Chore rybki

Forum akwarystyczne. Ryby, rośliny akwariowe, akwarium słodkowodne, akwarium morskie. Znajdziesz tutaj cenne porady akwarystów.
Ma³a

Re: Chore rybki

Post autor: Ma³a »

Witam,Ja mam przykład jak nie naleŻy trzymac ryb bo miałam welony w kuli to mpo kilku dniach padły :( a co do jednej która została to ma chyba ospę. Teraz ma 60litrowe akwarium z pełnym wyposazeniem i roślinami ale chyba jedna z welonek ma ospę.Co mam robić a mam w akwarium jeszcze inne ryby znaczy pare głupików dwa skalarki, dwie ultramarynki i 3 danio no i kosiareczkę :) Czy choroba przejdzie na inne rybki. pomózcie
Miszel
Posty: 125
Rejestracja: 17 mar 2007, o 17:20

Re: Chore rybki

Post autor: Miszel »

Przede wszystkim musisz podnieść temperaturę w akwarium do 28-30 stopni. Ospa rybianie lubi ciepłej wody. Najprościej zajdź do sklepu zoologicznego i kup odpowiedni roztwór leku w buteleczce. Wlewasz do akwarium zgodnie z instrukcją na opakowaniu (odpowiednią ilośc w stosunku do pojemności akwarium). To powinno wyleczyć chorą rybę i profilaktycznie też zadba o inne ryby. Dobrym lekiem jest też kąpiel ryby w roztworze z nadmanganianu potasu - są to takie małe fioletowe kryształki. Wrzucasz kilka do sporego słoika z wodą - najlepiej takiego ze 3l żeby roztwór nie wyszedł za silny (rozpuszczą się w wodzie która zyska rużowo-fioletowy kolor) zależnie od stężenia. Trudno mi podać ci ile nadmanganianu wsypać bo takie ilości i tak zwarzysz tylko w laboratorium. Więc na oko. Dosłownie kilka kryształków żeby przez roztwór było widać co jest za słoikiem. Do takiego roztworu wpuszczasz rybę na kąpiel max 5 min. poczym odławiasz z powrotem do akwarium. To wrsja bardziej zaawansowana. Jak ryby wyzdrowieją to stopniowo możesz obniżyć temperaturę do pierwotnego stanu i Wymienić część wody jeżeli użyjesz leku ze sklepu.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Chore rybki

Post autor: badger »

Ma&#x142a pisze:Co mam robić a mam w akwarium jeszcze inne ryby znaczy pare głupików dwa skalarki, dwie ultramarynki i 3 danio no i kosiareczkę
Jak mozna trzymac razem ryby o tak odmiennych wymaganiach Po za tym masz za male akwarium na welony i skalary, bedziesz miala klopot jak urosna (o ile wczesniej sie nie pozabijaja lub zdechna z powodu zlych warunkow co jest bardzo prawdopodobne).
Ichtio maniak

Re: Chore rybki

Post autor: Ichtio maniak »

60 l to mało. Co do doboru nie widzę zastrzeŻeń poza tą welonką(temp)Welonka wytrzyma 25 stopni,jednak moŻe być osowiała.Wszystkie te ryby mogą Żyć w wodzie miękkiej i spokojnie wytrzymają wodę twardą łącznie ze skalarami i tymi jakimiś ultramarynkami(nie wiem co to,ale pewnie jakaś piękniczka)Woda w miastach jest przewaŻnie twarda i ryby są nawet w stanie się rozmnaŻać.Gupiki potrafią Żyć nawet w ściekach.Jedna z najwytrzymalszych rybbyły nawet w kosmosie i przeŻyły powrót na ziemię.Główny problem to wielkość akwarium.Ryby prawdopodobnie skarłowacieją,albo będą Żyć znacznie krócej niŻ powinny.Jeśli skalary są małe to niech podrosną,a potem lepiej je oddać.

Apropo jeszcze kulorzęska to temp. musi przekraczać 30 stopni. Z preparatów dobry jest contraick, a jeśli chcesz taniej to MFC. W polotach schodzi w ciągu 3-4 dni albo szybciej. Po zniknięciu objawów czekasz jeszcze 2-3 dni ale juŻ z normalną temp.Po tym okresie podmieniasz 1/3 wody i na następny dzień znowu jedną trzecią.
anik
Posty: 302
Rejestracja: 14 sty 2006, o 20:21

Re: Chore rybki

Post autor: anik »

dwie ultramarynki
A cóż to za cuda?
Co do doboru nie widzę zastrzeżeń poza tą welonką
A ja i owszem, poza welonem, nie pasują tam ani skalary ani kosiarki, 60 litrów to dla tyych ryb STANOWCZO za mało, już nie mówiąc o tym, że danio, jako rybę stadną, powinno się trzymać w stadku składającym się z min. 5-6 osobników.
Gupiki potrafią żyć nawet w ściekach.
. właściwie to pozostawię to bez komentarza.
Po zniknięciu objawów czekasz jeszcze 2-3 dni ale już z normalną tempP.o tym okresie podmieniasz 1/3 wody i na następny dzień znowu jedną trzecią.
Tja. najlepszy sposób na to, żeby spowodować nawrót choroby.
Kulorzęsek wytwarza cysty, które są odporne na działanie leków. Żeby kuracja była skuteczna, należy, po ustąpieniu objawów, stosować dalej lek, ale w dawkach tzw. profilaktycznych, można również utrzymywać wyższą niż zazwtyczaj temperaturę wody. I tak przez co najmniej tydzień do dwóch, trzech, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Trzeba pamiętać o uzupełnianiu leków przy podmianie wody.
kacha

Re: Chore rybki

Post autor: kacha »

Mam pytanie zwiazane z neonkami niektorym wyskoczyly biale kropki na ogonie i pare na tlowiu chciala bym sie dowiedziec co to za choroba czy sa na to leki?,i jak mozna to wyleczyc?
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Chore rybki

Post autor: badger »

to pewnie ospa rybia, można ją wyleczyć, poszukaj informacji w książkach i internecie a na pewno znajdziesz
kacha

Re: Chore rybki

Post autor: kacha »

dzieki a chcialam sie jeszcze zapytac jaki moze byc powod tej ospy ?i czy moze to tez byc od brudiej wody?
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Chore rybki

Post autor: badger »

to jest choroba bakteryjna, brudna woda mogła spowodować jej uaktywnienie
Awatar użytkownika
MUSOPHAGA
Posty: 171
Rejestracja: 27 kwie 2006, o 12:22

Re: Chore rybki

Post autor: MUSOPHAGA »

zależy co wg Ciebie znaczy brudna woda?
wzrost azotanów mógł spowodować osłabienie ryb, a to już najlepsza droga do wszelkiego rodzaju chorób.
jaką masz temp. w akwarium?
Elektroforez
Posty: 55
Rejestracja: 20 sie 2007, o 20:47

Re: Chore rybki

Post autor: Elektroforez »

jedna z welonek ma ospę
W sklepie zoologicznym poproś o SERA costapur bądź Sera baktopur. Na ospę rybią zapadają głównie ryby osłabione, więc możesz mieć pewność, że ta kula zrobiła swoje. Żeby jednak w zupełności wyleczyć swoje rybki polecam lekturę artykułu, w którym dowiesz się wszystkiego niezbędnego o zwalczeniach kulorzęska

Z kilkuletniej praktyki akwarystycznej wiem, że może pomóc kawałek (malutki!) chrzanu, bądź ząbek czosnku wrzucony do wody akwariowej (po kuracji konieczna jest podmiana 40% wody cały tydzień z rzędu). Pamiętaj, żeby temperaturę wody podnieść do ok. 28 stopni.
w akwarium jeszcze inne ryby znaczy pare głupików dwa skalarki, dwie ultramarynki i 3 danio no i kosiareczkę
obsada zbiornika fatalna. Dla skalarów akwa min. 150 litrów, wysokość akwarium min. 50 cm. Zastanów się także jak chcesz pogodzić wymogi skalarów, które wymagają wody o temp. 28 stopni C, kwaśnego pH (sa to ryby pochodzące z Amazonki- biotop czarnych wód) z wymaganiami welonek, które wymagają wody o pH w przybliżeniu =7 i wody chłodnej. Jeżeli chcesz pomóc swoim rybkom to koniecznie zmień obsadę zbiornika i poczytaj FAQ na fachowej stronie akwarystycznej. Życzę powodzenia w akwarystyce.
Natalka89
Posty: 79
Rejestracja: 3 maja 2008, o 09:07

Re: Chore rybki

Post autor: Natalka89 »

Hej, mam akwarium od ponad roku 30l z głupikami neonami i molinezjami ( jeden glonojad i 1 kirys jeszcze) molinezje i gupiki swego czasu sie intensywnie rozmazaly, i wiele z ich potomstwa sie zachowalo i doroslo a te dorosle osobniki wlasnie stopniowo zdychaly (teraz zostala moze 1 ryba z tego pokolenia starszego) i wszystkiw jak juz zdechly to widac bylo na brzuchu taka plame biala na skrzelach tez. to pewnie jakies choróbsko, ale dlaczego te mlode nie sa chore? i dlaczego to sie pojawia tuz przed ich smiercia? i co to za choroba? ospa pleśniawka czy jeszcze cos innego ?
dawid
Posty: 39
Rejestracja: 15 maja 2008, o 19:56

Re: Chore rybki

Post autor: dawid »

niewiem ale albo woda musisz wymienic a jak niepomoze to (jaki pokarm dajesz) moze czeba go zmienic
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości