Nowa i stara matura 2015 - Opinia

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
paatixx3
Posty: 411
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:51

Re: Nowa i stara matura 2015 - Opinia

Post autor: paatixx3 »

agacia_iskierka pisze:patix nie unos sie, z poprzednich lat maturzysci chodzilo o poprawiających czyli stara podstawe broń boze, matury z poprzednich lat nie byly trudniejsze, a te sprzed 2012 byly banalne
Nie unoszę się tylko dziwię . Ale już wszystko jasne
Awatar użytkownika
tutor2013
Posty: 9
Rejestracja: 17 maja 2013, o 08:05

Re: Nowa i stara matura 2015 - Opinia

Post autor: tutor2013 »

pesel pisze:
tutor2013 pisze:W zadaniach 12. i 31. uczeń powinien obliczyć pH roztworów.
Wydaje mi się, że w 12. nie trzeba obliczać pH poszczególnych r-rów aby odpowiedzieć na zadane pytania.
To prawda, w 12. wystarczyło obliczyć stężenie jonów wodorotlenkowych.
Awatar użytkownika
tutor2013
Posty: 9
Rejestracja: 17 maja 2013, o 08:05

Re: Nowa i stara matura 2015 - Opinia

Post autor: tutor2013 »

agacia_iskierka pisze:To nie sprawiedliwe, że maturzysci z poprzednich lat (edit: poprawiający) mieli duzo trudniejszą maturę i jak się teraz mają ich wyniki do wyników z nowej matury? Rekrutacje na uczelniach beda bezwzględne. to bardzo bardzo przykre panie prof Głowacki. Czy przypadkiem CKE nie powinno utrzymywać tego samego poziomu dla obu matur?
Uważam, że powinna być każdego roku jedna matura dla wszystkich - bez względu na to jaką podstawę programową realizowali. Co więcej, jeżeli matura zastępuje egzamin wstępny, to uczelnie (które jeszcze mają wielu kandydatów na jedno miejsce) powinny wymagać z przedmiotów kierunkowych (biologia, chemia lub fizyka) świadectwa z aktualnego roku. Stopień trudności każdej matury jest inny i nie można porównywać wyników z różnych lat.
Amani
Posty: 485
Rejestracja: 3 lis 2011, o 19:11

Re: Nowa i stara matura 2015 - Opinia

Post autor: Amani »

Nareszcie ktoś kto ma takie same poglądy jak ja.

pesel

Re: Nowa i stara matura 2015 - Opinia

Post autor: pesel »

tutor2013 pisze: tutor2013 napisał(a):
W zadaniach 12. i 31. uczeń powinien obliczyć pH roztworów.
Wydaje mi się, że w 12. nie trzeba obliczać pH poszczególnych r-rów aby odpowiedzieć na zadane pytania.
tutor2013 pisze:To prawda, w 12. wystarczyło obliczyć stężenie jonów wodorotlenkowych.
Pewnie, że wystarczyło tyle, że wydaje mi się, że to także nie jest konieczne.
antropolog95
Posty: 280
Rejestracja: 10 cze 2013, o 19:37

Re: Nowa i stara matura 2015 - Opinia

Post autor: antropolog95 »

Hej, w zadaniu 15(stara matura) jak policzyłem ilość przereagowanej substancji i napisałem wzór na stałą to mam szansę na 1 pkt? Bo zadanie było za 2.
I w zadaniu 8, było napisac metodę aby wyłapać jony magnezu z roztworu, napisałem, że dodanie węglanu sprawi, że wytrącą się one w postaci osadu( jeden z kluczy proponowanych to również napisał) Jak myślicie dostanę pkt za te zadania?
Witowski napisał spalanie ogólne tych krzemianów bez żadnych n,(n-1) itd więc będzie to uznawane? Ja napisałem po prostu n przed wszystkim, a w jakimś proponwanym kluczu było strasznie to rozpisane z ułamkami itd
Co myślicie?
pesel

Re: Nowa i stara matura 2015 - Opinia

Post autor: pesel »

antropolog95 pisze:I w zadaniu 8, było napisac metodę aby wyłapać jony magnezu z roztworu, napisałem, że dodanie węglanu sprawi, że wytrącą się one w postaci osadu
A napisałeś jakiego węglanu?
antropolog95
Posty: 280
Rejestracja: 10 cze 2013, o 19:37

Re: Nowa i stara matura 2015 - Opinia

Post autor: antropolog95 »

Tak, węglanu sodu i że powstanie osad węglanu magnezu
pesel

Re: Nowa i stara matura 2015 - Opinia

Post autor: pesel »

Ja bym zaproponował po prostu odparowanie rozpuszczalnika. Z tym węglanem to jest o tyle śliska sprawa, że de facto wyodrębniamy nie chlorek magnezu (ten jonowy produkt reakcji"), a węglan, który nie jest produktem reakcji.
antropolog95
Posty: 280
Rejestracja: 10 cze 2013, o 19:37

Re: Nowa i stara matura 2015 - Opinia

Post autor: antropolog95 »

Czyli nie uznają mi tego?( wg jednego klucza była to poprawna odp no ale tez sie zastanawiam

pesel

Re: Nowa i stara matura 2015 - Opinia

Post autor: pesel »

tutor2013 pisze:Wyliczona szybkość V(0) = 84 mol·dm-3· s-1, co oznacza, że już w pierwszej sekundzie 84 mole w 1 dm3 powinny przegrupować się do propenu.
Niestety, wydaje mi się, że wniosek jest błędny i wcale jedno nie oznacza drugiego. Byłoby tak, gdybyśmy sukcesywnie uzupełniali cyklopropan aby utrzymać jego stałe stężenie w reaktorze no i stałą szybkość reakcji od t=0 do t=1s.
Tak należało to policzyć: c(t=1)=c(t=0)*exp (-kt)
Awatar użytkownika
tutor2013
Posty: 9
Rejestracja: 17 maja 2013, o 08:05

Re: Nowa i stara matura 2015 - Opinia

Post autor: tutor2013 »

pesel pisze:
tutor2013 pisze:Wyliczona szybkość V(0) = 84 mol·dm-3· s-1, co oznacza, że już w pierwszej sekundzie 84 mole w 1 dm3 powinny przegrupować się do propenu.
Niestety, wydaje mi się, że wniosek jest błędny i wcale jedno nie oznacza drugiego. Byłoby tak, gdybyśmy sukcesywnie uzupełniali cyklopropan aby utrzymać jego stałe stężenie w reaktorze no i stałą szybkość reakcji od t=0 do t=1s.
Tak należało to policzyć: c(t=1)=c(t=0)*exp (-kt)
To proszę wstawić do tego wzoru dane z zadania i podać wynik
pesel

Re: Nowa i stara matura 2015 - Opinia

Post autor: pesel »

Bardzo proszę:

c(t=1)=c(t=0)*exp (-kt)

c(t=1)=12*exp (-7)=0.01094

Delta c= 12-0.01094=11.98906

To jednak dużo mniej niż:
tutor2013 pisze:Wyliczona szybkość V(0) = 84 mol·dm-3· s-1, co oznacza, że już w pierwszej sekundzie 84 mole w 1 dm3 powinny przegrupować się do propenu.
W wyliczeniu z cytatu błędnie założono, że szybkość reakcji w przedziale (0s,1s) jest stała (owe 84), co nie jest prawdą. 84 ma tylko w t=0s.

BTW. Zastanawiam się czy byli tacy maturzyści, którzy policzyli czas połowiczny jako: t1/2=ln2/k no i na jedno z pytań odpowiedzieli FAŁSZ.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości