Problematyczne zadania. Proszę o wytłumaczenie.

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Berberis
Posty: 128
Rejestracja: 28 mar 2015, o 18:42

Problematyczne zadania. Proszę o wytłumaczenie.

Post autor: Berberis »

Właśnie powtarzam materiał z chemii. Napotkałam parę zadań, które sprawiły mi trudności.
Byłabym wdzięczna za pomoc

1) *Ile razy energia jonizacji helu jest większa od energii jonizacji litu? Wyjaśnij z czego wynika różnica w energii jonizacji na podst. budowy atomów.
( energia He to 25eV, Li to 5 eV)
*Na podst. różnic w budowie atomów węgla i azotu wyjaśnij, dlaczego energia węgla jest mniejsza niż energia jonizacji azotu.

2) Mam do uzupełnienia tabelkę, a czegoś takiego w ogóle nie omawialiśmy w szkole.
Są następujące wzory ogólne konfiguracji elektr. walencyjnych":
ns2
(n-1)d3ns2
ns2np4
(n-1)d5ns2
Muszę do każdego wzoru podać: nr grupy, symbol bloku konfiguracyjnego, symbol pierwiastka.

3)Mam zadanie do atomu tytanu.
Opisz stan kwantowy elektronów 4s, wpisując wartości liczb n, l oraz m.

4)(do tabelki w załączniku)
W tabeli umieszczono zapisy uproszczone reakcji jądrowych. Przedstaw równania tych reakcji w zapisie pełnym, podając odpowiednie symbole chemiczne oraz liczby atomowe i masowe substratów oraz produktów tych przemian.

5)(też do załącznika)
Napisz równania przemian promieniotwórczych zachodzących podczas badania PET, podając odpowiednie symbole chem. oraz liczby atomowe i masowe substratów oraz produktów tych przemian.

Proszę o wyjaśnienie tych zadań, bo nie miałam czegoś takiego na lekcji.
Załączniki
331.jpg
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania. Proszę o wytłumaczenie.

Post autor: adamantan »

1.
25/5 = 5 razy
Ogólna zasada: Im większy ładunek jądra przy tej samej ilości powłok tym większa energia jonizacji. (Odstępstwa występują tylko w przypadkach całkowicie lub połowicznie wypełnionych podpowłok i w układach o jeden elektron więcej).
Porównaj oba atomy i ułóż odpowiedź.

2.
Mam do uzupełnienia tabelkę, a czegoś takiego w ogóle nie omawialiśmy w szkole.

To bardzo niedobrze.

W skrócie:
Ogólna konfiguracja atomów pierwiastków bloku s w stanie podstawowym to:
nsx gdzie n to numer okresu, x to położenie pierwiastka od początku bloku (jeden lub dwa). Blok s rozpoczyna się od pierwszej grupy. Numer grupy to x.

Ogólna konfiguracja atomów pierwiastków bloku p w stanie podstawowym to:
ns2 npx gdzie n to numer okresu, x to położenie pierwiastka od początku bloku (jeden, dwa, trzy, cztery, pięć lub sześć). Blok p rozpoczyna się od trzynastej grupy. Numer grupy to 2 + x.

Ogólna konfiguracja atomów pierwiastków bloku d w stanie podstawowym (dla pierwiastków bez promocji elektronowej) to:
ns2 (n-1)dx gdzie n to numer okresu, x to położenie pierwiastka od początku bloku (jeden, dwa, . dziesięć). Blok d rozpoczyna się od trzeciej grupy. Numer grupy to 2 + x.

No i teraz np.:
ns2 to n-ty okres, druga grupa
(n-1)d3ns2, czyli ns2(n-1)d3 n-ty okres, piąta grupa
itd.

3.

pierwszy elektron: n = 4, l = 0, m = 0, ms = 1/2
drugi elektron: n = 4, l = 0, m = 0, ms = - 1/2

4. (to zagadnienie generalnie dotyczy starej podstawy)
Na skanie po lewej stronie (margines) jest wyjaśnienie. Dodatkowo prawo zachowania liczb A i Z.

5. (to zagadnienie generalnie dotyczy starej podstawy)
Te cztery nuklidy podstawić pod schemat rozpadu beta plus z tekstu.
Berberis
Posty: 128
Rejestracja: 28 mar 2015, o 18:42

Re: Problematyczne zadania. Proszę o wytłumaczenie.

Post autor: Berberis »

Dziękuję za pomoc

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości