metaliczność pierwiastków w bloku d

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
spencer
Posty: 3
Rejestracja: 14 cze 2015, o 11:06

metaliczność pierwiastków w bloku d

Post autor: spencer »

Cześć,
mam do Was pytanie. Ostatnio męczy mnie jeden temat i nie potrafię znaleźć rozwiązania, którego byłabym pewna. Ze szkolnej ławki pamiętam, że metaliczność pierwiastków rośnie w dół układu okresowego i na lewo. Jednak wiem, że w bloku d pierwiastki różnie się zachowują i zastanawiam się, czy dobrze wnioskuje, że to cynk jest bardziej metaliczny od żelaza? Porównałam elektroujemność według skali Paulinga, czy to jest dobra praktyka? W szkole raczej skupialiśmy się na metaliczności pierwiastków z grupy s, dlatego nie jestem pewna, czy dobrze wnioskuję. A jak się przedstawia metaliczność glinu przy tych dwóch pierwiastkach?

Pozdrawiam,
S.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: metaliczność pierwiastków w bloku d

Post autor: adamantan »

Sprawa jest dość skomplikowana, ale ze szkolnego punktu widzenia można przyjąć:

- w warunkach niewodnych dobrym wyznacznikiem metaliczności jest wartość elektroujemności np. w skali Paulinga. Im mniejsza wartość, tym bardziej metaliczny pierwiastek.
- w warunkach wodnych dobrym wyznacznikiem jest potencjał standardowy układów Me|Men+ .Im mniejsza wartość tym bardziej metaliczny pierwiastek.
spencer
Posty: 3
Rejestracja: 14 cze 2015, o 11:06

Re: metaliczność pierwiastków w bloku d

Post autor: spencer »

Dziękuję za cenną wskazówkę.
Metale rozważam jako roztwory wodne, dlatego według potencjału standardowego najbardziej metaliczny jest glin, następnie cynk i żelazo.
Pozdrawiam
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: metaliczność pierwiastków w bloku d

Post autor: adamantan »

spencer pisze:Metale rozważam jako roztwory wodne
To zapewne przejęzyczenie, rozważasz w kontekście ich reakcji (i ich jonów) w roztworach wodnych
spencer
Posty: 3
Rejestracja: 14 cze 2015, o 11:06

Re: metaliczność pierwiastków w bloku d

Post autor: spencer »

adamantan pisze:
spencer pisze: To zapewne przejęzyczenie, rozważasz w kontekście ich reakcji (i ich jonów) w roztworach wodnych
To miałam na myśli, nietrafiony dobór słów po prostu
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości