elektroliza- masa płytek

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
syriusz
Posty: 43
Rejestracja: 4 sty 2014, o 23:53

elektroliza- masa płytek

Post autor: syriusz »

Cześć, wiem ,że zadanie się powtórzyło już na forum ale niestety nie rozumiem tłumaczenia w poniższym przykładzie napisałam moje rozumowanie ,byłabym bardzo wdzięczna jeżeli ktoś wskazałby mi ,gdzie konkretnie robię błąd bo nad zadaniem siedzę już chyba 3 dzień

Podczas elektrolizy wodnego roztworu siarczan (vi) miedzi (ii) przy użyciu elektrod:

A(+): 4h204 el +4h+ + O2
w odpowiedziach jest ,że jej masa maleje, chodzi o przepływ elektronów (?)
K(-): Cu2+ + 2el Cu
wydziela się metal masa katody wzrasta ,spoko
stężenie jonów Cu2+: dlaczego stężenie Cu+2 się nie zmienia skoro one się redukują do Cu ?

elektrody grafitowe:

A(+): 4h204 el +4h+ + O2
(bez zmian btw tlen łączy się z węglem)
K(-): Cu+ 2el Cu
(masa wzrasta ,wydziela się metal)
stężenie jonów Cu2+ tym razem maleje bo jednak się redukują (!)


PROSZĘ O POMOC
pesel

Re: elektroliza- masa płytek

Post autor: pesel »

syriusz pisze:Podczas elektrolizy wodnego roztworu siarczan (vi) miedzi (ii) przy użyciu elektrod:
miedzianych. Miedź jednocześnie roztwarza się anodowo i wydziela się na katodzie. Jak przy rafinacji elektrolitycznej.

A: Cu0-2e Cu2+

K: Cu2++2e Cu0
syriusz pisze:(bez zmian btw tlen łączy się z węglem)
Bez przesady, tlen się wydziela jako gaz.
syriusz
Posty: 43
Rejestracja: 4 sty 2014, o 23:53

Re: elektroliza- masa płytek

Post autor: syriusz »

dlaczego miedź tak się zachowuje na elektrodach? chodzi o obecność elektrod miedzianych? jeżeli wytwarzałby się tlen to nie łączyłby się z węglem jeżeli elektrody są grafitowe ,czy tak jest tylko w przypadku elektrolizy w roztworze soli stopionych?
pesel

Re: elektroliza- masa płytek

Post autor: pesel »

Przede wszystkim to nie wiem czy chodziło Ci o elektrody miedziane tak jak uzupełniłem w treści Twojego zadania.
syriusz pisze:dlaczego miedź tak się zachowuje na elektrodach? chodzi o obecność elektrod miedzianych? jeżeli wytwarzałby się tlen to nie łączyłby się z węglem jeżeli elektrody są grafitowe ,czy tak jest tylko w przypadku elektrolizy w roztworze soli stopionych?
Mógłbyś trochę jaśniej sformułować pytanie?
syriusz
Posty: 43
Rejestracja: 4 sty 2014, o 23:53

Re: elektroliza- masa płytek

Post autor: syriusz »

Tak, o elektrody miedziane ,gdzieś mi uciekła najważniejsza część. Wydawało mi się ,że CuS04( jako sól tlenowa) to na jej anodzie będzie wytwarzał tlen, powyższy przypadek jest wyjątkiem czy moje rozmowanie jest totalnie błędne i żaden tlen się nie wytwarza?
Jeżeli chodzi połączenie tlenu z węglem to wiem ,że dzieje się tak w przypadku stopionych tlenków ( sole stopione to chyba mój wymysł) gdy na anodzie wydziela się tlen a sama anoda jest grafitowa, zastanawia mnie czy tak się dzieje tylko w przypadku stopionych tlenków czy zawsze jak jak się wydziela tlen a elektroda jest grafitowa?
pesel

Re: elektroliza- masa płytek

Post autor: pesel »

Elektrolizia stopionych tlenków/soli jest prowadzona w wysokiej temperaturze (wszak muszą być stopione) i wtedy grafit może reagować z wydzielającym się tlenem i spalić się do CO2. Elektrolizę z roztworów wodnych, niejako z definicji, prowadzimy w dużo niższej temperaturze i tak jak grafit w ołówku nie raguje z tlenem z atmosfery, tak elektroda grafitowa nie będzie reagowała z tlenem w warunkach normalych".
syriusz
Posty: 43
Rejestracja: 4 sty 2014, o 23:53

Re: elektroliza- masa płytek

Post autor: syriusz »

dziękuje za pomoc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości