Konstrukcja mikroskopu

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
d3san
Posty: 4
Rejestracja: 19 maja 2015, o 19:17

Konstrukcja mikroskopu

Post autor: d3san »

Witam,
forum może nie do końca trafione bo biologiem nie jestem, natomiast mam do wykonania projekt mikroskopu do badania fluorescencji. Próbkę pobudzać będę światłem UV, oświetlenie przez obiektyw (kompozycja filtrów i zwierciadła dichroicznego + lampa łukowa rtęciowa). Obraz ma tworzyć się na matrycy CCD. Problemem natomiast jest dobór odpowiedniego obiektywu, soczewki tubusowej, a także odległości pomiędzy soczewką tubusową a matrycą.

Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak należy dobrać te trzy parametry? Matryca ma rozmiary 13.3x13.3mm.

Czy korzystając z obiektywu przykładowo ZEISSa mogę założyć, że stosując ich standardową soczewkę tubusową (f=165mm), powiększenie układu będzie wynosić tyle ile jest na obiektywie? Jesli tak, jaka jest standardowa odległość pomiędzy soczewką a płaszczyzną obrazu? Lub jaki jest rozmiar wiązki wychodzącej z obiektywu?

Z góry dziękuję za odpowiedź
JohnyM

Re: Konstrukcja mikroskopu

Post autor: JohnyM »

Jaki obiektyw? Jaka dł fali? Co masz na myśli pisząc konstrukcja? Będziesz budował kolektor dla lampy, kondensor?
d3san
Posty: 4
Rejestracja: 19 maja 2015, o 19:17

Re: Konstrukcja mikroskopu

Post autor: d3san »

Obiektyw mam właśnie dobrać
Długość fali wymuszającej - 405 +- 5 nm.
Konstrukcja - dobrać elementy - obiektyw, filtry, zwierciadło, soczewka tubusowa, lampa, kamera, stolik i połączyć w całość ( prostu schemat, mikroskop nie musi być zamknięty , wystarczy umieścic wszystkie elementy w cage system + na kilku prętach - zresztą nie to jest problemem).
Filtry, zwierciadło, kamera (matryca CCD) i źródło światła mam już wybrane, pozostaje kwestia obiektywu i soczewki.
Kondensorem też póki co się nie przejmuje, prowadzący wskazał jedynie, że mam zastosować soczewkę rozpraszającą światło (lampa łukowa daje światło punktowe).
d3san
Posty: 4
Rejestracja: 19 maja 2015, o 19:17

Re: Konstrukcja mikroskopu

Post autor: d3san »

Mowa oczywiście o obiektywie skorygowanym na nieskończoność.
JohnyM

Re: Konstrukcja mikroskopu

Post autor: JohnyM »

Kombinacje filtrów i zwierciadeł (dla fioletu notabene) masz tutaj:

Kod: Zaznacz cały

microscopyu.com/articles/fluorescence/filtercubes/violet/violethome.html
Jaką rozdzielczość chcesz osiągnąć?
d3san
Posty: 4
Rejestracja: 19 maja 2015, o 19:17

Re: Konstrukcja mikroskopu

Post autor: d3san »

Matryca ma 1024x1024, 13.3mmx13.3mm.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości