:22

Re: Kontrast fazowy, trudne pytanie

Post autor: Trev »

Wiem że odkopuję trochę archiwalia, ale mam pytanie odnośnie kontrastu fazowego PZO.
Ponieważ zastanawiam się nad zdobyciem kompletnego zestawu i oczywiście nie chcę nadmiernie przepłacić, więc zastanawiam się który rodzaj wybrać (dodatni, ujemny, zmienny) i jaka jest orientacyjna cena kompletnego zestawu.
Będę wdzięczny za oświecenie mnie.
Trev
Posty: 6
Rejestracja: 16 mar 2012, o 11:22

Re: Kontrast fazowy, trudne pytanie

Post autor: Trev »

Help, hilfe, pomoszczi.
closeitup
Posty: 46
Rejestracja: 3 lis 2016, o 21:13

Re: Kontrast fazowy, trudne pytanie

Post autor: closeitup »

prosze o podpowiedz bardziej doswiadczonych kolegow i kolezanki.

co jest tak naprawde potrzebne zeby obserwowac w kontrascie fazowym?
czy potrzeba odpowiedniego kondensora KF (lub krazkow do kondensora uniwersalnego) i do tego obowiazkowo obiektywy przeznaczone do KF?

Czy wystarczy tylko jedna z kombinacji, czyli kondensor KF i do tego zwykle obiektywy biologiczne lub zwykly kondensor i do tego specjalne obiektywy do KF?

Wydaje mi sie, ze trzeba sparowac odpowiednie krazki w kondensorze z obiektywem KF, ale jesli nie to nie chce bez potrzeby wydawac pieniedzy na obiektywy KF.
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Kontrast fazowy, trudne pytanie

Post autor: LoginPiotrusia »

oba czynniki są niezbędne.
closeitup
Posty: 46
Rejestracja: 3 lis 2016, o 21:13

Re: Kontrast fazowy, trudne pytanie

Post autor: closeitup »

tak myslalem. to jednak musze odpuscic KF. nie mozna miec wszystkiego.
JohnyM

Re: Kontrast fazowy, trudne pytanie

Post autor: JohnyM »

Z samym kondensorem będziesz miał COL, całkiem interesujący efekt. Jeśli masz okazje dorwać sam kondensor w dobrej cenie, wg mnie warto.
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Kontrast fazowy, trudne pytanie

Post autor: LoginPiotrusia »

Jest tak, jak mówi (pisze) JohnyM - używając kondensora Ph ale zwykłych obiektywów - będziesz miał ciekawy efekt, niekiedy zbliżony do DF, niekiedy do Zernika, niekiedy do PhA.

Ale odpowiadając na zadane pytanie ("co jest tak naprawde potrzebne zeby obserwowac w kontrascie fazowym?") - oba czynniki są niezbędne.
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Kontrast fazowy, trudne pytanie

Post autor: LoginPiotrusia »

A co warto?
Warto kupować wszystko. Po kawałeczku. Powoli - co pojawi się w fajnej cenie. Spokojnie, bez napalenia. Gromadzić. aż się uzbiera komplet
Bywa, że komplet dla PZO (kondensor + komplet obiektywów + mikroskop pomocniczy) zbieram i dwa lata. W międzyczasie mam K3Ph i obiektywy Ph, PhA, PhS. i nie wiem, który komplet uzbieram jako pierwszy. Albo mam kompletny PhZ. i trzy lata czekam na polaryzator, który nie jest zdelaminowany.
C I E R P L I W O Ś Ć, albo rozrzutność. Lub - jeśli Cię stać - KUPUJ Co CHCESZ, bo zyje sie tylko raz
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Kontrast fazowy, trudne pytanie

Post autor: planapo »

Aktualne, prosimy nie usuwac (:
Admin
Posty: 149
Rejestracja: 19 mar 2015, o 18:25

Re: Kontrast fazowy, trudne pytanie

Post autor: Admin »

Usuwane będą tylko te wątki, które nie mają żadnej odpowiedzi czyli tylko z jednym postem.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Kontrast fazowy, trudne pytanie

Post autor: planapo »

Aaa, dziekuje
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości