Bobryk trójlistkowy Menyanthes trifoliata

Pomoc w oznaczaniu roślin oraz znalezieniu literatury. Robisz zielnik i szukasz pomocy, pomożemy w zidentyfikowaniu i nazwaniu roślin.
morfo
Posty: 5
Rejestracja: 25 sie 2015, o 06:23

Bobryk trójlistkowy Menyanthes trifoliata

Post autor: morfo »

Witam
Mam dużą prośbę, moja rodzina od kilku pokoleń używa tej rośliny do leczenia zatruć pokarmowych. Roślina rośnie na terenie bagnistym, ma smak cholernie gorzki. Działanie jest 2-krotnie skuteczniejsze od nalewki orzecha na spirytusie. Dziady pradziady na to mówili krzyżaki.
Załączniki
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
Pobóg
Posty: 167
Rejestracja: 13 cze 2013, o 20:27

Re: Roślina bagienna -do rozpoznania

Post autor: Pobóg »

Kojarzy mi się to z bobrkiem trójlistkowym Menyanthes trifoliata, ale na żywo widziałem go tylko raz, i nie znam nazwy krzyżaki. U mnie w domu na zatrucia pokarmowe babcia stosowała bylicę piołun, w lekkich biegunkach suszone czarne jagody.
A tak na marginesie, to dziady pradziady mieli wspaniałe sposoby na wiele dolegliwości.
morfo
Posty: 5
Rejestracja: 25 sie 2015, o 06:23

Re: Roślina bagienna -do rozpoznania

Post autor: morfo »

wow kurcze może i to jest to. Poczekam jak będzie mieć kwiaty jak się utrzyma w donicy. Wielkie dzięki za pomoc.
morfo
Posty: 5
Rejestracja: 25 sie 2015, o 06:23

Re: Roślina bagienna -do rozpoznania

Post autor: morfo »

. potwierdzone przez babinkę. + opis roślinki i jego działanie potwierdzają rozpoznanie . Jeszcze raz dzięki. Ja ze swojej strony polecam przetestować w dolegliwościach żołądkowych.
Pobóg
Posty: 167
Rejestracja: 13 cze 2013, o 20:27

Re: Roślina bagienna -do rozpoznania

Post autor: Pobóg »

Cieszę się że pomogłem.
Jeśli chodzi o przetestowanie bobrka w dolegliwościach żołądkowych to będę miał problem. Nie wiem ile tej rośliny trzeba użyć i jak przygotować. Jeśli możesz, to napisz dokładnie jak ją dziady pradziady przyrządzali. Pewnie był to wywar, ale napisz proszę szczegółowo.
Przypomniało mi się jeszcze, że na biegunki, nawet te krwotoczne (czerwonka) pomocne są nasiona szczawiu kasza tzw. kobylaka.
morfo
Posty: 5
Rejestracja: 25 sie 2015, o 06:23

Re: Roślina bagienna -do rozpoznania

Post autor: morfo »

Witam
. 14 -13 szklanki suszonych liści (na kubek gorącej wody). Myślę, że proporcje nigdy nie były dokładne. Czy można to przedawkować nie mam pojęcia tylko ten smak eehhh".

W zielonych aptekach linka już nie podaję - można wylogowywać 1kg-50zł.
Pozdrawiam
morfo
Posty: 5
Rejestracja: 25 sie 2015, o 06:23

Re: Roślina bagienna -do rozpoznania

Post autor: morfo »

Opis
Bylina o grubym pełzającym kłączu liście duże, trójlistkowe, o listkach odwrotnie jajowatych kwiatostany groniaste na bezlistnych, do 30 cm wys. szypułkach kielich o 5 w dole zrośniętych działkach korona delikatna, nieco mięsista, biała lub różowawa, lejkowata, do połowy długości podzielona na 5 łatek, pokrytych od strony wewnętrznej soczystymi włoskami pręcików 5 słupek 1 owocem jest torebka. Rozpowszechniony w całej Polsce rośnie na mokrych łąkach, na bagnach, w wilgotnych jasnych lasach i w rowach.
Surowiec
Surowcem jest liść - Folium Menyanthidis, FP III, IV i V dawna nazwa brzmi Folium Trifolii fibrini (aquatici). Surowiec /Herba Lux, Herbapol, Kawon, Zioła Lecznicze Boguccy) można nabyć w sklepach zielarskich i w aptekach (opak. 25 i 50 g) lub pozyskać ze stanu naturalnego. Liście zbiera się w maju i czerwcu. Suszy się je w normalnej temp., potem mieli i przesypuje do szczelnego opakowania. Można także wykorzystywać całe ziele bobrka - Herba Menyanthidis.
Skład chemiczny
Ziele i liście zawierają glikozyd goryczowy (ok. 1%) zwany menyantyną oraz meliantynę, hyperozyd, rutozyd, trifoliozyd, alkaloidy (gencyaninę, gencyanidynę, gencyalutynę), garbniki, kwasy organiczne (protokatechowy, kawowy), karoten, saponiny, pektyny, sole jodu, manganu i żelaza.
Działanie i zastosowanie
Wyciągi z ziela i liści działają uspokajająco, przeciwgorączkowo, żółciopędnie, antyseptycznie, przeciwzapalnie wzmagają wydzielanie soku żołądkowego i trzustkowego, pobudzają łaknienie i trawienie. Działanie to występuje po 30 minutach po zażyciu leku. Należy dodać, że ziele bobrka pobudza przemianę materii.
Wskazania: brak łaknienia, atonia jelit, brak żółci, zaburzenia trawienia, niedobór jodu, zaburzenia metabolizmu, zdenerwowanie, żółtaczka, niedokrwistość, ogólne osłabienie, kurcze jelitowe, bóle brzucha, zaburzenia miesiączkowania, zaparcia, choroby skórne (trądziki, łuszczyca), gorączka, upławy.
Napar: 2 łyżki ziela lub samych liści zalać 2 szkl. wrzącej wody odstawić na 20 minut przecedzić. Pić 3-4 razy dz. po lub przed jedzeniem po 50-100 ml dzieci: 1 r. ż. - 12 ml, 3 r. ż. - 21 ml, 7 r. ż. 34 r. ż., 10 r. ż. - 45 ml, 15 r. ż. - 50-70 ml, 2-3 razy dz.
Nalewka bobrkowa - Tinctura Menyanthidis: pół szkl. ziela lub samych liści zalać 400 ml wódki macerować 14 dni przefiltrować. Zażywać 2-3 razy dz. po 1 łyżeczce w 50 ml wody przegotowanej.
Nalewką przemywać tłustą skórę z trądzikiem może one wyleczyć wiele innych chorób dermatologicznych.
Proszek: suche liście zmielić w młynku do kawy na drobniutki proszek. Zażywać 2-3 razy dz. po pół łyżeczki dobrze popić.
Pobóg
Posty: 167
Rejestracja: 13 cze 2013, o 20:27

Re: Roślina bagienna -do rozpoznania

Post autor: Pobóg »

Dzięki za tak szczegółową odpowiedź
Jeśli chodzi o gorzki smak, to piołun który w młodości stosowałem też jest bardzo gorzki. Bobrek jest przeze mnie traktowany jako rezerwowa roślina ze względu na to, że jest rzadki i widziałem go tylko na jednej podmokłej łące.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość