Rewolucja na analityce medycznej?

Opinie o analityce medycznej na studiach. Pomoc w podjęciu decyzji co do uczelni oraz przyszłej pracy zawodowej. Materiały pomocne w studiowaniu analityki medycznej.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Rewolucja na analityce medycznej?

Post autor: persil1991 » 16 cze 2015, o 20:38

Kto może zostać diagnostą laboratoryjnym?

Art. 7 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej.
Diagnostą laboratoryjnym jest osoba, która:
1) ukończyła studia wyższe na kierunku analityka medyczna i uzyskała tytuł zawodowy magistra lub
2) ukończyła studia wyższe na kierunkach:
a) biologia lub farmacja i uzyskała tytuł zawodowy magistra,
b) chemia lub biotechnologia i uzyskała tytuł zawodowy magistra lub magistra inżyniera,
c) weterynaria i uzyskała tytuł zawodowy lekarza weterynarii
– oraz odbyła kształcenie podyplomowe, o którym mowa w art. 7a, potwierdzone egzaminem, albo uzyskała specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie analityki klinicznej, diagnostyki laboratoryjnej, mikrobiologii lub toksykologii, lub
3) ukończyła studia wyższe na kierunku lekarskim i uzyskała tytuł zawodowy lekarza oraz odbyła kształcenie podyplomowe(.)

2. Diagnostą laboratoryjnym może być również osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu lekarza i specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie analityka kliniczna, analityka lekarska, diagnostyka laboratoryjna lub mikrobiologia, mikrobiologia i serologia, mikrobiologia lekarska, jeżeli została wpisana na listę diagnostów laboratoryjnych.22 maja 2015 roku w Ministerstwie Zdrowia została złożona petycja podpisana on-line przez 2195 osób. Dotyczyła prośby o reakcję przychylną dla środowiska diagnostów laboratoryjnych, według których jedyną drogą nabycia uprawnień do wykonywania zawodu medycznego, jakim jest zawód diagnosty laboratoryjnego, powinno być ukończenie kształcenia na kierunku analityka medyczna [lub kierunku lekarskim] realizowanego wyłącznie na uniwersytecie medycznym w systemie jednostopniowym.

Kod: Zaznacz cały

petycjeonline.com/sposob_uzyskiwania_uprawnie_do_zawodu_diagnosty_laboratoryjnego


W dzisiejszej (z 16 czerwca 2015 roku) Rzeczypospolitej ukazał się artykuł pt. Wyniki badań krwi będą bardziej wiarygodne", w którym czytamy:
Zgodnie z projektem poselskim nowelizacji ustawy o diagnostyce laboratoryjnej zaostrzone zostaną wymagania dotyczące wykształcenia diagnosty. Nie będzie można już wykonywać tego zawodu po ukończeniu biologii, farmacji, chemii, biotechnologii oraz weterynarii ani też na studiach podyplomowych na kierunku analityka medyczna. Tytuł diagnosty będą mogły otrzymać tylko osoby, które ukończyły jednolite studia magisterskie na kierunku analityka medyczna lub diagnostyka laboratoryjna, oraz osoby, które ukończyły studia wyższe na kierunku lekarskim i uzyskały tytuł zawodowy lekarza oraz specjalizację w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej lub diagnostyki laboratoryjnej.
diagnosta.png
Czy czeka nas rewolucja dotycząca analityki medycznej? Wszystko zależy od tego, czy Sejm przyjmie nowelizację. Pozostaje trzymać kciuki, a być może analityka medyczna stanie się kolejnym łakomym kąskiem dla przyszłych studentów uczelni medycznych.
A Wy, wybieracie się na analitykę medyczną? Co myślicie o nowelizacji ustawy?

Awatar użytkownika
muszenka
Posty: 60
Rejestracja: 16 lip 2013, o 11:51

Re: Rewolucja na analityce medycznej?

Post autor: muszenka » 19 cze 2015, o 11:40

Dział analityki na tym forum chyba umarł, ale wszystko idzie ku temu, że szybko ożyje. Kierunek bardzo ciekawy, a jeszcze jak dojdą do tego akceptowalne warunki i rynek pracy to już w ogóle będzie miodzio.
Jestem ciągle dobrej myśli co do przyszłego zawodu diagnosty. Już dobrym znakiem jest, że mówi się o nim szerzej i nieco rozpowszechnia. Studiując 2 lata ten kierunek, odpowiadając na pytanie Co studiujesz? ludzie wybałuszali oczy ze zdumienia, że coś takiego w ogóle istnieje Nie liczę na to, że teraz będą mnie klepać po plecach z uznaniem, a babcia przestanie mówić koleżankom, że będę lekarzem, ale są zmiany na lepsze i liczę, że będzie więcej.
Jestem jak najbardziej za ustawą i chyba każdy powinien być. Z zawodem diagnosty wiąże się duża odpowiedzialność za drugiego człowieka. Diagności odwalają kawał dobrej roboty, a zwykle są nawet nie zauważeni, bo przecież to tylko wsadzenie próbki do analizatora i wydrukowanie wyniku. Każdy tak potrafi.
Nigdy nie mogłam pojąć jak człowiek po chemii może się równać umiejętnościami z osobą , która 5 lat wałkowała materiał specjalnie przygotowujący do wykonywania zawodu.

ewela1833
Posty: 8
Rejestracja: 16 cze 2015, o 16:17

Re: Rewolucja na analityce medycznej?

Post autor: ewela1833 » 20 cze 2015, o 11:50

Hej, a czy ktoś ze studentów analityki mógłby szerzej o tym kierunku opowiedzieć ?

Nojestem
Posty: 124
Rejestracja: 9 maja 2015, o 22:28

Re: Rewolucja na analityce medycznej?

Post autor: Nojestem » 7 lip 2015, o 15:23

Co do tej ustawy to wątpię , że coś się przez to osiągnie prawda jest taka ,że diagnostyka w Polsce nie ma tak mocnego lobby, jak przemysł farmaceutyczny. Tak poza tym niedługo będą wybory i nowa partia pewnie odrzuci większości projektów swojego poprzednika. No i dodatkowo prezesem KIDLu(stowarzyszenie dla diagnostów) jest osoba , która ukończyła studia biologiczne, ha nie żaden analityk z krwi i kości nie nie, zwykła biolożka

tymczasowa osoba
Posty: 4
Rejestracja: 22 lip 2015, o 14:29

Re: Rewolucja na analityce medycznej?

Post autor: tymczasowa osoba » 22 lip 2015, o 14:43

A co z innymi kierunkami? Wyobraźcie sobie, że UŁ ma specjalizację mikrobiologia medyczna i diagnostyka laboratoryjna". Co ze studentami tego kierunku? Zostają bez uprawnień po studiach, oraz kompletnie odcina im się możliwość wyrobienia tych uprawnień.

Awatar użytkownika
muszenka
Posty: 60
Rejestracja: 16 lip 2013, o 11:51

Re: Rewolucja na analityce medycznej?

Post autor: muszenka » 23 lip 2015, o 06:54

A czy w tym momencie osoba po mikrobiologii ma uprawnienia diagnosty? Bo z tego, co mi wiadomo, to jeszcze w zeszłym roku nie miała, a przez ten rok nie słyszałam o zmianach.

tymczasowa osoba
Posty: 4
Rejestracja: 22 lip 2015, o 14:29

Re: Rewolucja na analityce medycznej?

Post autor: tymczasowa osoba » 23 lip 2015, o 06:58

Osoba po mikrobiologii nie ma uprawnień diagnosty. Pozostaje zatem pytanie po co istnieje taki kierunek, po którym właściwie nic nie można zrobić. Owszem, można szukać pracy w innych dziedzinach, ale nazwa specjalizacji skutecznie myli studentów wybierających ten kierunek.

Nojestem
Posty: 124
Rejestracja: 9 maja 2015, o 22:28

Re: Rewolucja na analityce medycznej?

Post autor: Nojestem » 24 lip 2015, o 09:50

tymczasowa osoba pisze:Osoba po mikrobiologii nie ma uprawnień diagnosty. Pozostaje zatem pytanie po co istnieje taki kierunek, po którym właściwie nic nie można zrobić. Owszem, można szukać pracy w innych dziedzinach, ale nazwa specjalizacji skutecznie myli studentów wybierających ten kierunek.
Po to żeby uczelnia mogła na takich bezmyślnych studentach zarobić. Tylko w Polsce tworzy się pierdylion nowych kierunków, po których jesteś wykształconym bezrobotnym.

Loa_Loa
Posty: 364
Rejestracja: 22 lip 2015, o 22:03

Re: Rewolucja na analityce medycznej?

Post autor: Loa_Loa » 24 lip 2015, o 14:05

Powinny być na uczelniach kierunki, po których będzie się pewnym, że praca będzie.

stonycinderella
Posty: 41
Rejestracja: 18 lip 2014, o 15:11

Re: Rewolucja na analityce medycznej?

Post autor: stonycinderella » 24 lip 2015, o 14:16

Mnie to w sumie trochę bawi. Diagnosta laboratoryjny z uprawnieniami może zacząć specjalizację z mikrobiologii po dwóch latach stażu (o ile mnie pamięć nie myli), a ktoś, kto idzie na kierunek, który jest naszą specjalizacją. Nie ma uprawnień. To ja się pytam, co INNEGO taka osoba może robić? Polska jest mistrzowskim krajem. Obiło mi się o uszy, że na UŚ tworzą kierunek wiedza o śląsku czy coś w ten deseń. Tak więc szczerze witamy nowe pokolenie bezrobotnych w kraju, dzięki wspaniałej ofercie edukacyjnej polskich uczelni


Nojestem
Posty: 124
Rejestracja: 9 maja 2015, o 22:28

Re: Rewolucja na analityce medycznej?

Post autor: Nojestem » 24 lip 2015, o 16:09

To po co w ogóle jest analityka medyczna? Jak wystarczy, że napiszę maturę na ~30% i pójdę na biologię i potem zrobię sobie podyplomówkę?

randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Rewolucja na analityce medycznej?

Post autor: randomlogin » 24 lip 2015, o 17:14

Zeby miec uprawnienia w 5 lat, a nie w 7. Na przyklad.

tymczasowa osoba
Posty: 4
Rejestracja: 22 lip 2015, o 14:29

Re: Rewolucja na analityce medycznej?

Post autor: tymczasowa osoba » 24 lip 2015, o 20:10

Studentom po specjalizacji mikrobiologia medyczna i diagnostyka laboratoryjna zostaje żałować, że wybrali taki a nie inny kierunek. Profesorstwo sobie zarobiło i jeszcze zarobi, a absolwenci zostaną z niczym. Well done. Póki nie będzie innej specjalizacji na II stopniu mikro, nie ma większego sensu wybierać tego kierunku, bo i po co? Podejrzewam, że za kilka lat I stopień mikro zostanie zamknięty, zostanie tylko specjalizacja.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post