Biotechnologia- spadek zainteresowania ?

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
Margheria
Posty: 21
Rejestracja: 2 lis 2014, o 16:21

Biotechnologia- spadek zainteresowania ?

Post autor: Margheria »

Witam. W tym roku pisałam maturę i składam papiery na biotechnologię gdzie też dostałam się w pierwszym etapie, sporo przekroczyłam próg punktowy i byłam zadowolona, ale. kilka dni temu pojawiły się drugie progi punktowe i zauważyłam że na żadnym innym kierunku nie obniżono w drugim etapie progu aż o tyle punktów. z 621 spadło do 365 , co jak mniemam jest spowodowane małym zainteresowaniem tym kierunkiem. Mam dylemat w tym momencie, bo jestem świadoma że po tym nie ma pracy w zawodzie w Polsce, a do tego teraz zdałam sobie sprawę że biotechnologia w tym roku na umedzie chyba została olana", przez maturzystów, z racji tak niskich progów można brzydko powiedzieć że pójdą tam wszyscy Ci którym nie powiodło się na innych kierunkach
Może wypowie się ktoś tam już studiujący? Jest sens w to brnąć, czy lepiej zająć się przygotowaniem do matury i powtórzyć ją za rok?
Dziękuję z góry za wszystkie opinie.
inga6
Posty: 80
Rejestracja: 8 cze 2015, o 08:10

Re: Biotechnologia- spadek zainteresowania ?

Post autor: inga6 »

Wybieram się na całkiem inny kierunek studiów, ale mam kilku starszych znajomych, którzy skończyli biotechnologię także mogę coś w tym temacie powiedzieć. Na wstępie odradzam Ci ten kierunek, jak już sama powiedziałaś, po skończeniu tego kierunku pracy w Polsce nie znajdziesz, w 100% zgadzam się z Twoją wypowiedzią, aczkolwiek znajdzie się parę osób, które znajdą prace w tym zawodzie, ale to są nieliczne wyjątki, moja znajoma nie miała tyle szczęścia i pracy nie znalazła, musiała się przebranżowić.
Może progi tak drastycznie poszły w dół, bo ludzie uświadomili sobie, że ten kierunek produkuje tylko bezrobotnych, a poza tym ten kierunek istnieje w prawie każdym mieście, większym, mniejszym i prawda jest taka, że teraz żeby sie dostać wystarczy tylko zdać maturę, bo przyjmują wszystkich.
Chyba kiedyś tu na forum natknęłam się na podobny wątek (lub może to było na innej stronie internetowej). Pewna osoba opowiadała jak kiedyś szukała biotechnologa na umowe zlecenie, praca na kilka miesięcy. Zgłosiło się do niej ponad 200 ludzi z tym wykształceniem, aż jej żal sie zrobiło, że tyle osób po tym kierunku jest bez pracy i łapią się byle jakiej roboty. Więc ten przykład mówi chyba samo za siebie. No ale cóż, cały czas znajdują się takie osoby, które wybierają ten kierunek. Dlaczego? Nie wiem
Awatar użytkownika
Margheria
Posty: 21
Rejestracja: 2 lis 2014, o 16:21

Re: Biotechnologia- spadek zainteresowania ?

Post autor: Margheria »

inga6 pisze:Wybieram się na całkiem inny kierunek studiów, ale mam kilku starszych znajomych, którzy skończyli biotechnologię także mogę coś w tym temacie powiedzieć. Na wstępie odradzam Ci ten kierunek, jak już sama powiedziałaś, po skończeniu tego kierunku pracy w Polsce nie znajdziesz, w 100% zgadzam się z Twoją wypowiedzią, aczkolwiek znajdzie się parę osób, które znajdą prace w tym zawodzie, ale to są nieliczne wyjątki, moja znajoma nie miała tyle szczęścia i pracy nie znalazła, musiała się przebranżowić.
Może progi tak drastycznie poszły w dół, bo ludzie uświadomili sobie, że ten kierunek produkuje tylko bezrobotnych, a poza tym ten kierunek istnieje w prawie każdym mieście, większym, mniejszym i prawda jest taka, że teraz żeby sie dostać wystarczy tylko zdać maturę, bo przyjmują wszystkich.
Chyba kiedyś tu na forum natknęłam się na podobny wątek (lub może to było na innej stronie internetowej). Pewna osoba opowiadała jak kiedyś szukała biotechnologa na umowe zlecenie, praca na kilka miesięcy. Zgłosiło się do niej ponad 200 ludzi z tym wykształceniem, aż jej żal sie zrobiło, że tyle osób po tym kierunku jest bez pracy i łapią się byle jakiej roboty. Więc ten przykład mówi chyba samo za siebie. No ale cóż, cały czas znajdują się takie osoby, które wybierają ten kierunek. Dlaczego? Nie wiem


Bardzo Ci dziękuję za wyczerpującą odpowiedź

Wychodzi na to, że lepiej podejść ponownie do matury. Mimo tych wszystkich złych opinii o biotechnologii boję się jednak, bo to dość poważna decyzja, no i rok w plecy. Chyba po prostu potrzebuje czasu żeby pogodzić się z tą myślą. Że z pracą po biotechnologii jest lipa słyszałam wielokrotnie, ale właśnie to obniżenie drastyczne progu mnie tak najbardziej zasmuciło, przygniotło wręcz. na innych kierunkach obniżyli tylko po kilka, ewentualnie kilkanaście punktów, a tu aż o 300 niemalże
inga6
Posty: 80
Rejestracja: 8 cze 2015, o 08:10

Re: Biotechnologia- spadek zainteresowania ?

Post autor: inga6 »

Margheria, a na jaki inny kierunek chciałabyś się udać za rok? Moim zdaniem rok w plecy to jest nic, jeżeli chce sie znaleźć dobrze płatną prace w swoim zawodzie. Sama gdybym nie dostała się na swoje wymarzone studia, poszłabym na zastępcze i poprawiła maturę, ale chyba akurat mam to szczęście, że się dostanę za pierwszym razem. I nie, nie idę na medycynę, tylko na farmację, bo to jest, to co chcę w życiu robić.
A w tym roku matura Ci nie poszła? Czy po prostu myślałaś, że biotechnologia, to to co chcesz studiować i nie rozważałaś innych kierunków studiów?
Awatar użytkownika
Margheria
Posty: 21
Rejestracja: 2 lis 2014, o 16:21

Re: Biotechnologia- spadek zainteresowania ?

Post autor: Margheria »

inga6 pisze:Margheria, a na jaki inny kierunek chciałabyś się udać za rok? Moim zdaniem rok w plecy to jest nic, jeżeli chce sie znaleźć dobrze płatną prace w swoim zawodzie. Sama gdybym nie dostała się na swoje wymarzone studia, poszłabym na zastępcze i poprawiła maturę, ale chyba akurat mam to szczęście, że się dostanę za pierwszym razem. I nie, nie idę na medycynę, tylko na farmację, bo to jest, to co chcę w życiu robić.
A w tym roku matura Ci nie poszła? Czy po prostu myślałaś, że biotechnologia, to to co chcesz studiować i nie rozważałaś innych kierunków studiów?

Moje złe wybory zaczęły się w gimnazjum, gdzie wśród moich znajomych nie było nikogo o jakichkolwiek ambicjach edukacyjnych, i tak jakoś wyszło że poszłam do całkowicie beznadziejnej szkoły gdzie naprawdę nikt nie dba o ucznia. O maturze zaczęłam myśleć niestety trochę za późno, ale patrząc na to z perspektywy czasu cieszę się że jednak nastąpiło to przebudzenie . Uczyłam się sama, sumiennie cały rok i osiągnęłam 74% z biologii i 50% z chemii, oba na rozszerzeniu. Tak cichutko marzyłam właśnie o medycynie albo farmacji ( ale tylko cichutko, bo jestem świadoma że to był tylko rok nauki, gdzie niektórzy pracowali całe liceum żeby tam się dostać. Nie chcę tu wyjść na kolejna co się nie uczy a uparła się na medycynę", wiem że jest dużo takich ludzi. I tak już mam za swoje, powinnam wcześniej zacząć myśleć o maturze, a ja uczyłam się i to dużo, ale dwóch języków obcych, ot tak bo bardzo to lubię. ) , te wyniki to za mało na te kierunki więc wybrałam biotechnologie. Uwielbiam biologie, nie wkuwam jej, ale jestem naprawdę nią zafascynowana, więc dlatego pomyślałam że na biotechnologii mogłabym się spełnić.
Myślałam właśnie nad skończeniem I roku biotechnologii a potem zmianie na inny kierunek, ale wtedy chyba musiałabym płacić za ostatni rok tych kolejnych studiów. W sumie nie jestem pewna bo wprowadzali jakieś zmiany i już nie wiem jak to wygląda, ale z drugiej strony po co zawracać sobie głowę biotechnologią, może lepiej skupić się na maturze
Awatar użytkownika
sassa
Posty: 312
Rejestracja: 27 cze 2014, o 00:48

Re: Biotechnologia- spadek zainteresowania ?

Post autor: sassa »

Nie płaci sie już za drugi kierunek studiów

Awatar użytkownika
Margheria
Posty: 21
Rejestracja: 2 lis 2014, o 16:21

Re: Biotechnologia- spadek zainteresowania ?

Post autor: Margheria »

A mogłabym prosić o źródło tej wiedzy? Szukam wiadomości na ten temat i odnalazłam że płaci się, według ustalonych zasad ale jednak.
Awatar użytkownika
sassa
Posty: 312
Rejestracja: 27 cze 2014, o 00:48

Re: Biotechnologia- spadek zainteresowania ?

Post autor: sassa »

To juz od dawna wiadomo, trybunał konstytucyjny orzekł ze jest to niezgodne z konstytucja i opłaty zostały zniesione. Teraz za to beda limity przyjęcia dla osób ktore skończyły jeden kierunek i z tego co sie orientuje niektóre uczelnie juz w tym roku to wprowadziły

Edit: dla chcącego nic trudnego, znalazłam tez i oficjalne info (w googlach: opłata za drugi kierunek, drugi wynik od góry. )
Awatar użytkownika
Margheria
Posty: 21
Rejestracja: 2 lis 2014, o 16:21

Re: Biotechnologia- spadek zainteresowania ?

Post autor: Margheria »

Dziękuję.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości