Ustalanie odczynu mieszaniny poreakcyjnej

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
kwazimodo
Posty: 3
Rejestracja: 10 mar 2015, o 19:37

Ustalanie odczynu mieszaniny poreakcyjnej

Post autor: kwazimodo »

Zmieszano jednakowe objętości wodnych roztworów chlorowodoru i amoniaku o jednakowym stężeniu molowym.
Ustal odczyn mieszaniny poreakcyjnej. Odpowiedź uzasadnij, pisząc odpowiednie równanie reakcji w formie jonowej skróconej.

Takie zadanko. Pomoże ktoś, wytłumaczy jaka jest ogólna zasada ustalania odczynu. jakie jony mają być i co do czego?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Ustalanie odczynu mieszaniny poreakcyjnej

Post autor: DMchemik »

Może zaczniemy od ustalenia czy coś było w nadmiarze i równania reakcji?
kwazimodo
Posty: 3
Rejestracja: 10 mar 2015, o 19:37

Re: Ustalanie odczynu mieszaniny poreakcyjnej

Post autor: kwazimodo »

no więc mam:
HCl + NH3 NH4Cl
Czyli żadnego z substratów nie ma w nadmiarze
kwazimodo
Posty: 3
Rejestracja: 10 mar 2015, o 19:37

Re: Ustalanie odczynu mieszaniny poreakcyjnej

Post autor: kwazimodo »

NH4Cl + H2o NH4OH +HCl, wydaje mi się że odczyn będzie kwaśny, ale niestety nie wiem co dalej, pomoże ktoś?
Awatar użytkownika
Xerdox
Posty: 158
Rejestracja: 23 lis 2012, o 20:45

Re: Ustalanie odczynu mieszaniny poreakcyjnej

Post autor: Xerdox »

NH3 + HCl NH4Cl

Skoro uzyto takie same stezenia oraz takie takie objetosci to oznacza, ze bedzie tyle samo moli:

Cm = n/V

Z rownania reakcji wynika, ze z 1 molem kwasu przereaguje 1 mol amoniaku zatem nie mamy zadnego nadmiaru, bo posiadamy tyle samo moli obu substratow.
Powstaje NH4Cl - jest to sol slabej zasady oraz silnego kwasu zatem odczyn bedzie kwasowy.
W zadaniu podali by uzasadnic odczyn piszac odpowiednie rownanie w formie jonowo-skroconej (hydroliza soli).
NH4^+ + H2Olt NH3*H2O + H^+
Jony H^+ uzasadniaja odczyn mieszaniny

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości