Prośba o pomoc

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
mormer
Posty: 21
Rejestracja: 10 lip 2014, o 22:10

Prośba o pomoc

Post autor: mormer »

Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić, dlaczego rozcieńczanie kwasu siarkowego jest procesem egzotermicznym?
demian32
Posty: 1
Rejestracja: 10 mar 2015, o 15:48

Re: Prośba o pomoc

Post autor: demian32 »

Rozcieńczanie kwasu siarkowego powoduje wydzielenie się dużej ilości energii w postaci ciepła.

Stężony roztwór kwasu siarkowego(VI), wlany do wody, opada na dno zlewki. Wydziela się duża ilość ciepła. Temperatura roztworu wzrasta.

Link do filmiku z doświadczeniem:

Kod: Zaznacz cały

scholaris.pl/zasob/64637
mormer
Posty: 21
Rejestracja: 10 lip 2014, o 22:10

Re: Prośba o pomoc

Post autor: mormer »

To wszystko jest mi wiadome
Chodzi mi o przyczynę takiego stanu - jaki jest mechanizm reakcji
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Prośba o pomoc

Post autor: Giardia Lamblia »

Solwatacja kwasu siarkowego(VI) (cząsteczki wody otaczają cząsteczki kwasu, oddziałują z nimi), w tym powstawanie nowych wiązań (m.in. wodorowych - poprzez asocjację wody) zachodzi z wydzieleniem ciepła.

Natomiast dysocjacja zachodzi z pochłanianiem ciepła (zrywanie wiązań - energia jest zużywana).

Składowa tych procesów jednak kończy się przewagą tego pierwszego, stąd dolewanie wody do roztworu H2SO4 powoduje ogrzanie roztworu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość