hybrydyzacja i inne problemy

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
iissabell
Posty: 7
Rejestracja: 19 lut 2015, o 15:11

hybrydyzacja i inne problemy

Post autor: iissabell »

w jaki sposób mając tylko wzór cząsteczki np HF _{3} jestem w stanie określic:
1. typ hybrydyzacji
2. rodzaj wiązania (typu koordynacyjne, kowalencyjne itp) i ich ilość
3. rodzaj wiązania (sigma bądz pi) i ich ilość
4. teoria mo
5. polarność bądz niepolarność i symetryczność bądz niesymetrycznosc cząsteczki

dodam że nie mogę używać układu okresowego ani tablic typu elektroujemnośc pierwiastków itp
iissabell
Posty: 7
Rejestracja: 19 lut 2015, o 15:11

Re: hybrydyzacja i inne problemy

Post autor: iissabell »

bardzo proszę o pomoc
tomaszp
Posty: 109
Rejestracja: 19 maja 2013, o 15:09

Re: hybrydyzacja i inne problemy

Post autor: tomaszp »

Nie wiem czy tam tak pisze i czy dobrze rozumiem, ale cząsteczka HF3 nie istnieje (chyba że to niefortunna literówka).

Ogólne zasady zmian elektroujemności na tle Układu powinno się znać więc np. z HF wiemy, że F jest najbardziej elektroujemny i można spodziewać się tu określonego typu wiązania (z ogromnym prawdopodobieństwem, nie znając dokładnych wartości).

4. Teorię MO- po prostu trzeba znać.
5. Polarność bądź niepolarność i symetryczność bądź niesymetrycznosc cząsteczki- polarność po rozkładzie ładunków cząsteczkowych na atomach (jak jest równomierny to cząsteczka jest niepolarna jak np. w CO2, a jak jest nierównomierny to pojawia się momentu dipolowy). Symetryczność cząsteczki określa się po jej kształcie, a ten można np. z VSEPR w wielu przypadkach określić.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości