analiza jakościowa - lab

Forum chemiczne poruszające problemy analizy związków i mieszanin, w szczególności ich jakości, ilości i struktury
gracek9511
Posty: 3
Rejestracja: 25 kwie 2015, o 18:08

analiza jakościowa - lab

Post autor: gracek9511 »

Witam, mam problem z moją próbką (analiza soli - możliwość wystąpienia wszystkich kationów i anionów ). Ma ona barwę typowo zieloną, a na dnie jest jeszcze w dodatku biały osad. Co może odpowiadać za zieloną barwę? Jak najlepiej zabrać się za analizę - najpierw roztwór, potem osad, czy może najpierw rozpuścić osad?
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: analiza jakościowa - lab

Post autor: Adax82 »

gracek9511,
gracek9511 pisze: Ma ona barwę typowo zieloną, a na dnie jest jeszcze w dodatku biały osad.
Nie wiem czy orientujesz się, że geologia zna ok. 250 skał ( jako żywo związków chemicznych ), których barwę określa jako typowo zieloną".
Ta typowa zieleń ma różne odcienie: szmaragdowo-zielony, wiosenno-zielony, niebiesko-zielony, brunatno-zielony, szaro-zielony, pruski-zielony, pistacjowo-zielony, itd. Nie sposób tego rozstrzygnąć, jeśli nie mamy bliższej informacji.
Generalnie za barwę zieloną w związkach chemicznych odpowiada miedź, nikiel, chrom, żelazo, mangan, beryl - a zapewne w różnych związkach znajdziemy i inne pierwiastki.
gracek9511
Posty: 3
Rejestracja: 25 kwie 2015, o 18:08

Re: analiza jakościowa - lab

Post autor: gracek9511 »

Za zieloną barwę odpowiadały jony niklu. Próba z dimetyloglioksymem dała charakterystyczny różowy osad
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość