węglowodory - pytania

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
evelka
Posty: 5
Rejestracja: 5 maja 2010, o 21:01

węglowodory - pytania

Post autor: evelka »

Mam kilka wątpliwości dotyczących tematu węglowodowór (poziom licealny):
1. Jak nazwać związek 4-metyloheks-4-en-2-yn czy 3-metyloheks-2-en-4-yn?
2. Czy w reakcji uwodornienia difentyloetenu w obecności Palladu w temp. 25 stopni Celcjusza może powstać 1,2-dicykloheksyloetan?
Awatar użytkownika
Anthrax
Posty: 253
Rejestracja: 31 paź 2013, o 15:18

Re: węglowodory - pytania

Post autor: Anthrax »

1. 3-metyloheks-2-en-4-yn wiązanie podwójne przy nazewnictwie jest ważniejsze niż potrójne, więc będzie miało zawsze niższy lokant.

2. Nie powstanie. Powstanie difenyloetan. Uwodornianie pierścieni aromatycznych zachodzi bardzo trudno i koniecznie przy wysokich temperaturach. 25 stopni celsjusza to za mało. Uwodorni się tylko wiązanie podwójne.
evelka
Posty: 5
Rejestracja: 5 maja 2010, o 21:01

Re: węglowodory - pytania

Post autor: evelka »

Dziękuję bardzo za rozwianie wątpliwości:)
Ropalium
Posty: 41
Rejestracja: 20 lis 2015, o 22:25

Re: węglowodory - pytania

Post autor: Ropalium »

Napisz wzór strukturalny węglowodoru którego czasteczka zawiera 3 atomy węgla 6 wiązań typu sigma oraz 2 wiązania typu pi. Ponadto wiadomo, że węglowodór ten tworzy dwie różne monobromopochodne.

I mam pytanie: czy dobrą odpowiedzią byłyby te dwa związki: propyn i propa-1,2-dien.
pesel

Re: węglowodory - pytania

Post autor: pesel »

Wydaje mi się, że ten dien (allen) tworzy tylko jedną monobromopochodną. Jest zbyt symetryczny żeby mieć tutaj izomery.
patiizg1
Posty: 8
Rejestracja: 14 kwie 2016, o 13:51

Re: węglowodory - pytania

Post autor: patiizg1 »

Mam pytanie odnośnie zadania: Podaj wzór półstrukturalny i nazwę systematyzną alkanu zawierającego jeden IV-rzędowy atom węgla, jeden III-rzędowy, dwa II-rzędowe atomy węgla i pięć I-rzędowych atomów węgla.
ja rozrysowałam związek o nazwie: 3,3,4-trimetyloheksan i wydaje mi się, że spełnia on wymagania zadania, jednak W odpowiedziach jest: 2,2,3-trimetyloheksan. I nie wiem czy ja zrobiłam jakiś błąd, którego nie widzę, czy odpowiedzi nie uwzględniły tego związku?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości