Połowa soczewki

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
agusiaczarna22

Połowa soczewki

Post autor: agusiaczarna22 » 15 maja 2015, o 14:05

Jak zrobić takie zadanie:Połowę soczewki przesłonięto nieprzezroczystym papierem. Czy za pomocą tak spreparowanej soczewki można otrzymać obraz przedmiotu? Jeżeli tak, to czym się będzie różnił od obrazu otrzymanego przez nieprzesłoniętą soczewkę?

Adax82
Moderator

Re: połowa soczewki

Post autor: Adax82 » 15 maja 2015, o 20:51

agusiaczarna22,
Dostaniesz połowę obrazu przedmiotu - z zastrzeżeniem, że przedmiot był symetryczny. Jeśli nie był - trudno tu mówić o połowie obrazu. Cechy obrazu przesłoniętego i nie przesłoniętego będą takie same: odwrócony jak był odwrócony, rzeczywisty jak był rzeczywisty, powiększony jak był powiększony.

agusiaczarna22

Post autor: agusiaczarna22 » 25 maja 2015, o 10:40

a czy mogłabym tą odpowiedź znaleźć w jakiejś książce?

Adax82
Moderator

Post autor: Adax82 » 25 maja 2015, o 15:32

agusiaczarna22,
Książkę dopiero piszę
Te dywagacje są oczywiste i wynikają z analizy biegu promieni od przedmiotu poprzez soczewkę do utworzenia obrazu. Przeanalizuj zamieszczone poniżej rysunki. Pierwsze dwa powinny być dostatecznie czytelne. Ostatni, to dość nieudolna próba przedstawienia figury płaskiej w aksonometrii, ale powinnaś zrozumieć bo oznaczyłem punkty A,B,C i D przedmiotu oraz punkty A, B, C i D jego obrazu.
Powinnaś zauważyć, że zasłaniając połowę soczewki dostaniemy połowę obrazu, ale pod warunkiem, że figura była symetryczna i osadzona była symetrycznie względem osi optycznej. W przeciwnym razie dostaniemy więcej lub mniej niż 50% obrazu ( przesłaniając 50% soczewki ).
Załączniki
1.jpg

agusiaczarna22

Post autor: agusiaczarna22 » 25 maja 2015, o 20:53

chodzi o to, że mój wykładowca twierdzi, że jest inaczej, że można zobaczyć cały obraz i chcę mu pokazać jakiś dowód, że nie ma racji

Adax82
Moderator

Post autor: Adax82 » 26 maja 2015, o 17:55

agusiaczarna22,
Zatem przedstaw jemu te rysunki, niechaj skomentuje. Niech też przedstawi rysunki, które udowadniają jego twierdzenie - to wtedy ja skomentuję. Skądinąd twierdzenie to jest prawdziwe w bardzo szczególnym przypadku: spójrz na mój rysunek 1. Odetnij myślowo jego górną część ( tj. powyżej osi optycznej ) a pozostaw dolną. W tym przypadku mimo zasłonięcia 50% soczewki zobaczymy całość obrazu. Podobnie na rys.2: odetnij myślowo jego dolną część i pozostaw tylko górną. Tutaj będzie podobnie: mimo zasłonięcia 50% soczewki zobaczymy całość obrazu.
Masz też teraz taki problem, że udowadnianie nauczycielowi akademickiemu, że nie ma racji wymaga i dyplomacji i kultury. Bo jak wykrzyczysz na całą aulę, że źle pan to zrobił ! - to masz pozamiatane wcześniej lub później. A jak umówisz się na konsultacje w celu omówienia/zgłębienia problemu - to nauczyciel będzie zadowolony, że przemyślałaś zagadnienie i chcesz to jeszcze skonsultować z nim i przy okazji odpuści Ci inne grzechy", jakby w podzięce za Twoją powściągliwość i skromność. Takie życie Wiem co mówię bo byłem studentem dwóch uczelni i także nauczycielem ( niestety nie akademickim )
p.s. ale dobrze przemyśl te rysunki żebyś dobrze mogła je uzasadniać. Jak potrzebujesz ich więcej to mogę coś dorysować. Co do zaproponowania z nim rozmowy to zacząłbym tak: Są sytuacje, w których pana twierdzenie jest prawdziwe, ale znaleźć można rozwiązania, które tego twierdzenia nie podtrzymują. Proszę zatem o możliwość obronienia mojego stanowiska. - niezłe cukrowanie ?!
Takie życie.

Adax82
Moderator

Re: Połowa soczewki

Post autor: Adax82 » 27 maja 2015, o 15:01

agusiaczarna22,
Mamy tu rozwiązanie kompromisowe: na rysunkach poniżej zobaczysz w jakich sytuacjach zasłaniając połowę soczewki otrzymujemy połowę obrazu ( rys. 1 ) - soczewka jest jednoogniskowa, a w jakich otrzymujemy cały obraz ( rys. 2 ) - soczewka jest dwuogniskowa. W tym drugim przypadku ( ponumerowałem bieg promieni, żeby można to było dokładnie prześledzić ) obraz ukaże się w całości co do rozmiarów czy kształtu, ale jasność tego obrazu będzie zmniejszona ( właśnie o połowę ) gdyż tylko połowa strumienia światła wywołuje ten obraz.
Załączniki
1.jpg

ODPOWIEDZ