Rola FAD w łańcuchu oddechowym

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
Awatar użytkownika
Caille
Posty: 14
Rejestracja: 31 maja 2015, o 18:04

Rola FAD w łańcuchu oddechowym

Post autor: Caille »

Przeczytałam kilka podręczników, przekopałam internet i nadal mam mętlik w głowie. Zredukowany NADH i FADH2 pełnią rolę w łańcuchu oddechowym i z tego co zrozumiałam to NADH jest donorem pary elektronowej. Co w takim razie robi FADH2 i gdzie? Gdzieś przeczytałam, że jest kofaktorem II kompleksu, ale jak się regeneruje?

Bardzo prosze o pomoc
Rita970
Posty: 5
Rejestracja: 16 mar 2015, o 20:38

Re: Rola FAD w łańcuchu oddechowym

Post autor: Rita970 »

W łańcuchu oddechowym (grzebienie mitochondrialne) :
Od NADH + H+ oraz FADH2 łańcuch przyjmuje protony(które przenikają do otaczającego środowiska) i elektrony-łączą się w łańcuchu oddechowym z tlenem, do którego następnie przyłączają się protony(wracając do matrix mitochondrium przechodzą przez syntazę ATP i dochodzi do powstawania ATP) i powstaje cząsteczka wody . Czyli najprościej mówiąc dochodzi tam do utleniania NADH + H+ i FADH2 (po utlenieniu : NAD+ i FAD). No i to chyba tyle FADH2 ma taką samą funkcję co NADH + H+ (są przenośnikami elektronów)

Mam nadzieję, że pomogłam
Awatar użytkownika
Caille
Posty: 14
Rejestracja: 31 maja 2015, o 18:04

Re: Rola FAD w łańcuchu oddechowym

Post autor: Caille »

Aha, już rozumiem. Wszędzie jest zaznaczane, że NADH jest donorem elektronów i stąd nieporozumienie. Dzięki za rozjaśnienie tego
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości