Zadania maturalne.

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
amolet
Posty: 5
Rejestracja: 19 lut 2015, o 18:31

Zadania maturalne.

Post autor: amolet »

1. Na rysunku przedstawiono przekrój fragmentu siatkówki oka człowieka. ( przekrój oka jaki można spotkać w każdej książce) na którym są widoczne czopki pręciki, komórki zwojowe, komórki dwubiegunowe)

a) Na podstawie rysunku określ, jaka cecha budowy siatkówki oka decyduje o rozproszeniu światła zanim trafi ono do fotoreceptorów. Odpowiedź uzasadnij.

b) Wyjaśnij, odnosząc się do budowy siatkówki[/color], dlaczego na powierzchni siatkówki znajduje się miejsce niezawierające komórek światłoczułych.

2. Chodzi mi tutaj o odpowiedzi do tej matury, nie mogą sobie z nią poradzić. Chodzi o zadanie 2,3,5 przede wszystkim. Gdyby ktoś miał odpowiedzi byłabym wdzięczna
Załączniki
biologia_2013_pr_czerwiec_probna.pdf
(738.66 KiB) Pobrany 101 razy
Awatar użytkownika
DwuTom
Posty: 58
Rejestracja: 25 lip 2014, o 15:56

Re: Zadania maturalne.

Post autor: DwuTom »

Odnośnie zadania 1
a) Ciężkie pytanie, ale wydaje mi się, że wklęsło-wypukłe zakrzywienie siatkówki oka, powoduje rozszczepienia docierającego do niej światła.

b)Miejsce na siatkówce oka zwane plamką ślepą nie zawiera fotoreceptorów, ponieważ jest to ujście nerwu wzrokowego.

Odnośnie pytania 2
zadanie 2.
Rozmaz nie może pochodzić z krwi obwodowej człowieka, ponieważ w erytrocytach widoczne są jądra komórkowe. Erytrocyty człowieka nie posiadają jąder komórkowych

zadanie 3.
12, 6, 3

zadanie 5.
Enteriokinaza aktywuje proenzym trypsynogen w trypsynę, lecz zajdzie to tylko w środowisku zasadowym, które panuje w dwunastnicy.

Problem badawczy:
Czy enteriokinaza i środowisko zasadowe są niezbędne do syntezy trypsyny?

Interpretacja:
Trypsynogen zamienia się w trypsynę tylko w obecności enteriokinazy w środowisku zasadowym

Tak mnie się wydaje. mogę się mylić też się przygotowuję do matury. Mam nadzieję, że pomogłem
Pozdrawiam!
justa1789
Posty: 13
Rejestracja: 12 sty 2014, o 13:17

Re: Zadania maturalne.

Post autor: justa1789 »

Jest to poprawna odpowiedz jak napisałam po zapłodnieniu z komórki jajowej powstaje zarodek ( w odpowiedziach jest zygota, z której rozwija sie zarodek ) ?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości