Protony do redukcji NADP+

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Britta_Ch
Posty: 5
Rejestracja: 14 wrz 2014, o 12:44

Protony do redukcji NADP+

Post autor: Britta_Ch »

Witam, to znowu ja,
na biologii teraz biorę tematy o fotosyntezie w podręczniku, jak to w podręczniku informacje są pobieżne, mało precyzyjne. Patrzyłam w Villem i Campbellu i teraz chcę się upewnić, czy dobrze zrozumiałam:
chodzi o to, że do redukcji NADP+ potrzebuję dwóch elektronów i jednego protonu, te elektrony biorą się z PS I, a co z protonami? W fotolizie wody powstają min. jony H+ (czyli protony) i teraz moje pytanie - TE protony są składnikiem gradientu (dzięki czemu wysyntetyzuje się ATP) czy idą one do redukcji NADP+ ?
Widziałam rysunek w Campbellu (str. 197) i z niego wynika, że do gradientu, a do redukcji służą protony ze stromy.
Pytam dlatego, że w innym źródle wyczytałam, że to protony z fotolizy wody służą do redukcji NADP+.
Z góry uprzejmie dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Anthrax
Posty: 253
Rejestracja: 31 paź 2013, o 15:18

Re: Protony do redukcji NADP+

Post autor: Anthrax »

W fotosyntezie następuje fotoliza dwóch cząsteczek wody, uwalniane są przy tym cztery protony, tlen dyfunduje do atmosfery, a elektrony zapełniają lukę w fotosystemie II. Mnie w szkole uczono, że protony powstałe w wyniku rozpadu wody służą do redukcji NADP+.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Protony do redukcji NADP+

Post autor: Giardia Lamblia »

Protony? Do redukcji? Raczej elektrony.

Ten dodatkowy proton jest wiązany właśnie dzięki redukcji elektronami.
Awatar użytkownika
Anthrax
Posty: 253
Rejestracja: 31 paź 2013, o 15:18

Re: Protony do redukcji NADP+

Post autor: Anthrax »

Giardia Lamblia, to w takim razie w podręczniku Nowej Ery jest błąd i to poważny. Cytując (Nowa Era Biologia na czasie 2"): Źródłem protonów wykorzystywanych do redukcji NADP+ jest woda, która w chloroplastach ulega fotolizie (rozkładowi)."
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Protony do redukcji NADP+

Post autor: Giardia Lamblia »

Z definicji reakcji redox za zmianę stopnia utlenienia odpowiada wymiana elektronów pomiędzy reagentami, więc w podręczniku jest błąd.

2 elektrony powstałe w wyniku fotolizy 1 cząsteczki wody, poprzez 2 zredukowane ferredoksyny, trafiają na NADP+.

Proton pochodzi ze stromy, on tu akurat jest mało istotny, bo w roztworach wodnych protony zawsze się znajdą, a jak nie, to woda też może nam go oddać (choć nie wiem jak z zasadowością NADP-, więc to taka luźna myśl).

Gradient protonów i tak powstaje, bo z H2O dostajemy 2e- i 2H+, więc protonów mamy nadmiar.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Protony do redukcji NADP+

Post autor: AnnaWP »

Giardia Lamblia słusznie prawi.
Brakuje mi tu opcji zaplusowania albo zalajkowania odpowiedzi.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości